Przedstawiamy podsumowanie działalności naszych klubowiczów w sezonie letnim AD 2023. Poniżej tekst w którym wymieniamy niektóre przejścia oraz kompletny wykaz, sporządzony na bazie informacji jakimi dysponowaliśmy – co roku jest tego więcej 😊. Dziękujemy za współtworzenie historii naszego klubu!

Góry wysokie

Dwa kolejne ośmiotysięczniki dorzucił do kolekcji Piotr Krzyżowski. Nanga Parbat (8126 m) zdobyta została drogą Kingshofera, bez użycia tlenu z butli i wsparcia tragarzy wysokogórskich. Piotrek wszedł w w ścianę 11 czerwca, na szczycie był 2 lipca po 15 godzinach wspinaczki z niskiej trójki na 6.780 m. Wejście zrealizowane zostało w 21 dni bez wcześniejszej aklimatyzacji. Następnie przyszła kolej na Gaszerbrum I (8080 m ) – zdobyty drogą przez Kuluar Japoński, bez użycia tlenu z butli i wsparcia tragarzy wysokogórskich. Wejście w ścianę miało miejsce 17 lipca, szczyt zdobyty został 21 lipca, po 9 godzinach wspinaczki z C3 na wysokości 7.100 m. Wejście zrealizowane zostało w 5 dni, poprzedzone aklimatyzacją na Nanga Parbat. Wchodząc na Gaszerbrum I, nasz kolega zamknął w 3 lata projekt Korony Karakorum, czyli zdobycia 4 ośmiotysięczników położonych w paśmie Karakorum (plus Nanga leżąca w Himalajach pakistańskich).

Mariusz Hatala podjął wraz z Adamem Bieleckim próbę wytyczenia nowej drogi na północno-zachodniej ścianie Annapurny (8091 m). Niestety celu nie udało się zrealizować, Panowie zasługują jednak na szacunek ponieważ wzięli udział w udanej akcji ratującej życie indyjskiemu himalaiście. Mariusz przed wyjazdem aklimatyzował się w Andach, gdzie m.in. dwukrotnie stanął na najwyższym wulkanie świata, Ojos de Salado (6893 m).

W Pamirze działał w tym roku Łukasz Filipkowski – poza głównym celem jakim był Pik Lenina (7 154m) udało zdobyć się dwa inne wysokie szczyty. Wejścia odbyły się z użyciem nart skiturowych, bez wsparcia agencji i tragarzy. Swoją drogę do zdobycia Korony Ziemi kontynuuje Kacper Mrowiec, działający w tym roku w dość egzotycznych miejscach.

Wszystkie odnotowane przejścia (alfabetycznie wg nazwisk):

Łukasz Filipkowski:
z użyciem nart skiturowych, bez wsparcia agencji i tragarzy:
Pik Lenina (7154 m)
Pik Rasdyelnaya (6148 m)
Pik Uhina (5120 m)

Mariusz Hatala:
Siete Hermanas (4870 m)
Mulas Muertes (do ysokości ok 5600 m)
Ojos del Salado (6893 m) x2

Piotr Krzyżowski:
Nanga Parbat (8126 m) droga Kingshofera, bez użycia tlenu i wsparcia tragarzy
Gaszerbrum I (8080 m) przez Kuluar Japoński, bez użycia tlenu i wsparcia tragarzy

Kacper Mrowiec:
Aragac (4090 m) fałszywy północny wierzchołek, solo
Ararat (5165 m), solo
Erciyes Dagi (3917 m), solo
+ spoza kategorii: najwyższe punkty Bahrajnu (Jabal ad Duhkan 134 m), Kataru (Al. Galail 103 m) i Kuwejtu (291 m)

Kacper Mrowiec, Krzysztof Piechota:
Suphan Dagi (4058 m)

Alpy i skały – wspinanie wielowyciągowe

Głównym wydarzeniem klubowym był sierpniowy obóz – tym razem w liczbie 30 osób wybraliśmy się w odlegle Alpy Delfinatu, słynące z pięknej pogody i oferujące niezwykle różnorodne możliwości działania. Szczegółową relację oraz sporo zdjęć znajdziecie TUTAJ, poniżej tylko notatka o kilku trudniejszych przejściach oraz drogach cieszących się największą popularnością.

Nie mogło zabraknąć wizyty na najpiękniejszych ścianach w rejonie. Wśród tych granitowych odwiedziliśmy Aiguille de Sialouze (drogi Super Pilou 5c/13wyc. Ania i Tomek Gugulscy oraz Ania Sojka i Tomek Załbocki  i Attaque à Main Armée 6c+/13wyc. Ania Cichoń i Andrzej Ficek) oraz Sagnette (Soleil Trompeur 6a/15wyc. ponownie Anie z Tomkami i Nikodem Borkała z Dominikiem Kasprzakiem). Dodatkowo już po obozie w ramach dogrywki Ani i Andrzejowi udało zrobić się dwie drogi na słynnej Aiguille Dibona – alpejskiego super-klasyka Visite Obligatoire (6a+/b/13wyc.) oraz trudniejszą i nie mniej piękną Coup de Bambou (7a, 9wyc.). Kilka przejść odnotowaliśmy też na pobliskich wielkich wapiennych turniach – Tenailles de Montbrison (m.in. La Fiesta del Sud 6b/9wyc Marek Borkowski, Erwin Wagner i Adrian Borutko, Mateusz Janusz oraz ponownie Ania z Andrzejem na Infinie patience (6c/11wyc.) tamże oraz (Pilier Rouge Hebdo 6c/12wyc.) na Tête d’Aval. W samym Ailefroide udało zapoznać się z kilkoma klasykami, wśród których sporo przejść odnotował jeden z najładniejszych z nich – Snoopy Directe (6b/9wyc.).

Miesiąc przed obozem w rejon Mont Blanc na wspinanie wybrali się Ania Cichoń, Andrzej Ficek, Marcin Iciek, Romek Forysiak i Szymon Podosek. Głównym celem wyjazdu dla Andrzeja, Romki i Szymona była jedna z najsłynniejszych alpejskich linii, American Direct (6c+ 1400m z Allain Leininger) na Petit Dru. Po dwóch pełnych dniach i noclegu w ścianie udało poprowadzić się drogę klasycznie (najtrudniejszy wyciąg Flash, reszta OS) i zakończyć wspinanie na szczycie. Wejście na Grand Dru i kolejna noc przeznaczona na zjazdy oraz podejście i zejście wydłużyły całość akcji do 70 godzin, a wspinanie na ponad 30 wyciągach odbywało się z całym bagażem i sprzętem potrzebnym na lodowiec. Relacja znajduje się na stronie klubowej – TUTAJ. W ramach rozwspinu zespół działał na Enversach, gdzie w dwa dni udało przejść się w komplecie Pedro Polar (6b/c 400m RP) oraz Andrzejowi i Romkowi jeden z długich klasyków masywu – République Bananière (6c 950m OS) na Aiguille de la Republique. W tym samym czasie Ania Cichoń z Marcinem Ićkiem przeszli Children of the moon (6a 9 wyc. FL), Aiguille de Roc oraz z Szymonem niecałe Bienvenue au Georges V, Premiere Pointe des Nantillons (6a+ 8/12 wyc. RP). Ania i Andrzej działali też na wielowyciągach w rejonie Costa Blanca – zaliczyli m.in. klasyk regionu El Navegante (7a 230m RP) na  Peñón de Ifach i Gorilas en la Roca (6c+ 220m OS) na Ponoig, na Sardynii – m.in. świetny Wolfgang Güllich (7a 390m RP) czy La mia Africa (6c/c+ 220m OS) na Monte Oddeu i Sycylii (cztery drogi w obrębie Monte Monaco).

Na Igłach od południa pojawili się też inni klubowicze. Błażej Jakubiec, Mariusz Krywult i Witek Łukasik podczas swojej pierwszej wizyty na słonecznych Enversach w pięknym stylu rozprawili się z jedną z okolicznych perełek, drogą California Dream (7a 450m OS) na Pointe 3038 de Trélaporte. Teresa Szuścik wróciła w okolicę po roku i dorzuciła do swojej kolekcji dwie kolejne „pozycje obowiązkowe” na Premiere Pointe des Nantillons – Amazonię (6a+) na i Bienvenue au Georges V (6a+). Debiutujący na Igłach Dominika i Kuba Chrzan zbierali doświadczenie na La Piege (6a+ 1xAF), Tour Verte oraz Guy-Anne (6a+ 1xAF) na Nantillons.

Z dróg o wyższych trudnościach odnotować trzeba poczynania naszej najmocniejszej klubowej pary, Agnieszki i Pawła Zioło. Podczas pobytu w Dolomitach przeszli oni razem trzy piękne linie – The Wall (7a/a+ 280m FL) na Torre Grande Falzarego, Ottovolante (7a 400m OS) na Torre Brunico oraz historycznego Cassina (7a OS 520m) na Cima Ovest di Lavaredo.

Wielu klubowiczów odwiedziło w tym roku Paklenicę – dla niektórych była to kolejna wizyta skutkująca coraz lepszymi przejściami, dla innych debiut podczas którego zbierali doświadczenie. Wśród zrobionych dróg warto wymienić największe klasyki Anicy Kuk jak Velebitaski (6a+) – Ania Gugulska, Tomek Gugulski i Ania Sojka, Mosoraski (6a) – Ania Caputa i Jakub Janik (RP), Adrian Goroncy, Piotr Szczypka (FL), Dawid Piechota OS), Kamil Sadlik i Jan Wresiło pod okiem Ani (OS) czy Domzalski (RP) – Ania Caputa, Jakub Janik (OS) i Dawid Piechota (RP). W rejon zawitali też Lucyna i Mateusz Herman robiąc m.in. Forza dell’Ignoranza (6b OS) na Dabarski Kukovi czy Karabore (6a OS) na Anica Kuk Stup. Para wizytowała również inne miejsca – Dolomity, m.in. Comici (VI- OS) na Punta Frida Tre Cime czy Ailefroide – m.in. Pilier du Levant (6b). Na Hochalmspitze wybrała się Ania Sojka, robiąc tam m.in. Traumfanger (VI OS).

Wszystkie odnotowane przejścia (alfabetycznie wg nazwisk):

Anna Balon, Mariusz Brzeźny, Jakub Janik:
Spit Bull (6a OS), Kukovi spod Vlake

Dawid Bojda, Paulina Kaszper:
Ma, que! Seulment du V!, Engilberge (5c, 5 wyc.)

Nikodem Borkała, Dominik Kasprzak:
La Snoopy, Fissure d’Ailefroide (5c m. 6b+, 11 wyc. OS)
Soleil Trompeur, Sagnette (6a, 15 wyc. OS)

Nikodem Borkała, Dominik Kasprzak, Piotr Kołcon, Szymon Podosek:
À Tire d’Ailefroide, Fissure d’Ailefroide (5c+, 8 wyc. OS)

Nikodem Borkała, Dominik Kasprzak, Szymon Podosek:
Snoopy Directe, Fissure d’Ailefroide (6b, 9 wyc. OS)
Vol et Volupté, Tenailles de Montbrison (6b, wycof po 8/12 wyc.)

Marek Borkowski, Adrian Borutko:
Les Predateurs, Palavar (5c+, 8 wyc. OS)

Marek Borkowski, Adrian Borutko, Erwin Wagner:
Snoopy Directe, Fissure d’Ailefroide (6b, 9 wyc. OS)

Marek Borkowski, Mateusz Janusz, Erwin Wagner:
À Tire d’Ailefroide, Fissure d’Ailefroide (5c+, 8 wyc. FL)

Marek Borkowski, Erwin Wagner:
La Fiesta del Sud, Tenailles de Montbrison (6b, 9 wyc. OS)

Adrian Borutko, Mateusz Janusz:
La Fiesta del Sud, Tenailles de Montbrison (6b, 9 wyc. OS)

Bartłomiej Brutkowski, Michał Płoskonka, Łukasz Mszyca:
À Tire d’Ailefroide, Fissure d’Ailefroide (5c+, 8 wyc. OS)

Mariusz Brzeźny, Jakub Janik:
Sjeverno Rebro (4b+ OS), Veliki Cuk

Mariusz Brzeźny, Jakub Janik, Justyna Sadzik:
Slovenski (6a+ AF), Debeli Kuk

Mariusz Brzeźny, Ania Cichoń Jakub Janik:
Nosorog (4c OS), Kukovi ispod Vlake

Ania Caputa, Jakub Janik:
Centralny Komin (5b OS), Veliki Cuk
Domzalski (6a RP), Anica Stup
Mosoraski (6a RP), Anica Kuk

Dominika Chrzan, Kuba Chrzan:
La Piege (6a+ 1xAF), Tour Verte
Guy-Anne (6a+ 1xAF) + 2wyc. Insolite, Premiere pointe des Nantillons

Ania Cichoń, Andrzej Ficek:
El Navegante (7a 230m RP),  Peñón de Ifach
Parle (6a+ 70m OS), Sierra de Toix
Gorilas en la Roca (6c+ 220m OS), Ponoig
Secrets of Cetina (6b+ 300m OS), Ilinac
Wolfgang Güllich (7a 390m RP), Punta Giradili
Cromosomi Corsari (6b+ 175m RP), Pedra Longa
La mia Africa (6c/c+ 220m OS), Monte Oddeu
Dillosauro (6c 50m RP), Jurassic Park
Infinie Patience (6c 400m OS), Tenailles de Montbrison
Snoopy direct (6b 300m OS), Fissure d’Ailefroide
Pilier Rouge Hebdo (6c 380m OS),Tête d’Aval de Montbrison
Attaque a Main Armee (6c+ 420m OS), Aiguille de Sialouze
Coup de Bambou (7a 340m OS), Aiguille Dibona
Visite Obligatoire (6b 460m OS), Aiguille Dibona
La Collina del Conigli (6b+ 210m OS), Monte Monaco – Parete Nord
L’Abito Non Fa il Monaco (6b 220m OS) i Parole al Vento (6b+/c 160m OS), Pizzo Monaco
Sogni d’Oro (6b 480m OS), Monte Monaco – Sperone Est

Ania Cichoń, Marcin Iciek:
Children of the moon (6a 9 wyc. FL), Aiguille de Roc

Ania Cichoń, Marcin Iciek, Szymon Podosek:
Bienvenue au Georges V, Premiere Pointe des Nantillons (6a+ 8/12 wyc. RP).

Ania Cichoń, Kamil Sadlik:
Filar Południowy (IV+ OS), Sas de Stria

Ania Cichoń, Wiktoria Stręk, Gracjana Węgrzyn:
Sjeverno Rebro (4b+), Veliki Cuk

Ania Cichoń, Gosia Woś:
Tinin smjer (4b+ 110m), Kuk od Skradelin

Ania Cichoń, Gosia Woś, Emilia Szatanik-Antas:
Sjeverne rebro (4b+ 170m), Veliki Cuk

Andrzej Ficek, Romek Forysiak:
République Bananière (6c 950m OS), Aiguille de la Republique

Andrzej Ficek, Romek Forysiak, Szymon Podosek:
Pedro Polar (6b/c 400m RP), Aiguille de Roc
American Direct (6c+ 1400m FL), Petit Dru

Adrian Goroncy, Gracjana Węgrzyn:
Tinin Smjer (4b+ OS), Kuk od Skradelin

Adrian Goroncy, Katarzyna Perduta:
Sjeverne Rebro (4b+ FL), Veliki Cuk

Adrian Goroncy, Piotr Szczypka:
Mosoraski (6a FL), Anica Kuk

Ania Gugulska, Tomek Gugulski:
Ma, que! Seulment du V!, Engilberge (5c, 5 wyc. OS)
Les Predateurs, Palavar (5c+, 8 wyc. OS)
Super Pilou, Aiguille de Sialouze (5c 13 wyc. OS)
Soleil Trompeur, Sagnette (6a, 15 wyc. OS)
Eperon Renaud, Tenailles de Montbrison (6b – wycof  po 7/12 wyc.)

Ania Gugulska, Tomek Gugulski, Ania Sojka:
Meister Horich (5b), Brseć
Octopussy (6a+), Brseć
Water Song (6a+), Paklenica
Velebitaski (6a+), Paklenica

Tomek Gugulski, Ania Sojka:
Snoopy Directe, Fissure d’Ailefroide (6b, 9 wyc. OS)

 Lucyna Herman, Mateusz Herman:
Comici (VI- OS), Punta Frida Tre Cime
Trenker (IV+ OS), Sella
Schubert (VI-OS ), Sella
Les prédateurs (6a OS), Ailefroide
Caramba! mais c’est du VI (6a+), Ailefroide
Pilier du Levant (6b) , Ailefroide

Mateusz Janusz, Erwin Wagner:
Les Predateurs, Palavar (5c+, 8 wyc. OS)

Krystian Przybyła, Kamil Sadlik:
Tinin Smjer (4b+ OS), Kuk od Skradelin

Marcin Ficek, Kamil Sadlik:
Nosorog (4c OS), Kukovi ispod Vlake

Lucyna Herman, Mateusz Herman:
Octopussy (6a+ OS), Brsec
Altweibersommer (5c OS), Dabarski Kukovi
Forza dell’Ignoranza (6b OS), Dabarski Kukovi
Karabore (6a OS), Anica Kuk Stup

Błażej Jakubiec, Mariusz Krywult, Witek Łukasik:
California Dream (7a 450m OS), Pointe 3038 de Trélaporte

Szymon Michalak, Jutyna Pruś, Gosia Woś:
Josipa Debeljaka (4a 200m), Kuk Tisa

Łukasz Nowak, Kamil Sadlik:
Sjeverno Rebro (4b+), Veliki Cuk

Katarzyna Perduta, Wiktoria Stręk, Gracjana Węgrzyn:
Nosorog (4c), Kukovi ispod Vlake

Dawid Piechota:
Water song (6a+ trudności TR), Veliki Cuk
Karamara sweet temptations (6a+ trudności TR), Veliki Cuk
Domzalski (6a RP), Anica Kuk Stup
Mosoraski (6a OS), Anica Kuk
Spit Bull (6a OS), Kukovi spod Vlake
Nosorog (4c OS), Paklenica

Kamil Sadlik, Justyna Sadzik:
Spit Bull (6a OS), Kukovi ispod Vlake

Kamil Sadlik, Jan Wresiło, Anna Cichoń:
Mosoraski (6a OS), Anica Kuk

Kamil Sadlik, Jan Wresiło:
Saleski (5b OS), Anica Kuk-Stup
Water Song (6a+ RP), Veliki Cuk

Ania Sojka, Tomek Zabłocki:
Ma, que! Seulment du V!, Engilberge (5c, 5 wyc. OS)
Les Predateurs, Palavar (5c+, 8 wyc. OS)
Super Pilou, Aiguille de Sialouze (5c 13 wyc. OS)
Soleil Trompeur, Sagnette (6a, 15 wyc. OS)
Eperon Renaud, Tenailles de Montbrison (6b 1xAF 12 wyc.)

Ania Sojka, NZ:
Filar Południowy (V OS), Hochalmspitze
Traumfanger (VI OS), Hochalmspitze

Teresa Szuścik, Magda Kasprzyk (Sakwa):
Amazonia (6a+), Premiere Pointe des Nantillons
Bienvenue au Georges V (6a+), Premiere Pointe des Nantillons

Izabela Tymich-Janasik, Gosia Woś:
Filar Południowy (IV+), Sass Stria

Łukasz Urbańczyk:
Fledermausgrat (IV), Griesmauer

Gracjana Węgrzyn, Jan Wresiło:
Spit Bull (6a), Kukovi ispod Vlake

Dagmara Widuch, Łukasz Widuch:
Ma, que! Seulment du V!, Engilberge (5c, 5 wyc.)

Gosia Woś, Wojtek Woś:
Tony il Telefonista (5a 140m), Corno di Bo

Agnieszka Zioło, Paweł Zioło:
The Wall (7a/a+ 280m FL), Torre Grande Falzarego
Cassin (7a 520m OS), Cima Ovest di Lavaredo
Ottovolante (7a 420m OS), Torre Brunico

Alpy – alpinizm, ferraty itp.

Podczas obozu i tuż po nim łupem naszych klubowiczów padły czterotysięczniki – na miejscu Barre des Écrins (4102m) – Grzegorz Głębocki, Łukasz Mszyca, Michał Płoskonka oraz poza rejonem Weisshorn (4506m) – Łukasz i Michał i Piz Bernina (4049m) śliczną Biancograt (III AD) – Marek Borkowski, Adrian Borutko, Mateusz Janusz, Erwin Wagner.

Wspomniany przy okazji przejść w Pamirze Łukasz Filipkowski wzbogacił swoją kolekcję czterotysięczników o kolejne cztery pozycje, podobnie jak Arek Kania, przy którym warto wspomnieć o przejściu pięknej  Mittellegigrat (D) na Eigerze (3967 m). Darek Lenart do trzech szczytów powyżej 4000 m dorzucił też Kazbek (5054 m). Kilka osób jak co roku zdobyło Mont Blanc (4807 m), Dofourspitze (4634 m) Grossglockner (3798 m) czy Triglav (2864 m).

Wszystkie odnotowane przejścia (alfabetycznie wg nazwisk):

Marek Borkowski, Adrian Borutko, Mateusz Janusz, Erwin Wagner:
Biancograt, Piz Bernina (4049m III AD)

Bartek Brutkowski, Andrzej Jastrzębski, Kazimierz Szypuła:
Via Ferrata des Georges d’Ailefroide

Bartek Brutkowski, Andrzej Jastrzębski, Kazimierz Szypuła, Grzegorz Głębocki:
Via Ferrata la Grande Falaise 

Jakub Cwetler, Arkadiusz Stasik (KW Kraków):
Dofourspitze (4634 m) – droga normalna (II+ PD+)

Grzegorz Głębocki, Łukasz Mszyca, Michał Płoskonka:
Barre des Écrins (4102m II PD)

Łukasz Filipkowski:
Zumsteispitze (4563 m)
Punta Gniffetti (4554 m)
Balmenhorn (4167 m)
Piramida Vincenta (4215 m)
Schrankogel (3495 m)
Zugspitze (2962 m)

Dariusz Lenart:
Punta Giordani (4046 m) – droga normalna
Piramide Vincent (4215 m) – droga normalna
Parrotspitze (4432 m) – grań zachodnia
Kazbek (5054 m) – droga normalna

Łukasz Mszyca, Michał Płoskonka:
Weisshorn (4506m III AD)

Ania Gorol, Sebastian Gorol:
Grauspitz (2599 m)
Grossglockner (3798 m)
Triglav (2864 m)

Mateusz Janusz, Arkadiusz Kania, Tomek Markiewicz, Krzysiek Prudel:
Zinalrothorn (4221 m) – Grań SE (III AD)
Allalinhorn (4027 m) – Grań NE (II PD+)

Arek Kania:
Monch (4110 m PD+)
Eiger (3967 m) – Mittellegigrat (D) 

Arkadiusz Kania, Tomek Markiewicz:
Finsteraarhorn (4274 m) – Grań NW (PD+ II) 

Marta Konopnicka-Kubica, Daniel Kucia, Mirek Kucia:
Triglav (2864 m)

Krzysztof Piechota:
Dofourspitze (4634m) – droga normalna (II+ PD+), solo

Mariusz Tyc:
Mont Blanc (4807 m) – drogą włoską

Gosia Woś:
Via ferrata Marine Bianchi, Cima del Cristallo di Mezzo (3 154 m), trudność C
Via ferrata Giuseppe Olivieri, Punta Anna (2 731 m), trudność C/D
Via ferrata, Monte Colodri, trudność B/C
Via ferrata Rio Sallagoni, trudność C
Via ferrata Ernesto Che Guevara, Monte Casale (1 632 m), trudność C

Ewa Zontek:
Kirkeporten in Skarsvåg, Norwegia
Kjerna, Norwegia
Halti (1324 m), najwyższy punkt Finlandii i drugi wyższy wierzchołek Ráisduattarháldi – 1365 m, który znajduje się na terenie Norwegii
Vierranvárri (1706 m)
Kebnekaise (2096 m) – najwyższy szczyt Szwecji
Glittertind (2457 m) – drugi najwyższy szczyt Norwegii
Galdhøpiggen (2469 m) – najwyższy szczyt Norwegii i całych Gór Skandynawskich

Tatry – wspinanie

Niestety podobnie jak w zeszłym roku, również i teraz pogoda pokrzyżowała większość planów podczas obozu w Morskim Oku, gdzie mimo wszystko z zapisanych rekordowych 83 osób na miejscu pojawiło się aż 56. W tych warunkach cieszyło każde przejście, choć oczywiście działać można tylko na niskich płytowych ścianach. Z trudniejszych dróg warto odnotować jedną z najładniejszych sportowych linii w Tatrach, American Beauty (VIII+) poprowadzone przez Andrzeja Ficka w zespole z Anią Cichoń,  kombinację Kosiński/Fereński (VII+) w wykonaniu tego samego zespołu czy Zemstę Wacława w połączeniu z Wacław Spituje (VII+) zrobione przez zespoły Adrian Bielec i Dawid Bojda, Mateusz Herman i Łukasz Urbańczyk (RP) oraz Ania Sojka i Rafał Urbański. Samą Zemstę Wacława (VII-) przeszli też Nikodem Borkała, Krystian Ficek i Szymon Mamoń. Przejścia odnotowało oczywiście sporo łatwiejszych klasyków, relacja wraz ze sporą liczbą zdjęć znajduje się TUTAJ.

Pomijając sam obóz, był to kolejny rok w którym odnotowujemy większą liczbę przejść taternickich naszych klubowiczów. Zaczyna ich być tak dużo, że skompletowanie listy robi się nie lada wyczynem, nie wspominając o opisaniu wszystkich przejść – wspomnijmy więc tylko te trudniejsze, a z kompletną listą można zapoznać się poniżej.

Najtrudniejsze drogi na swoje konto zapisał Paweł Zioło. Tym razem jego łupem padły Strach zo života a smrti (IX+ PP w zespole z Wojtkiem Karnasiem spoza klubu) oraz Dies Irae (IX RP w asyście Agnieszki Zioło). Obie drogi znajdują się na Galerii Osterwy, a przejście pierwszej z nich było prawdopodobnie pierwszym polskim powtórzeniem! Agnieszka również podziałała na tej ścianie – po kilku podejściach udało uporać się z mocnym jak na tą wycenę Strachem zo zivota (VIII RP) w asyście Witka Łukasika oraz Shangri La (VIII OS) i Guliverem (VIII- RP) z udziałem Moniki Lasoty. Witek z innym partnerem dorzucił jeszcze jedną piękną osterwową linię – Spravny Cas (VIII).

Ponownie sporo czasu w Tatrach spędził Andrzej Ficek (25 ukończonych dróg). Poza przejściami na obozie warto wspomnieć m.in. o długiej i zróżnicowanej drodze Cesta do hôr (VIII/VIII+ RP) na Kieżmarskim (z Romkiem Forysiakiem), Wachowiczu (VIII FL) na Mnichu (również z Romkiem), Guliverze (VIII- OS) i Elinie (VIII RP) na Galerii Osterwy z partnerem spoza klubu, historycznym Orolinie (VII/VII+ OS) na Wołowej , Filarze Centralnym (VII OS) na Galerii Gankowej, Ślepej uliczce (VIII- OS) na Osterwie czy drogach Strecha (VII+ RP) i Sedem životov (VIII RP) na Szarpanych i wytyczonymi w 2023 roku drogami Veni (VII+ OS) na Zamarłej oraz Grilované cencúle (VII+ OS) na Jaworowym – wszystkie w asyście Ani Cichoń, która uzbierała najwięcej dróg w Tatrach wśród Pań (ponad 20). Na osobną historię zasługuje bardzo długa łańcuchówka określona mianem Stanisławskie Widły z Szymonem Podoskiem – łącząca drogi Stanisławskiego (V+) na dużej północnej ścianie Małego Kieżmarskiego z Granią Wideł (V) i Stanisławskim (V) na Łomnicy – łącznie ponad 2 kilometry wspinania!

Kolejny udany sezon odnotowali Dominika i Kuba Chrzan, systematycznie dokładający do swojego dorobu coraz trudniejsze drogi. Tym razem wspólnie przeszli m.in. Shangri La (VIII RP) na Galerii Osterwy, Indianske leto (VII- OS) na Baranich Rogach, Lobby Instruktorskie (VII OS) na Kościelcu czy kombinację Birkenmajer/Wielkie Zacięcie (VI+ OS) na Kieżmarskim Szczycie. Dominika w zespole z Anią Sojką w dobrym stylu rozprawiły się też z drogą Nemoralny Tanec (VIII- FL) na Ścianie pod Skokiem, a Kuba z tą samą Anią Fantomasa (VIII RP) na Rzeżuchowych. Kuba brał też udział w przejściach Krissaka (VI+ OS) na Kieżmarskim i Kuta v platni (VII- OS) na Strzeleckiej Turni z Bartkiem Berkiem. Bartek zresztą po raz kolejny działał bardzo intensywnie (28 dróg) i z wieloma partnerami, a także solo. Samotnie rozprawił się m.in. z Dieską (VII- OS) na Galerii Osterwy, ciekawsze przejścia z partnerami to m.in. z niezrzeszonym partnerem Korsvoldov tanec (VII RP) na Rzeżuchowych, Indianske Leto (VII- OS) na Baranich i Prawy Heinrich (VII- OS) na Zamarłej czy z Michałem Zygmą Estok-Janiga (VII- OS) i Moribundus (VII- OS) na Wołowej oraz Wielkie Zacięcie (VI+ OS) na Kieżmarskim.

Wspomnianą już Dieskę (VII- RP) przeszli też w tym sezonie Michał Kowalski z Arturem Sokołowski oraz Kuba Papaj w zespole z Pawłem Zioło. Z ciekawszych szóstek (tych klubowicze przeszli sporo) warto wspomnieć m.in. Kurczaba (VI- OS) na Gerlachu – Adrian Bielec i Dawid Bojda, Brnenską (VI OS) na tej samej ścianie – Andrzej i Bartek z kolegą, Jargiłę-Paćkowskiego poprowadzonego przez Anię Cichoń oraz osobno Mariusza Hatalę, Puškáša (VI+) na Szarpanych i Orłowskiego (VI-) na Galerii Gankowej – Ania i Tomek Gugulscy, Velickov Kut (VI OS) na Małym Siarkanie – Lucyna i Mateusz Herman oraz Dawid Piechota. Wspomnianego Puškáša (VI+) zaliczyli też Dorota i Patryk Orawczak, ten drugi z ojcem Sebastianem zrobili też Płyty Krissaka (VI+) na Kiezmarskim. Wypada wspomnieć też o udziale Tomka Zabłockiego w wytyczeniu nowej drogi Czarny Filar (V+) na Mięguszowieckim Szczycie Wielkim. Zakaz Stękania (VI+ OS) na Kościelcu na swoim koncie zapisali Agnieszka Dubas i Ania Sojka oraz Krystian Ficek, Krystian Piekarski.

Warto również odnotować sporą aktywność osób dopiero zaczynających swoją działalność taternicką. Drogi są w tym wypadku oczywiście nieco łatwiejsze ale uwagę zwraca ich liczba – ponad 10 przejść zaliczyli m.in. Ania Balon, Kuba Cwetler czy Gosia Woś.

Wszystkie odnotowane przejścia (alfabetycznie wg nazwisk):

Anna Balon, Jakub Cwetler:
Środkowe Żebro (IV), Granaty
Valentina (VI+ OS), Galeria Osterwy
Grań Żabiego Konia (III) + Świerz (III), Wołowa Turnia
Setka (IV), Zadni Kościelec

Anna Balon, Jakub Cwetler, Laura Olszewska (KW Warszawa):
Lewe Zacięcie (IV+), Wielka Granacka Baszta
Prawe Żebro (IV), Granaty

Anna Balon, Jakub Cwetler, Jakub Janik:
Byczkowski (V+ OS), Kościelec

Anna Balon, Jakub Cwetler, Jakub Polasik (Sakwa):
Patrzykont, Zadni Kościelec (V)

Anna Balon, Dobrochna Grzesiak, Jakub Janik:
Filar Południowy (V), Kozi Wierch

Anna Balon, Dobrochna Grzesiak, Gracjana Węgrzyn:
Festiwal Granitu (V), Zamarła Turnia

Anna Balon, Victoria Kłos, Łukasz Majowski:
Klasyczna (IV+), Mnich

Anna Balon, Gracjana Węgrzyn:
Lewi Wrześniacy (V), Zamarła Turnia
Motyka (V), Zamarła Turnia

Anna Balon, Kamil Sadlik, Gracjana Węgrzyn:
Cesta cez Knihu (V OS), Rzeżuchowe Turnie

Bartosz Berk:
Hokejka (VII- A0 solo), Łomnica
Dieska (VII- OS solo), Galeria Osterwy
Den Zombi (VI+ OS solo), Turnia nad Skokiem

Bartosz Berk, Dominika Chrzan, Kuba Chrzan:
Filar Cihuli (V+ OS), Batyżowiecki Szczyt

Bartosz Berk, Kuba Chrzan:
Prawy Filar (V+ RP), Strzelecka Turnia
Krissak (VI+ OS), Kieżmarski Szczyt
Kut v platni (VII- OS), Strzelecka Turnia

Bartosz Berk, Marta Konopnicka-Kubica, Szymon Podosek:
Kant Klasyczny (VI), Mnich

Bartosz Berk, Michał Maksim:
Plsek (VI- OS), Szarpane Turnie
Julova (V+ OS) i AliNina (VI+ RP), Galeria Osterwy

Bartosz Berk, Andrzej Ficek, Michał Wójcik (NZ):
Brnenská cesta  (VI OS), Gerlach

Bartosz Berk, Michał Wójcik (NZ):
CTHT (VI+ OS), Kozia Turnia + Kutom (VI OS), Kozia Kopka i Korsvoldov tanec (VII RP), Rzeżuchowe
Indianske Leto (VII- OS) I Traja Kamarati (V+ OS), Baranie Rogi
Puklina v platni (V+ OS), Łomnica
Puskas (VI+), Szarpane Turnie
Prawy Heinrich (VII- OS), Zamarła Turnia i Lato w Kobylanach (VI+ OS), Zmarzła Przełęcz

Bartosz Berk, Michał Zygma:
Estok-Janiga (VII- OS) i Moribundus (VII- OS), Wołowa Turnia
Ondrejova (VI OS) i Autonova (VI+ OS), Galeria Osterwy
Ciernobiele Sokoliky (VI+ OS) i Pytlakuv Express (VI+ OS), Batyżowiecki Szczyt
Wielkie Zacięcie (VI+ OS), Kieżmarski Szczyt

Adrian Bielec, Dawid Bojda:
Kurczab (VI- OS), Gerlach
Zemsta Wacława (VII-) + Wacław Spituje (VII+), Mnich

Adrian Bielec, Adrian Goroncy:
Prawy Filar (V+ OS), Strzelecka Turnia

Adrian Bielec, Karolina Kostka:
Pavlin-Kracalik (V), Galeria Osterwy

Adrian Bielec, Przemek Kozłowski:
Prawe Żebro (IV-), Szczyrbskie Solisko

Rafał Bielenin, Jakub Szmytka, Łukasz Widuch:
Motyka (V), Zamarła Turnia

Rafał Bielenin, Łukasz Widuch:
Środkowe Żebro (IV), Granaty

Mariusz Biłyk, Artur Sokołowski, Piotr Szczypka:
Kutta (V OS), Batyżowiecki Szczyt

Mariusz Biłyk, Artur Sokołowski, Piotr Szczypka:
Lewy Filar warianty (IV/V OS), Gerlach (W)

Mariusz Biłyk, Krzysztof Kanik, Artur Sokołowski:
Setka (IV) Zadni Kościelec + Grań Kościelców

Mariusz Biłyk, Ania Sojka, Rafal Urbański:
Uznański (V FL), Zadni Mnich

Mariusz Biłyk, Ania Sojka, Rafal Urbański:
Zacięcie Mogilnickiego (VI-), Mnich

Mariusz Biłyk, Artur Sokołowski:
Czech-Ustupski (V- OS, Żabi Mnich

Dawid Bojda, Paulina Kaszper:
Cez Knihu (V OS), Rzeżuchowe Turnie
Odlot (VI- OS), Zadni Kościelec

Nikodem Borkała, Krystian Ficek, Szymon Mamoń:
Zemsta Wacława (VII- FL), Mnich

Kamil Butas, Dobrochna Grzesiak:
Prawe Żebro (IV+), Granaty
Patrzykont (V), Zadni Kościelec

Anna Caputa, Kamil Sadlik:
Stanisławski (V OS), Wołowa Turnia

Ania Cichoń, Andrzej Ficek:
Płyta Hajzera direct (V+ OS) i  Filar Południowy (V OS), Kozi Wierch
Jargiło-Paćkowski (VI+ OS/Ania), Zamarła Turnia
Slepá ulička (VIII- OS), Galeria Osterwy
Eštok-Janiga (VII- RP) i Orolín (VII/VII+ OS), Wołowa Turnia
Kombinacja Fereński/Kosiński (VII+ OS/RP) Mnich
American Beauty (VIII+ RP), Mnich
Jubilejna (IV OS), Wielicki Ząb i Cez výlom (V OS), Wielicka Baszta
Strecha (VII+ RP) i Sedem životov (VIII RP), Szarpane Turnie
Filar Centralny (VII OS), Galeria Gankowa
Grilované cencúle (VII+ RP), Jaworowy Szczyt
Veni (VII+ OS), Zamarła Turnia

Dominika Chrzan, Kuba Chrzan:
Hokejka (VII- 2xAF), Łomnica
Odvet (VI+ RP), Zadni Kościelec
Puskas (V OS), Łomnica
Indianske leto (VII- OS), Baranie Rogi
Mogilnicki (VI- RP)  Zemsta Wacława (VII- OS), Mnich
Lobby Instruktorskie (VII OS), Kościelec
Shangri La (VIII RP), Galeria Osterwy
Kutta (V) i Ciernobiele Sokoliky (VI+ RP), Batyżowiecki Szczyt
Birkenmajer/Wielkie Zacięcie (VI+ OS), Kieżmarski Szczyt
Julova (V+ OS) i Valentina (VI+ OS), Galeria Osterwy

Dominika Chrzan, Ania Sojka:
Nemoralny Tanec (VIII- FL), Ściana pod Skokiem

Kuba Chrzan, Ania Sojka:
Cez Knihu (V OS) i Fantomas (VIII RP), Rzeżuchowe Turnie

Kuba Chrzan, Michał Wójcik (NZ):
Nemoralny Tanec (VIII- AF) i Euforia (VI+ RP), Ściana pod Skokiem

Ryszard Cieślak:
Cez Vylom (V), Wielicka Baszta

Jakub Cwetler, Dobrochna Grzesiak:
Klasyczna (IV+), Mnich

Jakub Cwetler, Paweł Kamiński:
Południowy Filar (V), Kozi Wierch

Jakub Cwetler, Arkadiusz Stasik (KW Kraków):
Droga Martina (III), Gerlach
Grań Fajek (II+), Wierch pod Fajki

Natalia Ćwiertnia, Patryk Ćwiertnia, Arek Kania:
Filar Puskasa (III), Kozia Kopka-Kozia Turnia

Patryk Ćwiertnia, Arek Kania, Marcin Malczyk:
Spiska Cesta (IV+) , Huncowski Szczyt

Tomasz Czepiel, Krzysztof Fiutek, Paweł Hańczyk:
Stanisławski (V OS), Kościelec

Agnieszka Dubas, Ania Sojka:
Zakaz Stękania (VI+ OS), Zadni Kościelec

Kamil Dudek, Witek Łukasik:
Spravny Cas (VIII), Galeria Osterwy

Grzegorz Dusza, Michał Kuś:
Droga Martina (III), Gerlach

Andrzej Ficek, Romek Forysiak:
Cesta do hôr (VIII/VIII+ RP), Kieżmarski Szczyt
Wachowicz (VIII FL), Mnich

Andrzej Ficek, Dominik Cyran (Sakwa):
Guliver  (VIII- OS) + Elina (VIII RP), Galeria Osterwy

Andrzej Ficek, Marta Konopnicka-Kubica, Szymon Podosek:
Filar Puškáša (V+ OS) Czarny Szczyt

Andrzej Ficek, Szymon Podosek:
Stanisławskie Widły (V+ 2200m OS/znając Grań) = Stanisławski, Mały Kieżmarski Szczyt + Grań Wideł + Stanisławski, Łomnica

Krystian Ficek, Krystian Piekarski:
Zakaz Stękania (VI+ OS), Zadni Kościelec
Odlot (VI- FL), Zadni Kościelec
Środkowe Żebro (IV FL), Skrajny Granat

Krzysztof Fiutek, Artur Koziarz:
Filar Puskasa prostowanie (V+ OS), Czarny Szczyt

Krzysztof Fiutek, Andrzej Ignaciuk:
Grań Żabiego Konia (III OS)

Krzysztof Fiutek, Łukasz Paczuski (Sakwa):
Zachodnia Grań (III), Zadni Mnich
Północno-Zachodni Komin (III), Żabia Lalka
Skrajna Lalkowa Turnia wprost (VI) + Grań Żabiej Lalki (V)

Sebastian Gorol, Tomek Markiewicz:
Prawi Wrześniacy (VI-), Zamarła Turnia

Sebastian Gorol, NZ:
Motyka (V), Zamarła Turnia

Adrian Goroncy, Jakub Janik:
Jubilejna (IV OS), Wielicki Ząb
Klasyczna (IV+ OS), Mnich

Adrian Goroncy, Victoria Kłos, Kamil Sadlik:
Uznański (V FL), Zadni Mnich

Dobrochna Grzesiak, Jakub Janik, Kamil Sadlik:
Motyka (V OS), Zamarła Turnia

Dobrochna Grzesiak, Jakub Janik:
Zachodni Filar (V OS), Ganek

Dobrochna Grzesiak, Kamil Sadlik:
Majova (VI- OS), Galeria Osterwy
Staflovka (V OS), Wołowa Turnia
Orłowski (V- OS), Mnich

Ania Gugulska, Tomek Gugulski:
Kutom (VI) i  Cez gilotynu (V+), Kozia Kopka
Juzny piller (V), Kozi Szczyt
Stanisławski (V), Wołowa Turnia
Puškášova Cesta (VI+), Szarpane Turnie
Klasyczna (IV), Galeria Gankowa
Filar Zachodni (V), Ganek
Motyka (V), Szarpane Turnie + Filar (IV+), Smoczy Szczyt
Orłowski (VI-), Galeria Gankowa

Mariusz Hatala:
Prawy Filar (III+), Uznański (V), Zadni Mnich + Ciemnosmreczyńska Grań (III)
Czech Ustupski (war. VI), Niżni Żabi Mnich
Grań Żabiej Lalki (IV)
Ryska Kossaka (VI), Pięć Stawów Polskich
Jargiłło-Paćkowski (VI+) i Motyka (V), Zamarła Turnia

Lucyna Herman, Mateusz Herman:
Velickov Kut (VI OS), Mały Siarkan
Puskas (V OS), Łomnica

Mateusz Herman, Łukasz Urbańczyk:
Zacięcie Mogilnickiego (VI- OS), Mnich
Uskok (VI OS), Zadni Mnich
Zemsta Wacława (VII- OS) + Wacław Spituje (VII+ RP), Mnich

Dawid Jurczyński, Gosia Woś:
Załupa H (III) Zadni Kościelec + Gnojek (III), Kościelec
Grań Kościelców (III)

Adam Kania, Ola Mizia-Kania:
Augustova (V+), Galeria Osterwy
Cesta cez knihu (V), Rzeżuchowe Turnie
Odlot (VI-), Zadni Kościelec

Adam Kania, Ola Mizia-Kania, Hubert Mizia:
Spisska cesta (IV+), Huncowski Szczyt

Adam Kania, Damian Prokopowicz:
Klasyczna (IV+), Mnich

Arkadiusz Kania, Tomek Markiewicz:
Grań Szarpanych Turni (III+)

Krzysztof Kanik, Artur Sokołowski:
Prawy Abgarowicz (I OS) + grań Cubryny (II OS)

Krzysztof Kanik, Artur Sokołowski, Piotr Szczypka:
Grań Zadniego Mnicha (lll OS) + Ciemnosmreczynska Grań

Krzysztof Kanik, Gosia Woś:
Środkowe Żeberko (V-), Skrajny Granat
Prawe Żebro (IV), Skrajny Granat
Filar południowy (V), Kozi Wierch
Lewi Wrześniacy (IV+), Zamarła Turnia

Dominik Kasprzak, Paweł Kolber:
Májová cesta (VI- OS), Galeria Osterwy
Čihulov pilier (V+ 1xAF), Batyżowiecki Szczyt
Droga Byczkowskiego (V+ OS), Kościelec
Kuttove płatne (V OS), Batyżowiecki Szczyt
Puškaš (V OS), Łomnica
Grań Wideł (IV OS), Łomnica-Kieżmarski Szczyt

Karolina Kostka, Przemek Kozłowski:
Klasyczna (IV+), Mnich

Karolina Kostka, Paweł Piątek:
Prawe Żebro (IV-), Szczyrbskie Solisko

Michał Kowalski, Artur Sokołowski:
Dieska (VII- RP), Galeria Osterwy
Południowy Filar (V OS), Kozi Wierch

Monika Lasota, Agnieszka Zioło:
Shangri La (VIII OS), Galeria Osterwy
Guliver (VIII- RP), Galeria Osterwy

Witek Łukasik, Agnieszka Zioło:
Strach zo zivota (VIII RP), Galeria Osterwy

Łukasz Majowski, Kasia Szczotka, Gosia Woś:
Grań Zachodnia (III+), Zadni Mnich

Tomek Markiewicz, Tomek Sporek:
Grań Zachodnia (III+), Zadni Mnich

Anna Masny, Michał Zygma:
Lewa Depresja (IV+ OS), Wielka Granacka Baszta
Pavlin-Kracalik (V+ OS) i Junova (VI OS), Galeria Osterwy

Dorota Orawczak, Patryk Orawczak:
Lewy Puskas (IV), Kieżmarski Szczyt
Puskas (VI+), Szarpane Turnie

Dorota Orawczak, Patryk Orawczak, Sebastian Orawczak:
Cesta k Slnku (V), Lodowa Kopa-Lodowy Szczyt

Patryk Orawczak, Sebastian Orawczak:
Płyty Krissaka (VI+), Kieżmarski Szczyt
Puskas (V), Łomnica

Wojtek Paczyński, Gosia Woś:
Robakiewicz (III), Mnich

Jakub Papaj, Paweł Zioło:
Dieska (VII- PP), Galeria Osterwy

Franek Parypa, Marek Parypa:
Grań Kościelców (II)

Dawid Piechota:
Euforia (VI+), Ściana pod Skokiem
Stáflovka (V), Wołowa Turnia
Prawy Filar (V/V+), Strzelecka Turnia
Veličkov kút (VI), Mały Siarkan
Šádkova cesta (IV), Baranie Rogi
Prawy Puškáš (V\V+), Kieżmarski Szczyt
Zachodni Filar (V), Ganek

Marcin Roczniak:
Ocelova nit/Halkova (VIII AF), Galeria Osterwy

Kamil Sadlik, Justyna Sadzik:
Znamka Monzunu (V+ OS), Rzeżuchowe Turnie

Ania Sojka, Pavel Cieslar (NZ):
Filar Zachodni (V OS), Ganek

Ania Sojka, NZ:
Kutta (IV+ OS) i Kubin-Roland (V OS), Batyżowiecki Szczyt

Ania Sojka, Rafał Urbański:
Zemsta Wacława (VII-) + Wacław Spituje (VII+), Mnich

Mariusz Tyc:
Grań Wideł (V), Kieżmarski-Łomnica

Łukasz Widuch, Łukasz Paczuski (Sakwa):
Byczkowski (V+), Kościelec

Erwin Wagner, Michał Zygma:
Hokejka (VII- AF), Łomnica

Gracjana Węgrzyn, Łukasz Tymiński (KW Katowice):
Motyka (V), Zamarła Turnia
Setka (IV), Zadni Kościelec

Gosia Woś, Wojtek Woś:
Świerz (III), Wołowa Turnia
Grań Fajek od Żółtej Przełęczy (II)
Lodowy Szczyt przez Lodowego Konia zejście granią przez Lodową Kopę do Lodowej Przełęczy (II)
Droga Martina (III), Gerlach
Jubilejna (IV), Wielicki Ząb

Tomasz Zabłocki, Damian Granowski (NZ), Grzegorz Kozbęda (NZ):
Czarny Filar (V+ nowa droga), Mięguszowiecki Szczyt Wielki

Agnieszka Zioło, Paweł Zioło:
Dies Irae (IX RP), Galeria Osterwy

Paweł Zioło, Wojtek Karnaś (NZ):
Strach zo života a smrti (IX+ PP), Galeria Osterwy

Tatry – turystyka

Wszystkie odnotowane przejścia (alfabetycznie wg nazwisk):

Jakub Cwetler, Jakub Janik, Arkadiusz Stasik (KW Kraków):
Jordanka (II+), Durny-Łomnica

Łukasz Filipkowski:
18 dwutysięczników w jeden dzień 55km i 5200m przewyższenia solo
Orla Perć+ Mnich+ Rysy w jeden dzień. 47km 4500m przewyższenia solo

Krzysztof Fiutek:
Staroleśny Szczyt – drogą Tetmajera

Daniel Kucia, Mirek Kucia:
Dzika Turnia
Huncowski Szczyt
Kołowy Szczyt
Kopy Liptowskie i Krzyżne Liptowskie
Niżne Rysy

Tomek Markiewicz:
Pośrednia Grań Ławką Dubkego, zejście Żlebem Stilla

Skały – drogi jednowyciągowe

Gdyby zebrać wszystkie skałkowe przejścia klubowiczów z całego sezonu powstałaby niezła książka, jednak zdecydowana większość nie podsyła ani nie wpisuje zrobionych dróg, nawet jeżeli mają stosunkowo wysokie trudności lub są dla kogoś „życiówką”. Dziękujemy więc nielicznym osobom, które podzieliły się swoimi wybranymi przejściami lub poinformowały nas o ciekawych drogach zrobionych przez innych. Wspomnijmy o tych trudniejszych z poniższego wykazu.

Drugi rok z rzędu najlepsze odnotowane przejścia należą do Roberta Wykręta. Tym razem jego wykazie znalazły się aż dwie linie o trudnościach 8b (pokonane w stylu RP) – Helikoter v omaki i Pikova dama oraz jedna 8a+ RP – Caffe expresso, wszystkie z Osp. Do tego doszły cztery 8a RP (Los rancios de la aldea i Masriudoms Pinche lupita w Masriudoms oraz Toni Zitroni Zillertal i Reise nach ixtlan w Zillertal) oraz kilka 7c+ w stylu OS.

Jak zawsze sporo mocnych linii zaliczyli Agnieszka i Paweł Zioło. Strzałka do swojego wykazu dopisała m.in. Pendons les écoles pendant qu’il y a reste des arbres (8a RP), Le tonneau de Diogene (7c+/8a FL) czy Dioschizontas tin tréla (7c RP) – wszystkie w greckim rejonie Manikia. Paweł również rozprawił się ze wspomnianym Pendons (8a RP), z wyjazdu przywożąc również m.in. trzy linie 7c+ – Romaios o foinikas (OS), Eknevrismos (RP) i Le tonneau de Diogene (tutaj 7c+/8a RP). Na Jurze dorzucił dodatkowo m.in. Suchego Kafara (VI.5+ RP), Capo di tutti capi (VI.5 RP) i Królowie POPu (VI.5 RP).

Najwięcej trudnych dróg w skałach wśród Pań skompletowała Martyna Szymańska. Poza 8a w stylu RP (Laokoon w Osp) w jej kapowniku pojawiło się m.in. aż pięć 7c+ RP – Akelarre i Made in mascun w Rodellar, In letzter Sekunde w Soranger Wand, Trojanski konj i Manana w Osp oraz jedna 7c RP – L’amy que ve tambe w Rodellar.

Z przyjemnością odnotowujemy życiówkę Dawida Tomczyka (Perfekcyjna niedoskonałość VI.6 RP w Morsku), który zrobił jeszcze dwie VI.5+/6 RP – Skrzydełko i Bez rysy nie puściło oraz cztery VI.5 RP – Droga waldka, Drwal anonim, Sila wsparcia i La dziura dziura.

Z przejść spod znaku VI.5 RP na liście znalazły się też słynny Chiński Maharadża w wykonaniu Romka Forysiaka oraz Zagubiona we śnie zrobiona przez Bruno Kocurka. Ten drugi mimo niewielkiego stażu wspinaczkowego wykazuje się zresztą nieprzeciętnym progresem – talent i ciężka praca ewidentnie procentują i już w tym sezonie udało zaliczyć się pierwszą linię 8a RP – Neun Minus na Frankenjurze! Jeżeli o młodych wspinaczach mowa to nie sposób nie zauważyć też wykazu 14-letniego Jakuba Szoblika – z Leonidio przywiózł on m.in. jedną 7b+ RP (Amalthee), jedną 7b RP (Roro) i trzy 7a+, z czego jedną w stylu OS.

Wszystkie odnotowane przejścia (alfabetycznie wg nazwisk):

Marek Borkowski:
Anakonda (VI.3 RP), Morsko
Vom Feinsten (6c+ RP), Frankenjura
Liebe auf den zweiten Blick (6c+ RP), Frankenjura
Belicova (6c+ RP), Porubka
Ublówka Poland (6c+ RP), Podlesice – Góra Kołoczek
Mammuthone (6c+ RP), Cala Gonone – Millenium Sardynia
Myśliwi z Jurgowa (6c+ RP), Rzędkowice
Drachen (6b+ OS), Frankenjura
Spalmabile Piccante (6b+ OS), Cala Gonone Arcadio Sarydnia
Wam to Kury Szczać Prowadzić (6b+ OS), Rzędkowice

Rysiek Cieślak:
3 x VI.3 i 1 x VI.3+, Spiralne i Ostrężnik

Tomek Czernek:
Variante Legend (6c OS), Amalfi
Nazca (6c OS), Amalfi
Frezer (6c OS), Amalfi
Emicrania (6b+ OS) , Amalfi
Tamburi Lotami (6b OS), Amalfi

Krystian Ficek:
Nekrolog dla Toudiego (VI.2 RP), Ogrodzieniec
Oktoberfest (VI.2 RP), Łutowiec
Sedymentacja muflonów (VI.2 RP), Birów

Krzysztof Fiutek:
Frontalna Konfrontacja (VI.1 OS), Suliszowice – pierwszy OS w tej wycenie
Zachodni Komin (IV+ OS trad), Będkowska – klasyk na własnej
Sanktuarium pękniętego jeża (VI+ OS), Podzamcze

Romek Forysiak:
Chiński Maharadża (VI.5 RP), Bolechowice

Mariusz Hatala:
Trawers Sadystówki (VI.3 RP), Zakrzówek
Africa (6a OS), Gran Canaria
Haitu Catana (6a+ OS), Gran Canaria
Nitka (VI), Sokoliki
Koszmarny Karolek (VI OS), Strzegowa
Elwis z Kamienia (VI+ OS), Strzegowa
Ammonoidea (VI+ OS), Strzegowa
Brązowa Kupa (VI.1), Czarnorzeki
Brązowy Szerszeń (VI.1), Czarnorzeki
W Krainie Wiecznych Marzeń (VI.1/1+), Czarnorzeki
Ruchomy Chodnik (VI.1/1+), Czarnorzeki
Nalot Dywanowy (VI.1+), Czarnorzeki
Wasp On The Wall (VI.1+), Czarnorzeki
Myśliwy (VI.1), Czarnorzeki
Jestem Drzewo, Jestem Ptak (VI.1), Czarnorzeki
Unforgiven (VI.1+), Czarnorzeki
Kobra (VI.1), Czarnorzeki
Czas Apokalipsy (VI.1), Czarnorzeki
Kaczor Śmierci (VI.1), Czarnorzeki
Kangurek (VI.1+), Czarnorzeki

Mateusz Herman:
Prawica (6b+ RP), Smoleń
Piccoli per sempre (6b RP), Nome e Cognome – Sycylia
Mandala Życia (VI.2 RP), Jastrzębia Turnia – Sokoliki
Dušičky (6b+ OS), Hradok

Bruno Kocurek:
Neun Minus (8a RP), Frankenjura
Zagubiona we śnie (VI.5 RP), Dolina Wiercicy
Hiszpański katar (VI.4/4+ RP), Podzamcze
Made in Austria (7b+ RP), Brsec
Funt Kłaka (VI.4 RP), Dolina Szklarki
Roc fieber (7b RP), Sopot-Istria

Witek Łukasik:
Cut (7a+ RP), Brseć
AnalMario (7a RP), Medveja
Syndrom niedopchania (VI.4 RP), Birów
Obadi obada (VI.3+ RP), Suchy Połeć
Lot nad kukułczym gniazdem (VI.3+ RP), Rzędkowice

Patryk Orawczak:
Brown Cougar (7a OS) 

Jakub Papaj:
Drobny Byk (7a PP), Morsko
Aero (6c+ PP), Dolina Demanovska
Białe Noce (6c FL), Łutowiec
Rój (6c PP), Łutowiec
Szczurołap (6b+ PP), Morsko
Spara (6b PP), Dolina Demanovska
Rubinowe Oczy Młodego (6b PP), Tropie

Marcin Roczniak:
Wampirek (VI.4), Wampirek
Gorące łapki (VI.3), Okiennik Wielki
Nadkwasota (VI.3+), Morsko

Jakub Szoblik (14 lat):
Amalthee (7b+ RP), La Maison de Chervres – Leonidio
Roro (7b RP), Sabaton – Leonidio
X-mas (7a+ RP), La Maison de Chervres – Leonidio
Tsotsouni (7a+), Dornröschen – Leonidio
Owl Flash! (7a+ OS), Crash of the Titan – Leonidio
Yorgos Bogos (7a OS), Jupiter – Leonidio
Metalizer (6c+ OS), Jupiter – Leonidio
Yvone (6b OS), Dornrösche – Leonidio

Martyna Szymańska:
Laokoon (8a RP), Misja Pec-Osp
Akelarre (7c+ RP), Rodellar
Made in mascun (7c+ RP), Rodellar
In letzter Sekunde (7c+ RP), Soranger Wand
Trojanski konj (7c+ RP), Misja Pec-Osp
Manana (7c+ RP), Misja Pec-Osp
L’amy que ve tambe (7c RP), Rodellar
Aquest any si (7b+ RP), Rodellar
Orang Utan (7b+ RP), Frankenjura
Is Danzas (7b+ RP), Sperlonga

Dawid Tomczyk:
Perfekcyjna niedoskonałość (VI.6 RP), Morsko
Skrzydelko (VI.5+/6 RP), Morsko
Bez rysy nie puściło (VI.5+/6 RP), Piaseczno
Droga waldka (VI.5 RP), Podlesice
Drwal anonim (VI.5 RP), Jastrzębnik
Sila wsparcia (VI.5 RP), Piaseczno
La dziura dziura (VI.5 RP), Podlesice

Łukasz Widuch:
Amonitowa (VI.2/+ RP), Rzędowa Skała
Dziwolągwa (VI.1+ FL), Rzędowa Skała
Parametryczna (VI.1/2 RP), Weselna Skała-Straszykowe
Cząstki Elementarne (VI.1+ RP), Płetwa-Sokoliki
Nitówka (VI RP) Sokolik Duży
Marny (VII- RP), Lietacky-Porubka

Robert Wykręt:
Helikoter v omaki  (8b RP), Osp
Pikova dama (8b RP), Osp
Caffe expresso (8a+ RP), Osp
Los rancios de la aldea (8a RP 2 próba), Masriudoms
Pinche lupita (8a RP 2 próba), Masriudoms
Toni Zitroni (8a RP 2 próba), Zillertal
Reise nach ixtlan (8a RP 2 próba), Zillertal
+ kilka dróg 7c OS

Agnieszka Zioło:
Pendons les écoles pendant qu’il y a reste des arbres (8a RP), Manikia
Le tonneau de Diogene (7c+/8a FL), Manikia
Dioschizontas tin tréla (7c RP), Manikia
Trou du Pulse (7b+ OS), Manikia
Filotimo (7b OS), Manikia
TNT (7b OS), Manikia
Yorgos (7b OS), Manikia
Godzilla Magilla (VI.3+/4 RP), Kusięta

Paweł Zioło:
Pendons les écoles pendant qu’il y a reste des arbres (8a RP), Manikia
Suchy Kafar (VI.5+ RP), Suchy Połeć
Le tonneau de Diogene (7c+/8a RP), Manikia
Romaios o foinikas (7c+ OS), Mainikia
Eknevrismos (7c+ RP), Manikia
Capo di tutti capi (VI.5 RP), Smoleń
Królowie POPu (VI.5 RP), Podlesice
Kolonoskopis (7c OS)
Epiméthéus Pulse (7c OS)
Wydział śledczy (VI.4+ OS), Podlesice
Giant S (7c FL), Moscenicka Draga
Dioschizontas tin tréla (7c FL), Mainikia
Dom wschodzącego słońca (VI. 4+/5 RP), Smoleń

Buldery

Wykaz jest krótki ale konkretny – jak wiadomo zarówno siostry Szymańskie jak i Pecet należą do krajowej czołówki bulderowej.

Tym razem na liście Gosi znalazła się poważna cyfra – 8A+ RP (bulder Ko-fan na Snezniku) oraz 8A RP (Ribstole w tym samym rejonie)! Do tego m.in. cztery 7C (Ferdek sd, Kolousek, Sneznicky sverak, Climax w Zillertal) oraz dwie 7B+. Wspomniana przy okazji mocnych przejść z liną Martyna zaliczyła też m.in. cztery buldery 7C RP na Snezniku – Sneznicky sverak, Le drz, Spindra i Mazec oraz jeden 7B+.

Pecet sukcesywnie wzbogaca swój imponujący wykaz – tym razem zrobić udało się m.in. trzy 8A+ RP (Izabela w Babim lomie, Willie York w Brnie i Nocturnator w Tatrach), pięć 8A RP (Baselard, Festival Experimalni Kultur, This monkey goes ape direct, Formel 2, Saga) oraz cztery 7C+, z czego dwie flashem.

Buldera o trudnościach 8A zrobił też nasz panelowy mistrz, Kuba Ziętek – w tym przypadku był to problem o nazwie Konfrontacje na Zimnym Dole. Z ciekawostek warto wspomnieć, że jeden z naszych klubowiczów – Jeżyk czyli Rafał Urbański regularnie bulderuje w Szwecji  w rejonach Järnforsen, Västerkvarn, Steningard, Båros. Podesłał nam stamtąd kilka fajnych zdjęć.

Wszystkie odnotowane przejścia (alfabetycznie wg nazwisk): 

Piotr Czerwiński (Pecet):
Izabela (8A+ RP), Babi lom
Willie York (8A+ RP), Brno
Nocturnator (8A+), Dolina Mięguszowiecka
Baselard (8A RP), Moravsky Kras
Festival Experimalni Kultur (8A RP), Ostas
This monkey goes ape direct (8A RP), Kvarntakt/Toftbyn
Formel 2 (8A RP), Mellanvalsan
Saga (8A RP), Raholmen
Velikonoční Nákyp (7C+ FL), Babi lom
Bring your warthumb (7C+ FL), Knutby
Euro2000 (7C+ RP), Moravsky kras
Revival (7C+ RP), Dolina Mięguoszowiecka

Małgorzata Szymańska:
Ko-fan (8A+ RP), Sneznik
Ribstole (8A RP), Sneznik
Ferdek sd (7C RP), Brody Iłżeckie
Kolousek (7C RP), Sneznik
Sneznicky sverak (7C RP), Snzenik
Climax (7C RP), Zillertal
Drunk in the morning (7B+ RP), Zillertal
Man in the Mirror (7B+ RP), Zillertal

Martyna Szymańska:
Sneznicky sverak (7C RP), Sneznik
Le drz (7C RP), Sneznik
Spindra (7C RP), Sneznik
Mazec (7C RP), Sneznik
Lego (7B+ RP), Sneznik
Trhac (7b RP), Sneznik
Soudni Ster (7B RP), Sneznik

Dawid Tomczyk:
Kill Off (7B RP), Wadowickie Piachy
Thor (7B RP), Dolina Racławki
Lekcje Ciemności (7A), Wadowickie Piachy

Kuba Ziętek:
Konfrontacje 8A, Zimny Dół

Zawody

Dwójka naszych stałych reprezentantów ponownie spisała się na medal. Natalia Fajfer była druga w Mistrzostwach Polski Młodzieżowców w Prowadzeniu, Kuba Ziętek wśród seniorów drugi w Mistrzostwach Polski w Prowadzeniu oraz trzeci w Mistrzostwach Polski w Boulderingu. Pojawił się też młody talent – Jakub Szoblik w Mistrzostwach Śląska Juniorów Młodszych w Prowadzeniu zajął drugie miejsce.

Wszystkie odnotowane sukcesy: 

Jakub Szoblik:
Mistrzostwa Śląska Juniorów Młodszych w Prowadzeniu – 2 miejsce

Natalia Fajfer:
Mistrzostwa Polski Młodzieżowców w Prowadzeniu – 2 miejsce

Kuba Ziętek:
Mistrzostwa Polski w Prowadzeniu – 2 miejsce
Mistrzostwa Polski w Boulderingu – 3 miejsce

—–

Przygotowując Podsumowanie Sezonu bazowaliśmy na informacjach otrzymanych drogą elektroniczną, wpisami z klubowej Księgi Przejść, publikacjami w mediach społecznościowych KWBB oraz ogólnodostępnymi informacjami (np. 8a.nu). W przypadku zauważenia błędów/braków lub chęci zgłoszenia dodatkowych przejść do Podsumowania prosimy o kontakt mailowy na ten adres -> MAIL.

W galerii pokaźna kolekcja zdjęć z niektórych spośród wyżej wymienionych przejść – kolejność alfabetycznie wg imion.