W dniach 12-20 sierpnia 2023 odbędzie się obóz letni w Ailefroide – masyw Ecrins w Alpach Delfinackich. Okolica uchodzi za jedno z najlepszych miejsc na obóz w Alpach – są i drogi sportowe, długie obite wielowyciągi, duże górskie ściany, szczyty około-czterotysięczne, buldery. Inne kluby były tam już kilkakrotnie, czas i na nas! Niech nie zmyli Was duża odległość do celu – na miejscu nie trzeba już nigdzie jeździć, wszystko wspomniane powyżej jest osiągalne z campingu, nie wspominając o dalszej okolicy! A więc działamy więcej niż w innych rejonach, a oszczędzamy czas i pieniądze – również na kolejkach i noclegu bo camp jest wyjątkowo tani (cena bez dofinansowania to niecałe 8 Euro/os/dzień za WSZYSTKO!). Statystycznie miejsce cieszy się też znacznie lepszą pogodą niż inne, wysokie rejony alpejskie. Więcej informacji poniżej, wstępne zapisy (bez wpłat) przyjmujemy do 18 czerwca.

1. Miejsce.

Cytat z magazyny GÓRY: „Jednym z najciekawszych europejskich rejonów dla amatorów wspinaczki wielowyciągowej są Alpy Delfinackie. Najlepszym punktem wypadowym w ich wschodniej części jest Ailefroide…”.

Ailefroide jest położone we francuskich Alpach Delfinatu (masyw Écrins) na wysokości 1515 m n.p.m. Miejscowość jest niewielka i słynie z ogromnego campingu (ponad 1000 miejsc), będącego świetnym miejscem wypadowym. Najwyższym szczytem masywu jest Barre des Écrins (4102 m n.p.m).

Okolica oferuje ogrom możliwości wspinaczkowych. Już w odległości 10-30 min podejścia z campingu (!) mamy ok. 150 wielowyciągowych dróg o asekuracji sportowej i długości dochodzącej do 500 m, o tradach nie wspominając Chcąc wspinać się dużych górskich ścianach (również drogi obite!) czeka nas dłuższe podejście (2-4 godziny) – w najbliższej okolicy znajdują się cztery ściany o wysokości przekraczającej 800 m (najwyższa to południowa ściana Barre des Écrins – 1350 m) – kilka propozycji poniżej.

To wszystko na miejscu, a jak ktoś ma mało górskiego wspinania w odległości 30-60 min. jazdy samochodem znajdują się bardzo ciekawe rejony wapienne ze ścianami o wysokości dochodzącej do 600 m. Można też oczywiście podjechać na inne słynne szczyty czy ściany jak niesamowitą Aiguille Dibona – to z drugiej strony masywu gdzie kiedyś może też zajrzymy z obozem bo jedną z baz wypadowych w Delfinacie jest Ailefroide, drugą La Berarde.

Osoby zainteresowane jednowyciągowym wspinaniem sportowym również będą miały co robić – jeżeli okolica ich nie zadowoli to 30 minut jazdy samochodem jest do słynnego Briançon, oferującego kilka tysięcy dróg! W okolicy jest też sporo bulderów, niektóre nawet już na campingu, crashpada można wypożyczyć na miejscu (podobnie jak inny sprzęt).

Dla osób zainteresowanych alpinizmem, oprócz najwyższego szczytu , interesujące może być także kilka innych o wysokościach nieznacznie poniżej 4000 m.

2. Działalność.

Poniżej tylko garść rekomendacji z opracowania KW WARSZAWA, więcej omówimy w gronie osób zapisanych podczas spotkania przed-obozowego.

Wielowyciągowych dróg sportowych wokół kempingu jest około 150, co najmniej połowa warta jest uwagi i każdy, niezależnie od swojego poziomu wspinaczkowego może znaleźć piękne cele na kilka sezonów. Na nowszych drogach, komfort asekuracji jest podobny jak w dobrze obitych sektorach sportowych (wystarczą same ekspresy). Najwięcej dróg jest w przedziale trudności 5c – 6b, trudniejszych jest mało.

Granit (10-30 minut z campu), tylko przykładowe drogi:

  • Fissure d’Ailefroide – Snoopy Directe, 280 m 6b
  • Plan des Durs – La Nocturne, 350 m 6a (częściowo własna asekuracja)
  • Eboulement – L’écroulement de la Baliverna, 300 m 6b+
  • Eboulement – Derborence, 300 m 6c+
  • Pilier des Violettes – Voyage en Cathiminie, 280 m 6a+
  • Apparatchik – L’Explosion des Calcaneums, 200 m 6a+

Rejony wapienne (30-60 min. jazdy samochodem), przykładowe drogi:

  • Tenailles de Montbrison – L’Ecume des Jours, 400 m 6b+
  • Tenailles de Montbrison – Vol et Volupté, 300 m 6b
  • Tête d’Avall – Pilier Rouge Hebdo, 300 m 6a (miejsce 6b)

Rejony wysokogórskie (od 2 do kilku godzin podejścia), przykładowe drogi:

  • Aiguille de Sialouze (3576 m) – Attaque à Main Armée, 400 m 6c (w trudnościach dużo spitów)
  • Aiguille de Sialouze (3576 m) – Purée d’Astragaele, 400 m 7a (spity)
  • Aiguille de Sialouze (3576 m) – Ventre a Terre, 400 m 6a (spity)
  • Pointe des Arcas (3478 m) – Engat’s aux Arcas, 500 m 6b (spity)
  • Mont Pelvoux (3946 m) – Arête Nord, 1100 m III-IV, miejsca do 5b (poważny alpinizm)
  • Pic Sans Nom (3913 m) – Aurore Nucleaire, 500 m 6b (droga częściowo sportowa, kończy się na tarasach w połowie ściany)
  • Pic Sans Nom (3913 m) – 3 drogi na właściwej północnej ścianie, 1000 m 5c-6b (bardzo poważny alpinizm)
  • Barre des Écrins (4102 m) – Filar Południowy, 1300 m (dużo łatwego, max trudności 5c, poważny alpinizm)
  • Barre Noire (3751 m) – Filar Południowy, 450 m do 5c+ (poważne zejście lodowcem)

Turystyka wysokogórska (lodowcowa), przykłady:

  • Barre des Écrins (4102 m) – stromy lodowiec, pod koniec kawałek III grani. Można zakończyć na Dôme de neige des Écrins (4015 m), da się wejść i zejść z kempingu w ciągu jednego dnia.
  • Ailefroide (3953 m) – dosyć łatwo.
  • Mont Pelvoux (3946 m) – bardzo ciekawa tura.

Oczywiście to tylko nieliczne wybrane propozycje, więcej na Internecie oraz w przewodnikach – coś z nich kupimy do klubu, niektóre można też nabyć na miejscu:

  • Rockfax Ailefroide – duży wybór dróg sportowych, wielowyciągowych i górskich
  • Escalades autour d’Ailefroide – topo dróg w samej dolinie
  • Oisans Sauvage Livre Est – drogi w górach, wybrane drogi w dolinie oraz rejony wapienne położone poniżej.
  • Briançon Climbs – wspinaczka sportowa
  • Topo des Blocs Ailefroide – buldering

Wspinanie sportowe jednowyciągowe – kilka rejonów w okolicy, najsławniejszy – Briançon.

4. Baza noclegowa.

Na styku trzech dolin znajduje się ogromy, 17-hektarowy kemping (https://ailefroide.fr/camping/), większy od samego miasteczka :). Jest częściowo zalesiony, przecina go kilka strumieni i można na nim palić ogniska. W części leśnej, namioty rozbijamy na odosobnionych polankach. Jest tam pewne wrażenie dzikości. Kemping jest też tani – cena za osobę to niecałe 8 Euro! W cenę wliczony jest samochód, miejsce postojowe, namiot, opłata klimatyczna oraz dostęp do sanitariatów! Na campie mamy do dyspozycji ciepłe prysznice, ciepłą wodę w zlewach do mycia naczyń, budynek „świetlicy” gdzie można przeczekać kiepską pogodę – wszystko co trzeba. Na miejscu, poza campingiem, jest m.in. kilka knajpek, hotel, sklepy spożywcze, przyzwoicie wyposażony sklep wspinaczkowy. Można tu wypożyczyć crashpady, dostać gaz czy benzynę do kuchenek.

W przypadku wyjść wyżej w góry, warto posiadać mały namiocik szturmowy. Biwakować można wszędzie, nawet w sąsiedztwie schronisk, pod warunkiem, że jest to co najmniej 1 h marszu w głąb parku. W wielu miejscach napotkamy wygodne platformy otoczone murkami z kamieni.

5. Dojazd.

Najlepiej przez Mediolan i Turyn, z którego około dwie godziny do celu. Kilometrowo niewiele dalej niż do Courmayeur. Dokładny dzień przyjazdu i liczbę noclegów każdy może wybierać indywidualnie. Plan na cały pobyt to 8 noclegów, od soboty 12.08 (pierwszy nocleg) do niedzieli 20.08 (wymeldowanie) – będzie można zostać też dłużej. Po zakończeniu zapisów do uczestników wyślemy listę osób biorących udział w obozie, tak byście mogli umawiać się między sobą na wspinanie lub wspólny przejazd. Ponieważ na na miejscu można obejść się bez samochodu zalecany przejazd z innymi osobami lub wynajęcie busa – choć pozostałe koszty pobytu są bardzo niskie.

6.  Zapisy.

Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres andrzej.ficek@kwbielsko.org z informacjami:
– imię i nazwisko swoje i ew. zgłaszanej osoby;
– adres e-mail swój i ew. zgłaszanej osoby;
– numer telefonu swój i ew. zgłaszanej osoby;
– dni pobytu;
– z kim jedziecie + informacja czy macie wolne miejsce lub czy poszukujecie miejsca.

Zgłoszenia (tylko z w/w danymi) przyjmujemy do  18 czerwca.

Podstawowy koszt noclegu na campingu (obejmuje wszystko czyli osobę, namiot, samochód, opłatę klimatyczną) wynosi 7,90 Euro. Pierwsze 30 zapisanych osób będzie mogło liczyć dodatkowo na dofinansowanie. Po zakończeniu zapisów będziemy potwierdzać jeszcze ceny oraz zaliczkę na campingu i poinformujemy czy i jakie wpłaty będą potrzebne awansem.

 Dalsze informacje w sprawie obozu oraz odnośnie wpłat przesyłane będą TYLKO do osób zapisanych!

7. Organizacyjne.

Wszyscy uczestnicy obozu muszą mieć świadomość, że wyjeżdżają na własną odpowiedzialność i samodzielnie podejmują swoje wspinaczkowe decyzje – klub zapewnia jedynie rezerwację miejsc oraz pomoc w zakresie wyboru celów. Oczywiście obowiązkowe jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia, obejmującego uprawianie alpinizmu i koszty akcji ratunkowej z użyciem helikoptera.

Zapraszamy na wyjazd!