W dniach 12-20 sierpnia 2023 odbędzie się obóz letni w okolicy Ailefroide – masyw Ecrins w Alpach Delfinackich. Miejsce uchodzi za jedno z najlepszych miejsc na obóz w Alpach – są i drogi sportowe, długie obite wielowyciągi, duże górskie ściany, szczyty około-czterotysięczne, buldery. Inne kluby były tam już kilkakrotnie, czas i na nas! Niech nie zmyli Was duża odległość do celu – na miejscu nie trzeba już daleko jeździć, wszystko wspomniane powyżej jest pod ręką, nie wspominając o dalszej okolicy! A więc działamy więcej niż w innych rejonach, a oszczędzamy czas i pieniądze – również na kolejkach i noclegu bo camp jest wyjątkowo tani (z dofinansowaniem 7 Euro/os/dzień za WSZYSTKO!). Statystycznie miejsce cieszy się też znacznie lepszą pogodą niż inne, wysokie rejony alpejskie. Więcej informacji poniżej, zapisy i zaliczki przyjmujemy  do 16 lipca.

1. Miejsce.

Cytat z magazyny GÓRY: „Jednym z najciekawszych europejskich rejonów dla amatorów wspinaczki wielowyciągowej są Alpy Delfinackie. Najlepszym punktem wypadowym w ich wschodniej części jest Ailefroide…”.

Ailefroide jest położone we francuskich Alpach Delfinatu (masyw Écrins) na wysokości 1515 m n.p.m.  Najwyższym szczytem masywu jest Barre des Écrins (4102 m n.p.m).

Okolica oferuje ogrom możliwości wspinaczkowych. Już w odległości 10-30 min podejścia z Ailefroide  mamy ok. 150 wielowyciągowych dróg o asekuracji sportowej i długości dochodzącej do 500 m, o tradach nie wspominając Chcąc wspinać się dużych górskich ścianach (również drogi obite!) czeka nas dłuższe podejście (2-4 godziny) – w najbliższej okolicy znajdują się cztery ściany o wysokości przekraczającej 800 m (najwyższa to południowa ściana Barre des Écrins – 1350 m) – kilka propozycji poniżej.

To wszystko na miejscu, a jak ktoś ma mało górskiego wspinania w odległości 30-60 min. jazdy samochodem znajdują się bardzo ciekawe rejony wapienne ze ścianami o wysokości dochodzącej do 600 m. Można też oczywiście podjechać na inne słynne szczyty czy ściany jak niesamowitą Aiguille Dibona – to z drugiej strony masywu gdzie kiedyś może też zajrzymy z obozem bo jedną z baz wypadowych w Delfinacie jest Ailefroide, drugą La Berarde.

Osoby zainteresowane jednowyciągowym wspinaniem sportowym również będą miały co robić – jeżeli okolica ich nie zadowoli to 20 minut jazdy samochodem jest do słynnego Briançon, oferującego kilka tysięcy dróg! W okolicy jest też sporo bulderów, niektóre nawet już na campingu, crashpada można wypożyczyć na miejscu (podobnie jak inny sprzęt).

Dla osób zainteresowanych alpinizmem, oprócz najwyższego szczytu , interesujące może być także kilka innych o wysokościach nieznacznie poniżej 4000 m.

2. Działalność.

Poniżej tylko garść rekomendacji z opracowania KW WARSZAWA, więcej omówimy w gronie osób zapisanych podczas spotkania przed-obozowego.

Wielowyciągowych dróg sportowych przy samym Ailefroide jest około 150, co najmniej połowa warta jest uwagi i każdy, niezależnie od swojego poziomu wspinaczkowego może znaleźć piękne cele na kilka sezonów. Na nowszych drogach, komfort asekuracji jest podobny jak w dobrze obitych sektorach sportowych (wystarczą same ekspresy). Najwięcej dróg jest w przedziale trudności 5c – 6b, trudniejszych jest mało.

Granit (10-30 minut z Ailefroide), tylko przykładowe drogi:

  • Fissure d’Ailefroide – Snoopy Directe, 280 m 6b
  • Plan des Durs – La Nocturne, 350 m 6a (częściowo własna asekuracja)
  • Eboulement – L’écroulement de la Baliverna, 300 m 6b+
  • Eboulement – Derborence, 300 m 6c+
  • Pilier des Violettes – Voyage en Cathiminie, 280 m 6a+
  • Apparatchik – L’Explosion des Calcaneums, 200 m 6a+

Rejony wapienne (30-60 min. jazdy samochodem), przykładowe drogi:

  • Tenailles de Montbrison – L’Ecume des Jours, 400 m 6b+
  • Tenailles de Montbrison – Vol et Volupté, 300 m 6b
  • Tête d’Avall – Pilier Rouge Hebdo, 300 m 6a (miejsce 6b)

Rejony wysokogórskie (od 2 do kilku godzin podejścia), przykładowe drogi:

  • Aiguille de Sialouze (3576 m) – Attaque à Main Armée, 400 m 6c (w trudnościach dużo spitów)
  • Aiguille de Sialouze (3576 m) – Purée d’Astragaele, 400 m 7a (spity)
  • Aiguille de Sialouze (3576 m) – Ventre a Terre, 400 m 6a (spity)
  • Pointe des Arcas (3478 m) – Engat’s aux Arcas, 500 m 6b (spity)
  • Mont Pelvoux (3946 m) – Arête Nord, 1100 m III-IV, miejsca do 5b (poważny alpinizm)
  • Pic Sans Nom (3913 m) – Aurore Nucleaire, 500 m 6b (droga częściowo sportowa, kończy się na tarasach w połowie ściany)
  • Pic Sans Nom (3913 m) – 3 drogi na właściwej północnej ścianie, 1000 m 5c-6b (bardzo poważny alpinizm)
  • Barre des Écrins (4102 m) – Filar Południowy, 1300 m (dużo łatwego, max trudności 5c, poważny alpinizm)
  • Barre Noire (3751 m) – Filar Południowy, 450 m do 5c+ (poważne zejście lodowcem)

Turystyka wysokogórska (lodowcowa), przykłady:

  • Barre des Écrins (4102 m) – stromy lodowiec, pod koniec kawałek III grani. Można zakończyć na Dôme de neige des Écrins (4015 m), da się wejść i zejść z kempingu w ciągu jednego dnia.
  • Ailefroide (3953 m) – dosyć łatwo.
  • Mont Pelvoux (3946 m) – bardzo ciekawa tura.

Oczywiście to tylko nieliczne wybrane propozycje, więcej na Internecie oraz w przewodnikach – coś z nich kupimy do klubu, niektóre można też nabyć na miejscu:

  • Rockfax Ailefroide – duży wybór dróg sportowych, wielowyciągowych i górskich
  • Escalades autour d’Ailefroide – topo dróg w samej dolinie
  • Oisans Sauvage Livre Est – drogi w górach, wybrane drogi w dolinie oraz rejony wapienne położone poniżej.
  • Briançon Climbs – wspinaczka sportowa
  • Topo des Blocs Ailefroide – buldering

Wspinanie sportowe jednowyciągowe – kilka rejonów w okolicy, najsławniejszy – Briançon.

4. Baza noclegowa.

Zmiana – zatrzymamy się na Campingu Ecrins (https://campinglesecrins.com/en/camping/home) u wylotu doliny Ailefroide. Dobry dojazd w cały masyw, w skały (Briancon 20 minut!), lepsza infrastruktura, widok na góry, gwiazdki, niska cena (7 Euro za wszystko!), jezioro z plażą i kajakami na terenie campu :).

W przypadku wyjść wyżej w góry, warto posiadać mały namiocik szturmowy. Biwakować można wszędzie, nawet w sąsiedztwie schronisk, pod warunkiem, że jest to co najmniej 1 h marszu w głąb parku. W wielu miejscach napotkamy wygodne platformy otoczone murkami z kamieni.

5. Dojazd.

Najlepiej przez Mediolan i Turyn, z którego około dwie godziny do celu. Kilometrowo niewiele dalej niż do Courmayeur. Dokładny dzień przyjazdu i liczbę noclegów każdy może wybierać indywidualnie. Plan na cały pobyt to 8 noclegów, od soboty 12.08 (pierwszy nocleg) do niedzieli 20.08 (wymeldowanie) – będzie można zostać też dłużej. Po zakończeniu zapisów do uczestników wyślemy listę osób biorących udział w obozie, tak byście mogli umawiać się między sobą na wspinanie lub wspólny przejazd. Ponieważ na na miejscu można obejść się bez samochodu zalecany przejazd z innymi osobami lub wynajęcie busa – choć pozostałe koszty pobytu są bardzo niskie.

6.  Zapisy.

Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres andrzej.ficek@kwbielsko.org z informacjami:
– imię i nazwisko swoje i ew. zgłaszanej osoby;
– adres e-mail swój i ew. zgłaszanej osoby;
– numer telefonu swój i ew. zgłaszanej osoby;
– dni pobytu;
– z kim jedziecie + informacja czy macie wolne miejsce lub czy poszukujecie miejsca.

Zgłoszenia (tylko z w/w danymi) przyjmujemy do 16 lipca.

Dalsze informacje w sprawie obozu oraz odnośnie wpłat przesyłane będą TYLKO do osób zapisanych!

7. Organizacyjne.

Wszyscy uczestnicy obozu muszą mieć świadomość, że wyjeżdżają na własną odpowiedzialność i samodzielnie podejmują swoje wspinaczkowe decyzje – klub zapewnia jedynie rezerwację miejsc oraz pomoc w zakresie wyboru celów. Oczywiście obowiązkowe jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia, obejmującego uprawianie alpinizmu i koszty akcji ratunkowej z użyciem helikoptera.

Zapraszamy na wyjazd!