Krótki raport z Obozu Letniego 2023 w Morskim Oku. W zeszłym roku ulewne deszcze pokrzyżowały nasze plany w tym miejscu, tym razem miało więc być inaczej… Niestety ponownie pogoda rozdawała karty i można było zapomnieć o dużych ścianach – pozostało wypatrywać okienek na krótsze drogi, a w międzyczasie oddawać się integracji 😉. Na obóz zapisały się (kolejny rekord!) 83 osoby i co cieszy, mimo bardzo słabych prognoz, na Taborze w Szałasiskach stawiło się aż 56.

Najwytrwalsi klubowicze rozpoczęli działania w bardzo zimny i wilgotny czwartek – udało się przejść kilka łatwiejszych dróg, choć w tych warunkach każda z nich była nie lada wyzwaniem. Z ciekawszych przejść warto odnotować przejście Grani Żabiej Lalki z prostowaniem Skrajnej Lalkowej Turni (VI), Uskok Zadniego Mnicha (VI), Zacięcie Mogilnickiego (VI-) robione też w niedzielę czy Kant Klasyczny (VI). Piątek nie dał nawet cienia szans na działanie – morale próbowaliśmy więc poprawić podczas wieczornej imprezy, która przeciągnęła się do późnych godzin 😊.

Kto wstał w sobotę rano szybko pobiegł pod ściany by zrobić „cokolwiek” przed deszczem – ten znacznie się opóźnił, udał się więc zebrać trochę przejść. Poza obleganymi przez nas kursowymi klasykami popularnością cieszyła się Zemsta Wacława (VII-), którą dodatkowo trzy zespoły przedłużyły o dodatkowy wyciąg Wacław Spituje (VII+). Na wyjątkowo suchej i słonecznej do południa wschodniej ścianie Mnicha udało przejść się bardzo ładną kombinację Fereńskiego (VII+) i Kosińskiego (VII). Poza wspinaniem indywidualnym odbyły się też warsztaty, które poprowadził niestrudzony w opiece nad nowymi klubowiczami Kućka. Chętni mogli m.in. potrenować zjazdy równoległe czy poruszanie się na lotnej asekuracji.

W niedzielny warun zwątpiło sporo osób – Ci którzy jednak zostali nie żałują bo opad przyszedł dopiero późnym popołudniem i mimo iż wiał zimny wiatr dało się całkiem fajnie powspinać! Kilka zespołów wybrało się na Zadniego Mnicha, gdzie poza przechodzoną już wcześniej Granią na ciekawy i dość rzadko powtarzany cel (Uznańskiego V) zdecydowały się dwa zespoły. Reszta ekipy zatrzymała się niżej na Mnichu – warunki in plus zaskoczyły zwłaszcza na wschodniej ścianie, gdzie przejścia doczekała się jedna z najpiękniejszych dróg tatrzańskich, American Beauty (VIII+), oferująca całkiem sporo wspinania (trzy wyciągi siódemkowe i cztery ósemkowe). Po południu pozostało wspólne piwo w Moku i dość ciekawy powrót na parking 😉.

O tym co działo się w Relaksach nie ma co pisać – kto był ten pewno do dziś się uśmiecha, kogo nie było niech żałuje, choć może następnym razem uda się załapać na Kociołek Panoramixa!

Poniżej wykaz zgłoszonych/odnotowanych przejść i prób oraz zdjęcia które otrzymaliśmy (galeria alfabetycznie wg imion).

Robakiewicz (III), Mnich
Gosia Woś, Wojciech Paczyński

Zachodnia Grań (III), Zadni Mnich
Gosia Woś, Łukasz Majowski, Kasia Szczotka
Tomek Markiewicz, Tomek Sporek
Krzysztof Kanik, Artur Sokołowski, Piotr Szczypka (+ Ciemnosmreczyńska Grań)
Krzysztof Fiutek, Łukasz Paczulski (Sakwa)

Północno-Zachodni Komin (III), Żabia Lalka
Krzysztof Fiutek, Łukasz Paczulski (Sakwa)

Klasyczna (IV+), Mnich
Jakub Cwetler, Dobrochna Grzesiak
Anna Balon, Victoria Kłos, Łukasz Majowski
Adrian Goroncy, Jakub Janik (OS)
Karolina Kostka, Przemek Kozłowski

Orlowski (V), Mnich
Dobrochna Grzesiak, Kamil Sadlik

Uznański (V), Zadni Mnich
Adrian Goroncy, Victoria Kłos, Kamil Sadlik
Mariusz Biłyk, Ania Sojka, Rafał Urbański

Zacięcie Mogilnickiego (VI-), Mnich
Mateusz Herman, Łukasz Urbańczyk (OS)
Mariusz Biłyk, Rafał Urbański

Skrajna Lalkowa Turnia wprost (VI) + Grań Żabiej Lalki (V)
Krzysztof Fiutek, Łukasz Paczulski (Sakwa)

Uskok, Zadni Mnich (VI)
Mateusz Herman, Łukasz Urbańczyk (OS)

Kant Klasyczny (VI), Mnich
Bartosz Berk, Marta Konopnicka-Kubica, Szymon Podosek

Zemsta Wacława (VII-), Mnich
Nikodem Borkała, Krystian Ficek, Szymon Mamoń (FL)

Wakacje w Tybecie (VII), Zadni Mnich
Mateusz Herman, Łukasz Urbańczyk (WYCOF)

Zemsta Wacława (VII-) + Wacław Spituje (VII+), Mnich
Adrian Bielec, Dawid Bojda
Mateusz Herman, Łukasz Urbańczyk (RP)
Ania Sojka, Rafał Urbański

Fereński (VII+) + Kosiński (VII), Mnich
Ania Cichoń, Andrzej Ficek (OS+OS po latach)

American Beauty (VIII+), Mnich
Ania Cichoń, Andrzej Ficek (RP)