21 lutego 2019, podczas obozu nad Morskim Okiem, odbyły się warsztaty dotyczące wspinania zimowego. Udział wzięło 7 osób, zajęcia prowadzili Andrzej Ficek oraz Szymon Podosek.
Rozpoczęliśmy od porannych wykładów w jadalni Starego Schroniska, podczas których omówiliśmy m.in. sprzęt oraz ubiór do wspinania zimowego w górach oraz kwestie dotyczące przygotowania do akcji (pakowanie plecaka, wybór drogi, szpejenie, podejście pod ścianę).

Po akcji teoretycznej ruszyliśmy w teren – po przejściu zamarzniętego Moka zatrzymaliśmy się na chwilę by ubrać raki, uprząż, kask oraz pomówić chwilę o okolicznych ścianach, oferujących setki mikstowych dróg. Po kilku minutach dochodzimy do miejsca zajęć praktycznych – Buli pod Bańdziochem. „Instruktorzy” prowadzący zajęcia powiesili kilka wędek w różnorodnym terenie wspinaczkowym (lód, trawy, mikst, drytool), dlatego też uczestnicy warsztatów mieli okazję powspinać się na różnych formacjach i w szerokim zakresie trudności (M3-M6 i WI2-WI4). Pod przygotowanymi drogami omawialiśmy również kwestie zakładania asekuracji, a już podczas wspinania każdy miał okazję zabić haka w ścianę, igłę w trawę czy wkręcić śrubkę w lód 🙂

Zajęcia zakończyliśmy tuż przed zmrokiem, były bardzo udane – odbyły się w świetnej atmosferze i nikt się nie nudził. Teraz pozostaje wykorzystać zdobyte doświadczenie na samodzielnych wspinaczkach, powodzenia!