Klub Wysokogórski w Bielsku-Białej oraz Cafe Grawitacja zapraszają na spotkanie z Marcinem „Yeti” Tomaszewskim.

Nasz Gość opowie o wytyczeniu wspólnie z Damianem Dany Bieleckim nowej drogi na ścianie Uli Biaho Galery w dolinie Trango w Karakorum. Drogę o długości 800 metrów nazwali ” FROZEN FIGHT CLUB”

Marcin jest jednym z najlepszych, znanych na świecie alpinistów, wspinaczem z niemal 35 letnim doświadczeniem (!), instruktorem wspinania i pisarzem. 

Specjalizuje się w stylu Big Wall. To w Tatrach na Kazalnicy stawiał pierwsze kroki, rozpoczynał swoją górską przygodę, na niej znajdował pierwsze wyzwania. 

Wraz z Damianem Bieleckim w 2021 wyruszyli na prawdopodobnie pierwsza wyprawę bigwallową do Pakistanu w warunkach zimowych. 11 dni wspinaczki, w trudnych zimowych warunkach, gdzie temperatura spadała do -32 stopni Celsjusza zaowocowało wytyczeniem nowej, 780 metrowej drogi o trudności A3 M7 na ścianie Uli Biaho Gallery w Dolinie Trango, którą nazwali Frozen Fight Club. 

Jak sami wspinacze mówią: „wspinaczka w wąskich i eksponowanych formacjach z ciężkim sprzętem do technicznej asekuracji, transport sprzętu w ścianie, logistyka przetrwania, biwaki, krótki dzień to wszystko powodowało, że czuliśmy się jak na ringu z samym sobą. Ciężkie roboty wysokościowe w górach albo walka w klatce – tyle że bez przeciwnika. Frozen Fight Club. Tak nazwaliśmy naszą czerwoną linię na tej pięknej ścianie.” 

A jest to coś wyjątkowego na skalę światową, ponieważ…

 … komisja prestiżowej nagrody  alpinistycznej Złote Czekany kilka dni temu opublikowała tzw. SZEROKĄ LISTĘ, na której znajdują się najważniejsze i najbardziej innowacyjne wspinaczki 2021roku. Są na niej aż cztery polskie akcenty, a jednym z nich jest właśnie wspomniane przejście Marcina Tomaszewskiego i Damiana Bieleckiego.

Jak widzicie jest to naprawdę światowej klasy osiągnięcie, więc szkoda przegapić taką okazję. Będziecie mogli posłuchać na żywo opowieści o tej wyprawie i wytyczonej drodze od samego jej współautora.

Ponadto, Marcin to niezwykle interesujący człowiek z niesamowicie ciekawą filozofią życiową, wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia.

Więcej o wyróżnionych przejściach, które znalazły się na szerokiej liście przeczytacie na https://www.pioletsdor.net/index.php/en/home/2022-significant-ascents.

Link do wydarzenia https://facebook.com/events/s/frozen-fight-club-w-karakorum/882813312694769/

Posłuchać i poznać Marcina będziecie mieli okazję 24 listopada o godzinie 19.00 w Grawitacji. Zapraszamy serdecznie nie tylko Klubowiczów i miłośników wspinaczki, ale też sympatyków!

Źródło: Wikipedia, radioszczecin.pl, brytan.com.pl, wspinanie.pl, marcintomaszewski.pl, www.pioletsdor.net oraz instagram Marcina @marcinyetitomaszewski