Kochani,
Przyszły rok będzie dla nas naprawdę wyjątkowy, ponieważ… będziemy świętować 70 – lecie naszej
działalności jako Klub Wysokogórski w Bielsku – Białej!

Kilka faktów z naszej klubowej historii 🙂

Początki działalności taternickiej w Bielsku – Białej sięgają lat 50-tych XX wieku, za sprawą dwóch bielszczan, Józefa Mery i Stefana Czernreleckiego, którzy należeli do powstałego w 1949 roku Koła Śląskiego Klubu Wysokogórskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Katowicach. To z ich inicjatywy w 1951 roku zorganizowano w Bielsku – Białej pierwszy kurs taternicki, którego cześć praktyczna odbyła się w rejonie Hali Gąsienicowej. Absolwenci kursu w lutym 1952 roku zostali przyjęci w poczet członków Klubu Wysokogórskiego PTTK z przynależnością do Koła Śląskiego, co zaowocowało utworzeniem pierwszej organizacji taternickiej w Bielsku – Białej pod nazwą Sekcja Taternicka Oddział PTTK w Bielsku – Białej. Letnie kursy taternickie były oczywiście kontynuowane w następnych latach, ale nasi taternicy nie poprzestali tylko na wspinaniu latem. Nasza bielska Sekcja Taternicka rozpoczęła też działalność zimową w sezonie 1953/54.

W roku 1956 organizacje taternickie oddzieliły się od PTTK i przywrócono nazwę Klub Wysokogórski, który z ogromnym powodzeniem prężnie działa i zrzesza podbeskidzkie środowisko taternickie i skiturowe, wspinaczy skalnych, narciarzy wysokogórskich oraz wszystkich sympatyków i miłośników gór wysokich.

Choć przez te wszystkie lata organizacja funkcjonowała pod różnymi nazwami, pod różne instytucje
nadrzędne podlegała, zmieniali się prezesi oraz dołączali nowi członkowie to wciąż jest to ta sama idea, która łączyła przez lata i wokół której skupia się obecnie bielskie i podbeskidzkie środowisko górskie. Dlatego też uznaliśmy, że rok 2023 jest idealnym rokiem aby uczcić okrągłą rocznicę 70-lecia działalności naszego Klubu Wysokogórskiego, nawiązując do rozpoczęcia pełnej i całorocznej działalności wspinaczkowej Sekcji Taternickiej Oddział PTTK w Bielsku – Białej.

Działalność Klubu Wysokogórskiego to dziesiątki lat wspólnej pracy, wzajemnego wsparcia, motywacji. Wiele szkoleń, wysiłku włożonego w pielęgnowanie oraz zachowanie odpowiedniego poziomu i etyki w działalności górskiej, ogromne dziedzictwo, którego jako Klub jesteśmy spadkobiercą. Pomagamy ludziom zacząć i rozwijać ich własną drogę, niezależnie od tego gdzie się wspinają, jakie szczyty wybierają na swoje cele i którędy ich droga prowadzi.

Jesteśmy dumni z tego, że nasz Klub się sukcesywnie rozrasta, prężnie działa, a Klubowicze rozwijają się i osiągają sukcesy na wielu polach działalności górskiej – od wspinaczki sportowej i skalnej przez wspinanie w górach, pionierskie przejścia bardzo trudnych dróg w Tatrach, znaczące przejścia historycznych alpejskich dróg wspinaczkowych po zdobywanie najwyższych szczytów świata.

Z naszego Klubu wywodzą się znani i zasłużeni wspinacze, którzy nie raz przecierali wspinaczkowe szlaki, a przy tym widzieli oraz przeżyli rzeczy, które ciężko sobie wyobrazić i które tworzą naszą klubową historię. Ich sylwetki oraz ciekawostki z naszej klubowej przeszłości będziemy wam sukcesywnie prezentować w jubileuszowym roku, szykuje się niesamowicie ciekawa lektura!

W planach mamy całkiem huczne świętowanie tego wyjątkowego jubileuszu przez cały nadchodzący rok! Pragniemy zaznaczyć tę okrągłą rocznicę wyjątkowymi wydarzeniami, które (mamy nadzieję) pozostawią wiele nowych, miłych wspomnień. Zamierzamy ponadto opublikować cykl artykułów i wspomnień w ramach obchodów jubileuszu. Nie chcielibyśmy, aby było to tylko suche podsumowanie górskich dokonań na przestrzeni lat, dlatego zapraszamy do tej współpracy Was – naszych Klubowiczów, bo to Wy tworzycie naszą historię i ten Klub. Jeśli chcielibyście podzielić się z nami swoją historią, ciekawą anegdotą, zdjęciami, klubowymi wspomnieniami, zapraszamy Was do kontaktu. Będzie nam szalenie miło jeśli zdecydujecie się dołożyć swoją cegiełkę do tej inicjatywy i zechcecie włączyć się w obchody tego wyjątkowego jubileuszu!