W weekend 10 – 11 grudnia spotkaliśmy się w naszym klubowym gronie aby podsumować sezon 2022, w którym działo się naprawdę sporo i było co świętować! Tradycyjnie już, miejscem spotkania było Schronisko Przysłop pod Baranią Górą i dopisała, podobnie jak w zeszłym roku, prawie setka Klubowiczów. Niezmiernie nas cieszy, że tak chętnie bierzecie udział w tej największej klubowej imprezie i wspólnie świętujecie sukcesy.

Spotkanie zaczęło się od klubowego podsumowania bieżącego roku i kilku słów od Zarządu na temat
przyszłorocznych planów. Nasze grono zarządowe zyskało w tym roku dwie nowe osoby – Anię Gugulską oraz Krzyśka Jakubca, dla których była to pierwsza okazja do publicznego wystąpienia jako Członków Zarządu KW.

Następnie Mariusz Krawiec w niezwykle ciekawy sposób opowiedział o swojej przygodzie Kazbek na
skiturach, opowiadając wiele ciekawostek i zwracając uwagę na różne aspekty, w tym niebezpieczeństwa takiej wyprawy. Kolejnym wystąpieniem była prelekcja Kacpra Mrowca na temat projektu European Mountain Project by Kacper Mrowiec. W grudniu ubiegłego roku Kacper wystartował z inicjatywą, której celem było zdobycie Korony Europy, zakładając, że w ciągu 12 miesięcy zdobędzie wszystkie 46 europejskich szczytów. O tym w ilu procentach udało się to zrealizować, jak wiele czasu poświęcił na ten projekt i jak logistycznie to rozwiązał mogliśmy posłuchać podczas tego wystąpienia, a także poznać subiektywny wybór Kacpra TOP 3 w różnych kategoriach.

Drugi blok prelekcji rozpoczął Andrzej Ficek i Roman Forysiak. W lipcu nasi klubowi koledzy pokonali filar Walkera na Jorasach Drogą Cassina. Jak przyznają: „Droga Cassina, określana mianem królowej alpejskich dróg, zgodnie z przewidywaniami okazała się dla nas poważnym przedsięwzięciem, gdzie zgrać musiała się wiara w umiejętności swoje i partnera, doświadczenie, logistyka, warunki, odporność fizyczna i psychiczna oraz szczęście”. Ogromne zaangażowanie chłopaków, ich samozaparcie, sumienne przygotowania i trening zaowocowały przejściem drogi w stylu klasycznym, czego jeszcze raz serdecznie im gratulujemy.

W kolejnym wystąpieniu Piotr Krzyżowski i Mariusz Hatala zabrali nas do Karakorum, opowiadając
o przygotowaniach, przebiegu oraz samym ataku szczytowym na Broad Peak. Co więcej Panowie
w zaledwie 9 dni później stanęli na szczycie K2. Jest to niebywały, ale w pełni zasłużony sukces naszych Klubowiczów i jest nam bardzo miło, że podzielili się wrażeniami z tej wyprawy z nami podczas Zakończenia Sezonu.

Po prelekcjach przyszła pora na kilka słów od Andrzeja Ficka, który w tym roku zebrał i opracował nasze klubowe podsumowanie sezonu letniego. W tym sezonie klubowicze byli bardzo aktywni, działali w wielu miejscach na świecie – Karakorum, Pamir, Alpy, nasze rodzime Tatry, przechodząc klasyki oraz mniej znane drogi wspinaczkowe. W zestawieniu pojawiły się też mocne przejścia sportowe oraz bulderowe, nie pominięto naszych sportowców Natalii Fajfer i Kuby Ziętka.

Całość zakończyło uroczyste wręczenie klubowej nagrody Reksie dla wyróżniających się w tym roku
klubowiczów oraz ogłoszenie przez Prezesa, że świętowanie 70-lecia działalności Klubu rozpoczynamy właśnie dzisiaj! Z tej okazji pojawił się przepyszny, ogromny tort z klubowym logo, pieczołowicie pilnowany przez cały wieczór przed łasuchami, w tym schroniskowym kotkiem:)

Tym akcentem zakończyła się ta bardziej formalna część spotkania, rozpoczęła się impreza i towarzyska integracja wraz z pysznym jedzeniem serwowanym przez schronisko, tańcami i wszelakimi trunkami. Nie ominął jej nawet Mikołaj-taternik, który zajrzał do nas nagrodzić tych bardziej i mniej grzecznych Klubowiczów, a został na dłużej przyłączając się do wspólnego świętowania.

Poza „sceną główną” działo się także sporo. Można było nabyć klubowe gadżety z naszego sklepiku,
jednak największą popularnością cieszyła się limitowana kolekcję klubowych ubrań – koszulek, bluz, chust typu buff sygnowana naszym specjalnym logiem 70-lecia działalności KW. Premierę miał także klubowy kalendarz 2023 wraz z kalendarium przyszłorocznych wydarzeń.

Gościła u nas firma Kayland ze swoim stoiskiem, gdzie można było pooglądać ich produkty, wypytać
przedstawicieli marki o interesujące detale, zapoznać się bezpośrednio z aktualną ofertą.

Całości towarzyszyła wystawa „Klubowe momenty”, prezentująca zdjęcia członków z klubowym banerkiem lub logiem klubu, którego nie sposób było na zdjęciach przegapić. Wszyscy autorzy zostali docenieni drobnym upominkiem.

Impreza trwała, ilość bawiących się osób wraz z upływem czasu była odwrotnie proporcjonalna do ilości śniegu za oknem, chociaż najwytrwalsi pociągnęli do samego rana:) Po raz pierwszy na Zakończeniu Sezonu w pojawiła się inicjatywa naszych wspaniałych klubowych dziewczyn, które specjalnie na tą okazję zabrały ze sobą i wystąpiły w szpilkach, co wzbudziło niemałe zainteresowanie, szczególnie płci przeciwnej.

W niedzielę przed południem (bo rano to byłoby zbyt dużo powiedziane) większość osób spotkała się
na śniadaniu w jadalni, a Ci najtwardsi, którzy zdecydowali się na udział w warsztatach z auto-ratownictwa ze ścian i szczelin wyruszyli z ratownikami GOPR Beskidy w teren.

Wszystko wskazuje na to, że wydarzenie można uznać za bardzo udane, nikt z przybyłych nie czuł się
samotny, dołączyli nasi wieloletni klubowicze, niektórzy ze stażem ponad kilkudziesięciu lat, niektórzy po długiej przerwie. Dla wielu z nich była to okazja spotkać się z klubowymi znajomymi po bardzo długim czasie, ale obserwując ich wydawało się, jakby nie widzieli się zaledwie chwilę i tematów do rozmów im nie brakowało. Kto wie jakie plany snuli i co wyniknie z tych rozmów toczonych przy wspólnym stole? Przekonamy się w przyszłym roku 😉

Dziękujemy właścicielom i obsłudze Schroniska, wszystkim przybyłym gościom, grupie ratowników GOPR, naszym prelegentom oraz wszystkim, którzy pomogli i zaangażowali się w to wydarzenie oraz Wam za wspaniałą atmosferę tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że nie mniej wspaniała impreza czeka nas w przyszłym, jubileuszowym dla naszej działalności roku!

Zarząd KWBB