
Uzupełnienie do warsztatów na temat klubowych wspinania zimowego – subiektywna lista ciekawych dróg zimowych dla osób początkujących i tych bardziej doświadczonych.
Po opublikowaniu list polecanych dróg letnich w Tatrach (DLA POCZĄTKUJĄCYCH i DLA ŚREDNIO-ZAAWANSOWANYCH)dostałem sporo pytań o podobne zestawienie z drogami zimowymi. Na Internecie w kilku miejscach znaleźć można artykuły na ten temat, brak jednak bardziej kompleksowego opracowania. Dlatego też, bazując na własnych doświadczeniach oraz sugestiach innych zimowych wspinaczy, postanowiłem temat napocząć – bo tak naprawdę to lista „wyjściowa” do dalszego uzupełnienia i korygowania. Wykaz jest SUBIEKTYWNY i ma na celu zebranie wykazu ciekawych dróg zimowych, a nie ocenę tego czy są „łatwe” czy „trudne”.
Zima rządzi się swoimi prawami, więc w przeciwieństwie do dróg letnich, tym razem nie stworzyłem dwóch osobnych list z drogami dla „początkujących” oraz „średniozaawansowanych”, a jedynie zasugerowałem które drogi są lub mogą być łatwiejsze, a które trudniejsze. Kto zasmakował tematu wie bowiem, że w zimie uchodzącą za „łatwą” droga może okazać się wymagająca i niebezpieczna nawet dla doświadczonego taternika, a (to akurat rzadziej) „średnio-trudna” z powodu świetnych warunków może okazać się spacerkiem. Dlatego też proszę o dystans do zaproponowanego podziału osób bardziej doświadczonych i ostrożne podejście osób „początkujących” – szczególnie do dróg z wyceną w przedziale 4 do 5+.
Przechodząc do meritum – drogi wypisane są (podobnie jak letnie) z podziałem na doliny i szczyty, w umownej kolejności „geograficznej” od Hali Gąsienicowej począwszy. Przy nazwie szczytu widnieje wystawa ściany (bardzo ważne w zimie), przy nazwie drogi orientacyjna wycena w skali tatrzańskiej-zimowej (TZ). Dodatkowo zastosowałem oznaczenie kolorami – zielonym drogi teoretycznie „łatwiejsze” (najczęściej 2 do 4+ TZ , niebieskim „trudniejsze” najczęściej 5 do 7 TZ).
Udanych i bezpiecznych przygód 🙂