Lista (subiektywna) polecanych dróg wspinaczkowych dla osób rozpoczynających letnią działalność taternicką. Zachęcamy do działania! AKTUALIZACJA 06.2019.

Sezon taternicki w pełni, pogoda prawie cały czas dopisuje i niektórzy mają już za sobą w tym roku sporo wspinaczek w Tatrach. Są jednak w naszym klubie osoby, które (mimo odbycia kursów i szkoleń) nadal nie zdecydowały się na rozpoczęcie działalności taternickiej, lub też podjęły nieśmiałe działania na własną rękę.

Dla tych właśnie osób (a może i inni skorzystają) przygotowałem listę popularnych dróg wspinaczkowych w Tatrach. Znalazły się na niej drogi o trudnościach od III do V+, w zdecydowanej większości oferujące przyjemne i bezpieczne wspinanie oraz bardzo dobrą asekurację (własną oraz częściowo stałą). Zachęcamy Was do działania, wielu z Was posiada spory „zapas” pozwalający na spokojne przejście dróg z tej listy, a nawet i dróg trudniejszych, które się na niej nie znalazły. Oczywiście poziom wytrenowania i wyszkolenia jest różny, dlatego też każdy powinien spojrzeć na zestawienie subiektywnie i dobrać cele na miarę swoich możliwości i mobilizacji 🙂

Najwięcej stosunkowo łatwych i bezpiecznych dróg „kursowych” znajduje się w okolicy Hali Gąsienicowej, jednak takowe można znaleźć również w innych rejonach, m.in. w okolicy Morskiego Oka, gdzie odbędzie się najbliższy obóz taternicki (już przyszły weekend), czy wielu słowackich dolinach. Lista została właśnie podzielona według rejonów – od tych najbliższych, po te najodleglejsze. Przy nazwie szczytu umieściłem również informację o wystawie ściany, co ze względu na pogodę bywa niezwykle istotne.

Materiały dotyczące wszystkich dróg na liście (schematy, opisy, zdjęcia) są łatwo dostępne w Internecie (m.in. strony drytooling.com.pltaternik.nettatry.nfo.sk) oraz w wersjach papierowych (m.in. „Topografia i Terenoznawstwo”, „Standardy wspinaczkowe w Morskim Oku i Tatrach Słowackich”, Master Topo). Zawsze można też zasięgnąć języka u bardziej doświadczonych członków KW, którzy chętnie pomogą.

Zachęcamy do działania bo świat wspinaczkowy na skałach się nie kończy, Tatry to nie tylko ścieżki, a nazwa „Klub Wysokogórski” zobowiązuje 😉 Oczywiście dla nowych adeptów cały czas oferujemy kursy oraz planujemy przeprowadzanie warsztatów doszkalających. Szczegóły podajemy na bieżąco. Przy okazji zachęcamy do wpisywania swoich przejść na naszej stronie, w zakładce „Księga Przejść”. Dzięki temu wiemy „kto co robi” i możemy umawiać się wspólne wyjazdy wspinaczkowe, czy też wymieniać swoje doświadczenia na temat dróg, które mamy już na swoim koncie.

Pozdrawiam,
Andrzej Ficek
Zarząd KW Bielsko-Biała