Przedstawiamy krótkie podsumowanie działalności naszych klubowiczów w sezonie letnim AD 2022. Poniżej tekst w którym wymieniamy niektóre przejścia oraz kompletny wykaz, sporządzony na bazie informacji którymi dysponowaliśmy. Dziękujemy za współtworzenie historii naszego klubu!

KARAKORUM

Wyprawa dwójki naszych klubowiczów specjalizujących się w działalności wysokogórskiej zakończyła się wielkim sukcesem. Mariusz Hatala i Piotr Krzyżowski 19 lipca zdobyli Broad Peak (8051m), a zaledwie kilka dni później, 28 lipca stanęli na drugim najwyższym szczycie świata – K2 (8611m). Co ważne oba wejścia odbyły się bez użycia tlenu, to drugie dodatkowo w stylu alpejskim. Wielkie gratulacje i wyrazy wdzięczności za promowanie naszego Klubu w tak zacnym miejscu!

PAMIR

Sezon klubowy kończymy również z siedmiotysięcznikiem na koncie – jeden z najbardziej popularnych w tym gronie, Pik Lenina (7134m) został zdobyty przez Marcina Ićka.

ALPY

Głównym wydarzeniem klubowym był oczywiście sierpniowy obóz – w Dolomitach pojawiliśmy się w rekordowej liczbie 60 osób. Co ważne każdego roku wspina się więcej osób i wybierane są coraz bardziej ambitne cele – tak było i tym razem. Szczegółową relację oraz sporo zdjęć znajdziecie TUTAJ, poniżej tylko notatka o kilku trudniejszych przejściach oraz drogach cieszących się największą popularnością.

Rzadko powtarzaną drogę Cassina (VIII- OS) na największej turni w Dolomitach czyli Torre Trieste pokonali Adrian Borutko i Andrzej Ficek. Dwa przejścia miał jeden z lokalnych super-klasyków czyli Constantini-Apollonio (VII+) na Tofanie di Rozes (Ania Cichoń i Andrzej Ficek RP oraz Błażej Jakubiec i Mariusz Krywult 2 wyc. A0). Piękny Cassin (VII- OS) na Cima Picolissima padł łupem zespołu Błażej Jakubiec, Mariusz Krywult, Witek Łukasik. Przejścia doczekały się też dwie świetne linie na Lastoni di Formin – Supertegolina (6c/7a) w wykonaniu Ani Cichoń i Andrzeja Ficka OS Witka Łukasika i Szymona Podoska RP oraz Love my dogs (6c+/7a RP) w wykonaniu Adriana Borutko i Witka Łukasika. Na deser tuż po obozie Ania z Andrzejem dorzucili jeszcze piękną 28-wyciągową kombinację Vinatzer-Messner (VII+ OS) na największej dolomitowej ścianie, Marmoladzie.

Z dróg, które powtórzyło sporo zespołów warto wymienić Constantini-Ghedina (VI-) na Tofanie di Rozes (przejścia Ania Gugulska i Tomek Gugulski, Adrian Bielec i Dawid Bojda, Szymon Podosek i Michał Zygma, Jakub Papaj i Ania Sojka), Diretta Dimai (6a+) na Torre Grande (Bartosz Berk i Erwin Wagner RP, Adrian Borutko i Marek Borkowski RP, Nikibi (6b+) na Torione Marcella (Marek Borkowski, Mariusz Krywult i Erwin Wagner FL oraz Paweł Kamiński i Monika Lasota RP), Orizzonti di Gloria (6a+) na Lagazuoi Piccolo (Adrian Borutko i Marek Borkowski OS, Witek Łukasik i Erwin Wagner OS, Tomek Gugulski i Jakub Papaj, Bartek Berk i Grzesiek Szczotka OS), Spigolo Giallo (VI+) na Cima Piccola (Marek Borkowski i Erwin Wagner OS, Bartosz Berk i Grzesiek Szczotka OS) czy Vinatzer (V+) na III Turni Selli (Ania Gugulska i Tomek Gugulski, Jakub Papaj i Ania Sojka, Bartek Berk i Grzesiek Szczotka FL).

Prawie 40 klubowiczów zapisało na swoim koncie podczas obozu przynajmniej jedną wspinaczkę, a kilka osób wykazało się ponadprzeciętnym sprężem, przechodząc sporo wymagających dróg lub wspinając się codziennie bez przerwy (Ania i Tomek Gugulscy oraz Ania Sojka)! Oczywiście nie brakowało też innych aktywności – kilka osób skupiło się na ferratach i turystyce, zapisując na swoim koncie sporo przejść.

Miesiąc przed obozem w rejonie Chamonix działali Ania Cichoń, Andrzej Ficek i Roman Forysiak. W komplecie w trzy dni przeszli trzy piękne linie na Enversach (Soleil 6b OS na Grepon, Amazonia 6a+ OS i Guy Anne 6a+ OS na Nantillons), po czym Andrzej z Romkiem wybrali się na główny cel wyjazdu – królową alpejskich dróg czyli słynny Filar Walkera na Grandes Jorasses (6a+ ED- M4/WI3 2000m OS). Akcja z podejściem i zejściem trwała trzy dni i zakończyła się powodzeniem. Ania dołączyła z kolei do Mateusza Janusza, Arkadiusza Kani i Tomka Markiewicza by razem z nimi przejść widokową Grań Cosmiques (III AD) na Aiguille du Midi. Chłopaki kilka dni wcześniej zaliczyli wycof z Grani Moine (III AD+) na Aiguille Verte. Na Igłach Chamonix od południa pojawiła się też Teresa Szuścik – jej łupem padły dwie ładne drogi, La Piege (6a+) na Tour Verte i wspominane już Guy-Anne (6a+) na Pointe des Nantillons.

Ania z Andrzejem poza działaniem w Dolomitach i Alpach wizytowali też dwukrotnie (na wiosnę oraz jesienią) Paklenicę, gdzie spośród sześciu zrobionych dróg warto wyróżnić dwie na Anicy Kuk – kapitalne Jenjavi (7a+ RP) i Show must go on (6c OS) oraz jedną na Debeli Kuk – Johnny (7a). Podczas drugiego wyjazdu towarzyszyli im Ania i Tomek Gugulscy, przechodząc m.in. klasyki rejonu – Slovenski (6a+ RP) na Debeli Kuk i Mosoraski (6a OS) na Anicy Kuk. Druga droga padła zresztą również łupem Eweliny Cienkus i Agnieszki Dubas, Jakuba Cwetlera i Pawła Kolbera, Kuby Papaja i Erwina Wagnera oraz Jakuba Janika i Pawła Kamińskiego (1xAF).

W Dolomitach osobno pojawili się też Tomek Czernek z Kasią Omyłą, przechodząc m.in. Sole e Metallo (6b OS) na Castello del Settsass i wspominane już Orizzonti di Gloria (6a+ RP) na Lagazuoi Piccolo. Jakub Cwetler, Jakub Janik, Paweł Kamiński przeszli jedną z najpopularniejszych alpejskich grani, Studlgrat (IV AD) na Grossglockner. Na trawers masywu pokusił się z kolei Rafał Wojciechowski. W Dolomitach, Hollental, Paklenicy i na Sardynii wspinali się Lucyna i Mateusz Herman zapisując na swoim koncie kilka przystępniejszych klasyków, m.in. Neue Richterkante (5c+) na Stadelwand czy Miriam (V+) na Torre Grande/Cinque Torri (przechodzone też przez klubowiczów na obozie). Paweł Kamiński i Kinga Zemła podczas wizyty w Hollental przechodzą Nix fur Suderer (6a) na Klobenwand i Neue Richterkante (5c+) na Stadelwand. Tą drugą drogę przechodzą też w drodze na obóz Ania Masny i Michał Zygma.

Dorota i Patryk Orawczak wizytowali w Alpach Delfinatu, gdzie przeszli m.in. jedną z najsłynniejszych dróg – Visite Obligatoire (war. 6b OS) na Aiguille Dibona oraz w Dachstein, gdzie na swoim koncie zapisali Steinerweg (V+ OS). Dodatkowo Patryk podczas wizyty w Chorwacji przeszedł z Sebastianem Lykopolis (6b OS) na Velikim Borovacu. Agnieszka Ostrzałek i Paweł Zioło również odwiedzili w tym roku Dolomity – w przerwie od wspinania w skałach wybrali się na Małą Cimę i po trochę nieświadomej zmianie planów w najczystszym stylu rozprawili się z Primaballeriną (7b OS).

Jeśli chodzi o działalność „nie-wspinaczkową” to poza wejściami na trzytysięczniki oraz ferratami, jakie nasi klubowicze odwiedzili podczas obozu, dotarło do nas zaledwie kilka informacji. Ambitnie podziałał Łukasz Filipkowski – po wejściu na Eiger zdobył w kolejne 9 dni 12 czterotysięczników. Sporty wykaz ciekawych zdobyczy przesłała też Ewa Zontek. Warte wspomnienia jest zdobycie trzytysięcznika (Monte Scorluzzo) przez naszą 10-letnią klubowiczkę, Zosię Pielę.

TATRY

Niestety tym razem podczas klubowego obozu w Tatrach pogoda nie dopisała i Moko opuścić musieliśmy już po piątkowej imprezie 😊. Frekwencyjnie nie było jednak najgorzej – z zapisanych (rekordowych) 73 osób na Szałasiska dotarło 54. Kto był na miejscu przed weekendem próbował coś działać i mimo wielu wycofów „coś” tam udało się zrobić. Z dróg wyżej wycenionych były to: Pachniesz Brzoskwinią (VII-) na Kopie Spadowej (przejścia Mateusz Herman, Szymon Podosek i Michał Zygma RP, Witold Łukasik i Erwin Wagner FL, Rafał Bielenin i Paweł Kamiński FL, Ania Cichoń i Monika Lasota RP+TR), Hobrzański (VII- FL) i Kosiński (VII 1xA0) na Mnichu (Bartek Berk, Grzesiek Szczotka), Zemsta Wacława (VI+/VII-) na Mnichu (Jakub Janik i Paweł Kamiński FL war. VII+, Bartek Berk i Grzesiek Szczotka RP) i Międzymiastowa (VI+) na Mnichu (Mateusz Herman i Łukasz Urbańczyk RP, Ania i Tomek Gugulski OS). Pełen wykaz i galeria zdjęć w relacji – TUTAJ.

Przechodząc do działań „poza-obozowych”, było tego dość sporo – odsyłam do kompletnej listy poniżej, tutaj tylko trudniejsze/ciekawsze przejścia wspinaczkowe w kolejności alfabetycznej wg nazwisk. Uwaga – podając liczbę sumaryczną pokonanych dróg nie jest rozróżnione czy drogę ktoś prowadził, czy szedł na drugiego (na liście podany jest styl całego zespołu).

Udany sezon odnotował Bartosz Berk – działał zarówno solo z asekuracją (m.in. Klasyczna na Zamarłej), z Kubą Chrzanem (m.in. Vsetko v poriadku VII- OS na Małym Lodowym), z Grześkiem Szczotką (11 dróg wspólnie m.in. Międzymiastowa VI+ RP na Mnichu, Hviezdova VI+ OS na Wołowej, Jargiło-Paćkowski VI+ RP na Zamarłej) i z Michałem Maksimem (m.in. Maskov Kut VI OS na Małym Lodowym czy Chrobak VI OS na Żabim Mnichu) – w sumie 26 dróg w których przejściu brał udział, brawo. Po kontuzji pozbierać próbował się Adrian Bielec – efektem tego było przejście z Dawidem Bojdą Dieski (VII- RP) na Galerii Osterwy i Estoka-Janigi (VII- RP) na Wołowej Turni. Dawid dorzucił jeszcze z Kubą Papajem Puskasa (VI+ OS) na Szarpanych.

Podobnie jak w ostatnich latach intensywnie w Tatrach działali Ania Cichoń i Andrzej Ficek – wspólnie przeszli 19 dróg, do tego dorzucili sporo z innymi partnerami (Ania brała udział w przejściu aż 31). Wśród ciekawszych zdobyczy zespołu warto wymienić m.in. Masowanie Kompleksów (VII+/VIII- RP) na Zadnim Mnichu, Międzykancie z Rysą Marcisza (VII RP) i Florecistkę z hotelu Adalbert (VII+/VIII- RP) na Mnichu, Kant (IX- RP) na Skrajnym Solisku, Kriššáka (VI+ OS) na Kieżmarskim Szczycie czy Pavúci lezú do neba (VIII-/VIII RP) na Jastrzębiej Turni. Ania z ciekawszych linii uzbierała jeszcze m.in. Korsvoldov Tanec (VII RP) na Rzeżuchowych z Marcinem Ićkiem czy Prawego Heinricha (VII- RP) na Zamarłej. Andrzej z trudniejszych – Kant Pietscha (VII+ OS) na Zamarłej i Matrix (IX- RP) na Kościelcu z Romkiem Forysiakiem, Baryłę-Stonawskiego (VIII RP) na Mnichu z Błażejem Jakubcem, Szewską Pasję (VII+ RP) na Młynarczyku z Szymonem Podoskiem oraz Rozlucka so slobodou (VIII- RP) na Wielkiej Granackiej Baszcie i Tatarkę (VII+/VIII- RP) na Turni nad Skokiem z Dawidem Tomczykiem.

Sporo powspinali się też Kuba (20 dróg) i Dominika Chrzan – razem z trudniejszych dróg przeszli m.in. Sprężynę (VII- RP) na Mnichu, Pachniesz Brzoskwinią (VII- RP) na Kopie Spadowej, Korsvoldov tanec (VII) na Rzeżuchowych, Pytlakuv express (VI+) i  Ciernobiele sokoliky na Batyżowieckim (VI+), Plska (VI-) i Puskasa (VI+) na Szarpanych czy Rebelię (VI+) na Ścianie pod Skokiem. Tą ostatnią drogę zapisały na swoje konto również Ewelina Cienkus i Agnieszka Dubas, do tego dorzuciły też m.in. AliNinę (VI+) na Galerii Osterwy czy Zakaz Stękania (VI+) na Zadnim Kościelecu.

Kolejna „górska” para w naszym klubie czyli Ania i Tomek Gugulscy wykazali się sprężem nie tylko w Dolomitach – sami i z partnerami zrobili bardzo dużo dróg (Ania 28), najtrudniejsze to Suma wszystkich strachów (VI+ OS) na Skrajnej Liptowskiej Turni z Szymonem Podoskiem, Kant Klasyczny (VI- OS) na Mnichu z Anią Nowakowską, Euforia (VI+) na Ścianie pod Skokiem z Anią Sojką i Prawy Dziędzielewicz (VI) na Kościelcu (tutaj sama Ania z Mateuszem Hermanem i Łukaszem Urbańczykiem). Mateusz działał też w Tatrach z żoną Lucyną – wśród ich 5 dróg najtrudniejszą był Plsek VI- na Szarpanych.

Świetna kombinacja udała się Błażejowi Jakubcowi oraz Mariuszowi Krywultowi – jednego dnia zrobili dwie piękne drogi na Kieżmarskim Szczycie – górną część Wielkiego Zacięcia (VI+ OS) i Odę na radost (VII+ RP). Pierwszą drogę w całości na swoje konto zapisał z kolei nasz himalaista Mariusz Hatala. Z kilkoma partnerami podział Paweł Kamiński – wybrał się m.in. z Marcinem Ićkiem na mnichową Sprężynę (VII- 1xAF), z Jakubem Janikiem na Zakaz Stękania (VI+ OS), czy z Dawidem Tomczykiem na Korsvoldov tanec (VII OS). Dwie fajne drogi poza obozem do swojego konta dopisał Witek Łukasik – podczas wizyty na Mnichu padły Florecistka z hotelu Adalbert (VII+/VIII- RP) i Folwark Montano (VIII RP).

Wspomnianego już Plska (VI-) przeszli również Ania Masny z Michałem Zygmą, dodatkowo wraz z Erwinem Wagnerem zmierzyli się z Dieską na Galerii Osterwy (VII- 1xAF). Panowie podziałali też w dwójkę – na ich koncie m.in. Den Zombi (VI+ OS) na Turni nad Skokiem, Euforia (VI+ OS) czy piękne Indianske leto (VII- OS) na Baranich Rogach. Erwin połączył też siły z Szymonem Podoskiem – efektem działań m.in. Puskas (VI+ AF) na Szarpanych, Zakaz stękania (VI+ OS) i Problemy przy kasie (VIII- RP) na Zadnim Kościelcu. Patryk Pasternak odbył w tym roku kurs taternicki (wśród zrobionych dróg wyróżnia się Odlot VII na Zadnim Kościelcu), do tego przesolował kilka łatwiejszych dróg.

Na koniec o trzech kolejnych parach, które dzielą życie na co dzień – Dorota i Patryk Orawczak przeszli wspomnianą już wcześniej drogę Estok-Janiga (VII- OS), Agnieszka Ostrzałek i Paweł Zioło Titanica (IX- FL) na Galerii Osterwy, a Teresa i Piotr Szuścik tradową Pilierissimę (VII) na Batyżowieckim.

Jeśli chodzi o działalność poza-szlakową to otrzymaliśmy tylko trzy informacje – tradycyjnie swoimi wyjściami podzielili się Daniel i Mirek Kucia niestrudzeni w wynoszeniu banerka klubowego na kolejne szczyty, Łukasz Filipkowski który w ciągu jednego roku wszedł na wszystkie szczyty należące do Wielkiej Korony Tatr oraz Michał Marek, który przeszedł cały Grzbiet Tatr Niżnych (ok. 100 km). Z ciekawostek o jakich się dowiedzieliśmy – Giewont zdobyła wspomniana wcześniej 10-letnia Zosia Piela, jest to co prawda wejście szlakowe ale cieszy nas, że również najmłodsi klubowicze działają.

SKAŁY

Tutaj już tak pełnego obrazu jak w górach nie mamy – wielu klubowiczów robi w roku dziesiątki czy setki dróg w skałach, ciężko byłoby więc wszystkie spisać. A że wspinamy się na bardzo zróżnicowanym poziomie, „ciekawe” drogi mogą oznaczać dla każdego coś zupełnie innego i niewiele osób decyduje się by coś do podsumowania przesłać. Dziękujemy więc klubowiczom, którzy podzielili się swoimi wybranymi przejściami – niezależnie od cyfry. Przyjrzyjmy się niektórym z nich – ponownie alfabetycznie wg nazwisk.

Tomek Czernek podesłał trochę dróg (do 7a) ze swoich tegorocznych wyjazdów zagranicznych. Bardzo ładny wykaz (m.in. dwie 8a zrobione w Sulovie i Kotecniku oraz pięć 7c+) zebrał Piotrek Czerwiński (Pecet) – w tym przypadku posłużyliśmy się informacjami z popularnego portalu 😉. Przesiadujący na Jurze Romek Forysiak do swojej kolekcji dorzucił kilka dróg od VI.3 wzwyż, w tym jedną VI.4+ czyli Niemyte Dusze na Gołębniku. Paweł Kamiński stale podnosi swój poziom i w tym sezonie sięgnął po swoje pierwsze VI.3. Witek Łukasik podał nam kilka swoich przejść, które sprawiły mu najwięcej frajdy, wśród nich pierwszy OS na poziomie VI.3 i pierwsze IX- w Sulovie.

Dwie mocne panie w zestawieniu to Martyna Szymańska (odnotowane jedno 8a i pięć dróg 7c) oraz Agnieszka Ostrzałek (m.in. dwie drogi VI.5 na Jurze i 7b+ w Kotecniku). Swój wykaz podesłał też Jakub Papaj – stały progres skutkuje dwoma drogami 6c na koncie. Systematycznie swój dorobek powiększa też Marcin Roczniak – tutaj pojawiły się trzy linie VI.3+.

Na koniec o trzech silnych panach. Dawid Tomczyk zakończył sezon m.in. z dwoma drogami VI.5 i kilkoma VI.4+. Najtrudniejszym odnotowanym przejściem spośród klubowiczów w tym roku wykazał się Robert Wykręt, który zameldował nam o przejściu drogi spod znaku 8b! Do tego doszły jeszcze m.in. jedna 8a+ i dwie 8a zrobione w stylu OS. Cały czas mocno wspina się tez Paweł Zioło – wśród jego wielu przejść w tym sezonie znajduje się m.in. jedna 7c+, 7c oesem czy kilka VI.5+.

BULDERY

Jeden z naszych najmocniejszych obecnie bulderowców, Piotr Czerwiński (Pecet) do swojej kolekcji dorzucił długą listę ciekawych przejść, w tym cztery wycenione na 8A+ i sześć na 8A – klasa! Witek Łukasik donosi o rozprawieniu się z „koronowym” klasykiem za 7A, Agnieszka Ostrzałek wyróżniła z kolei problemy za 7B+ i 7A+/B. Obfity sezon miała Małgorzata Szymańska – długa lista mocnych przejść (w tym jedno 8A, jedno 7C+ i cztery 7C) przyczyniła się do zajęcia przez nią drugiego miejsca w rankingu bulderowym PZA – brawo! Martyna Szymańska do swojego wykazu dodała m.in. jedno 7C+, a Dawid Tomczyk – dwa 7B+ i pierwsze 7B fleszem.

ZAWODY

Dwójka naszych reprezentantów również w tym roku spisała się na medal. Natalia Fajfer była trzecia w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Młodzieżowców w Prowadzeniu, tą samą lokatę zajmując w Boulderingu. Duży sukces stał się udziałem Kuby Ziętka, który zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w Prowadzeniu czyli został Mistrzem Polski Seniorów AD 2022!


Przepraszam jeżeli kogoś pominąłem lub gdzieś pojawiły się błędy – materiału do obróbki było naprawdę sporo, w razie uwag proszę o maila.

Podsumowanie sezonu zimowego 2021/2022 znajdziecie TUTAJ.


Pełna lista zgłoszonych/odnotowanych przejść (włącznie z obozami):

KARAKORUM

Mariusz Hatala, Piotr Krzyżowski:
Broad Peak 8051m – wejście bez tlenu 19.07.2022
K2 8611m – wejście bez tlenu w stylu alpejskim 28.07.2022

Mariusz Hatala:
Pastore Peak 6209m

PAMIR

Marcin Iciek:
Pik Lenina 7134m

ALPY – WSPINANIE:

Anna Balon, Jakub Cwetler:
La Strane Voglie di Amelie (5c), Trentino

Marcin Bąk, Joanna Folwarczny, Błażej Jakubiec:
Dibona-Apollonio (IV+ 120m), Torre Barancio (Cinque Torri)

Bartek Berk, Grzesiek Szczotka:
Berge in Flamme (5c 220m OS), Sass de Stria
Orizzonti di Gloria (6a+ 280m OS), Lagazuoi Piccolo
Spigolo Giallo (VI+ 350m OS), Cima Piccola di Lavaredo
Vinatzer (V+ 380m FL), Terza Torre del Sella

Bartek Berk, Erwin Wagner:
Diretta Dimai (6a+ 170m RP), Torre Grande (Cinque Torri)

Adrian Bielec, Dawid Bojda:
Maurizio Speciale (V+ 360m), Lagazuoi Piccolo

Adrian Borutko, Marek Borkowski:
Diretta Dimai (6a+ 170m RP), Torre Grande (Cinque Torri)

Adrian Borutko, Witek Łukasik:
Love my dogs (6c+/7a 280m RP), Lastoni di Formin

Adrian Bielec, Dawid Bojda:
Constantini-Ghedina (VI- 630m), Tofana di Rozes

Marek Borkowski, Mariusz Krywult, Erwin Wagner:
Nikibi (6b+ 300m FL), Torione Marcella

Marek Borkowski, Paweł Piątek, Erwin Wagner:
Filar Zachodni Dallago (V+ 200m OS), Torre Anna

Marek Borkowski, Erwin Wagner:
Spigolo Giallo (VI+ 350m OS), Cima Piccola di Lavaredo

Adrian Borutko, Marek Borkowski:
Orizzonti di Gloria (6a+ 280m OS), Lagazuoi Piccolo

Adrian Borutko, Andrzej Ficek:
Cassin (VIII- 700m OS), Torre Trieste
The Wall (7a/7a+ 280m 1xAF), Torre Grande Falzarego

Maciej Botor, Agnieszka Dubas:
Filar Południowy (IV+ 205m), Sass de Stria
Spigolo Zero (6a 400m), Tofana di Rozes

Mirek Cebrat, Rysiek Cieślak:
Miriam (V+ 190m), Torre Grande (Cinque Torri)

Mirek Cebrat, Rysiek Cieślak, Tomek Maciąg:
Droga Przewodników (IV+ 130m), Torre Grande (Cinque Torri)

Dominika Chrzan, Kuba Chrzan:
Armida (VI 100m), Torre Grande (Cinque Torri)
Gaudeamus (5c 450m), Col dei Bos
Spigolo Zero (6a 400m), Tofana di Rozes

Ania Cichoń, Andrzej Ficek:
Bella e Monella (6a+ OS 260m), Torre Piccola Falzarego
Constantini-Apollonio (VII+ RP 700m), Tofana di Rozes
Piaz Arete (VI/VI+ OS 400m), Sass Pordoi
Supertegolina (6c/7a OS 290m), Lastoni di Formin
Vinatzer-Messner (VII+ OS 1100m), Punta Roccca (Marmolada)
Senza Pieta (6b+ OS), Debeli Kuk
Mosoraski (6a FL), Anica Kuk
The show must go on (6c OS), Anica Kuk
Johnny (7a RP), Debeli Kuk
Jenjavi (7a+ RP), Anica Kuk
Saleski (5b OS), Anica Kuk Stup

Ania Cichoń, Andrzej Ficek, Roman Forysiak:
Le Soleil Randez Vous avec la Lune (6b OS), Aiguille du Grepon
Amazonia (6a+ OS), Premiere pointe des Nantillons
Guy Anne (6a+ OS), Premiere pointe des Nantillons

Ania Cichoń, Agnieszka Foryś, Iga Gosiewska:
Sjeverne rebro (4b), Veliki Cuk Paklenica

Ania Cichoń, Jakub Janik:
Spigolo Giallo (VI+ wycof), Cima Piccola di Lavaredo

Ania Cichoń, Mateusz Janusz, Arkadiusz Kania, Tomasz Markiewicz:
Arete des Cosmiques (III AD), Aiguille du Midi

Ania Cichoń, Paweł Kamiński:
Domzalski (6a OS), Anica Kuk Stup Paklenica

Ania Cichoń, Monika Lasota:
Cengia Martini (V 175m OS), Lagazuoi Piccolo

Ania Cichoń, Tomek Łukosz, Kasia Kajstura:
Tinin Smer (4b), Kuk ze Skradelin Paklenica

Ewelina Cienkus, Agnieszka Dubas:
Karamara Sweet Temptations (6a+), Veliki Cuk
Mosoraski (6a), Anica Kuk

Tomek Cios, Marta Konopnicka-Kubica, Szymon Podosek:
Filar Południowy (IV+ 205m), Sass de Stria

Jakub Cwetler, Jakub Janik:
Saleski (5b), Veliki Cuk Paklenica

Jakub Cwetler, Paweł Kolber:
Mosoraski (6a), Anica Kuk Paklenica

Jakub Cwetler, Jakub Janik, Paweł Kamiński:
Studlgrat (IV AD), Grossglockner

Tomek Czernek, Katarzyna Omyła:
Sole e Metallo (6b OS), Castello del Settsass
Orizzonti di Gloria (6a+ RP), Lagazuoi Piccolo

Agnieszka Dubas, Szymon Dubas:
Weg zum Kreuz (VI+), Hohe Wand

Agnieszka Dubas, Monika Lasota:
Gaudeamus (5c 450m), Col dei Bos

Andrzej Ficek, Roman Forysiak:
Filar Walkera (6a+ ED- M4/WI3 2000m OS), Grandes Jorasses

Asia Folwarczny, Błażej Jakubiec, Mariusz Krywult:
Komin południowo-zachodni (V 235m), Coston d’Averau

Ania Gugulska, Tomek Gugulski:
Constantini-Ghedina (VI- 630m), Tofana di Rozes
Filar Zachodni Dallago (V+ 200m), Torre Anna
Vinatzer (V+ 380m), Terza Torre del Sella
Slovenski (6a+ RP), Debeli Kuk
Mosoraski (6a OS), Anica Kuk
Saleski (5b OS), Anica Kuk Stup

Ania Gugulska, Tomek Gugulski, Ania Sojka:
Armida (VI 100m), Torre Grande (Cinque Torri)
Cengia Martini (V 175m), Lagazuoi Piccolo
Filar Południowy + Dulfer (V 140m), Torre Leo + Torre del Diavolo
Normalna (IV 100m), Torre Romana (Cinque Torri)
Olga (V+ 100m), Torre Grande (Cinque Torri)

Ania Gugulska, Ania Sojka:
Dibona (V+ 300m), Torre Grande Falzarego

Tomek Gugulski, Jakub Papaj:
Orizzonti di Gloria (6a+ 280m OS), Lagazuoi Piccolo

Lucyna Herman, Mateusz Herman:
Akademski (5a), Anica Kuk
Kombinacja Weichtal Wichtel/Alte Westwand/Via Helma (6a), Wachthuttelturm Hollental
Neue Richterkante (5c+), Stadelwand Hollental
Berge in flammen (5c), Sas de Stria
Via Miriam (V+), Torre Grande (Cinque Torri)
Signorina Fantasia (5c), Pedra Longa

Błażej Jakubiec, Mariusz Krywult:
Constantini-Apollonio (VII+ 700m 2 wyc. A0), Tofana di Rozes

Błażej Jakubiec, Mariusz Krywult, Witek Łukasik:
Cassin (VII- 300m OS), Cima Piccolissima

Jakub Janik, Paweł Kamiński:
Cengia Martini (V 175m OS), Lagazuoi Piccolo
Gaudeamus (5c 450m OS), Col dei Bos
Water Song (6a+ RP), Veliki Cuk Paklenica
Mosoraski (6a 1xAF), Anica Kuk Paklenica
Saleski (5b wycof), Anica Kuk Stup Paklenica
Karamara sweet temptation (6a+ OS), Veliki Cuk Paklenica
Slovenski (6a+ wycof), Debeli Kuk Paklenica

Jakub Janik, Monika Lasota:
Filar Południowy (IV+ 205m), Sass de Stria

Mateusz Janusz, Arkadiusz Kania, Tomasz Markiewicz:
Grań Moine (III AD+ wycof), Aiguille Verte

Paweł Kamiński, Karolina Kostka:
Filar Południowy (IV+ 205m), Sass de Stria

Paweł Kamiński, Monika Lasota:
Nikibi (6b+ 300m RP), Torione Marcella

Paweł Kamiński, Kinga Zemła:
Nix fur Suderer (6a), Klobenwand Hollental
Neue Richterkante (5c+), Stadelwand Hollental

Marta Konopnicka-Kubica, Szymon Podosek:
Maria Kante (IV+ 350m), Sass Pordoi

Witek Łukasik, Erwin Wagner:
Orizzonti di Gloria (6a+ 280m OS), Lagazuoi Piccolo

Witek Łukasik, Szymon Podosek:
Supertegolina (6c/7a 290m RP), Lastoni di Formin

Łukasz Majowski, Ania Masny, Michał Zygma:
Cengia Martini (V 175m), Lagazuoi Piccolo
Dibona (V+ 300m), Torre Grande Falzarego
Filar Południowy (IV+ 205m), Sass de Stria
Maria Kante (IV+ 350m), Sass Pordoi

Tomasz Markiewicz, K. Szydłowski:
Grań Festi (PD+), Dom – WYCOF
Breithorn (F+)

Ania Masny, Michał Zygma:
Neue Richterkante (5c+), Stedelwand

Dorota Orawczak, Patryk Orawczak:
Visite Obligatoire (war. 6b OS), Aiguille Dibona
Steinerweg (V+ OS), Dachstein

Patryk Orawczak, Sebastian Orawczak:
Lykopolis (6b OS), Veliki Borovac

Agnieszka Ostrzałek, Paweł Zioło:
Primaballerina (7b OS), Cima Piccola di Lavaredo

Jakub Papaj, Ania Sojka:
Constantini-Ghedina (VI- 630m), Tofana di Rozes
Filar Zachodni Dallago (V+ 200m), Torre Anna
Vinatzer (V+ 380m), Terza Torre del Sella

Jakub Papaj, Erwin Wagner:
Domzalski (6a+ AF), Anica Kuk Stup
Danaja (5c OS), Anica Kuk Stup
Mosoraski (6a OS), Anica Kuk
Karamara sweet temptations (6a+ OS), Veliki Cuk

Szymon Podosek, Michał Zygma:
Constantini-Ghedina (VI- 630m), Tofana di Rozes

Teresa Szuścik, NZ:
La Piege (6a+), Tour Verte
Guy-Anne (6a+), Pointe des Nantillons

Rafał Wojciechowski:
Grań masywu Grossglockner

ALPY – FERRATY I TURYSTYKA

Marcin Bąk, Julian Bąk, Beata Bielecka:
Ferrata Galleria Lagazuoi

Beata Bielecka, Ada Kabza, Katarzyna Szczotka:
Ferrata Innerkofler, Monte Paterno

Mirek Cebrat, Ania Ciesielska, Rysiek Cieślak, Tomek Maciąg:
Ferrata Lipella, Tofana di Rozes

Tomek Cios, Iwona Krysta, Marta Konopnicka-Kubica, Ola Troszok:
Ferrata Dibona, Monte Crisallo
Ferrata Formenton, Tofana di Dentro i Tofana di Mezzo
Ferrata Lipella, Tofana di Rozes

Łukasz Filipkowski:
Eiger 3970m
12 czterotysięczników  w 9 dni:
Matterhorn 4478m,
Breithorn Orientale – 4139 m,
Breithorn Central – 4159 m,
Breithorn Occidentale (West) – 4164 m
Allalinhorn 4027m
Weissmies 4017m
Piramida Vincenta 4215m
Punta Giordani 4047m
Zumstinspitze  4563m
Punta Gnifetti 4554m
Balmenhorn 4167m
Ludwicscohe 4342m

Ada Kabza:
Ferrata Sten Fusetti, Sass Stria

Ada Kabza, Daniel Kucia, Mirek Kucia:
Ferrata Galleria Lagazuoi

Karolina Kostka, Mirek Kucia, Daniel Kucia, Mariusz Juraszek, Przemek Górak, Agnieszka Greene:
Ferrata Dibona, Monte Crisallo

Daniel Kucia, Mirek Kucia:
Ferrata Dibona, Monte Crisallo
Ferrata Piz Boe
Ferrata Sentiero Passaporto, Monte Paterno

Ania Masny, Kuba Młodzik, Kasia Szczotka, Aga Wichary:
Ferrata Lipella, Tofana di Rozes

Kuba Młodzik, Aga Wichary:
Ferrata Degli Alpini, Col dei Bos
Ferrata Fedkurat Hosp Steig, Torre di Toblin
Ferrata Galleria Lagazuoi
Ferrata Giuspee Olivieri, Punta Anna i Tofana di Mezzo
Ferrata Innerkofler, Monte Paterno
Ferrata Leiternsteig, Torre di Toblin

Zofia Piela (10 lat):
Monte Scorluzzo 3094m

Ewa Zontek:
Hinter Grauspitz 2574 m
Grauspitz 2599 m
Puy de la Perdrix 1824 m
Puy Ferrand 1854 m
Puy de Sancy 1885 m
Puy de Chambourguet 1520 m
Puy de Dôme 1464 m
Pic Entre Les Ports, 2476 m
Tuca de la Renclusa 2756 m
wycof spod Pico de Aneto z wys.3150 m npm z powodu załamania pogody
Ferrata Sorrosal
Pic de Coma Pedrosa, 2942 m
Ferrata Canal de la Mora
Lagazuoi Piccolo 2778 m i 3 inne szczyty 2550-2650 m

TATRY – WSPINANIE

Anna Balon, Jakub Cwetler:
Grań Kościelców (III) 

Bartosz Berk:
Majova/Junova (VI OS solo), Osterwa
Junova (VI wycof solo), Osterwa
Klasyczna (OS solo), Zamarła Turnia 

Bartosz Berk, Edyta Berk:
Komin Komarnickich (III RP), Mała Szarpana Turnia

Bartosz Berk, Kuba Chrzan:
Vsetko w poriadku (VII- OS), Mały Lodowy
Motyka (V OS), Mały Lodowy
Panska Jizda (VI OS), Mały Lodowy
Filar Kelleho (V OS), Jaworowy Szczyt

Bartosz Berk, Michał Maksim:
Cepelova (VI+ AF), Rzeżuchowe Turnie
Klima-Linhart (V OS), Rzeżuchowe Turnie
Znamka Monzunu (V+ OS), Rzeżuchowe Turnie
Chrobak (VI OS), Żabi Mnich
Onyszkiewicz (VI- OS), Żabi Mnich
Prawy Filar (V OS), Strzelecka Turnia
Maskov Kut (VI OS), Mały Lodowy

Bartosz Berk, Grzesiek Szczotka:
Międzymiastowa (VI+ RP), Mnich
Pavlin-Kracalik (V+ OS), Galeria Osterwy
Augustova (V+ OS), Galeria Osterwy
Hviezdova (VI+ OS), Wołowa Turnia
Staflovka (V OS), Wołowa Turnia
Jargiło-Paćkowski (VI+ RP), Zamarła Turnia
Lewa Pilchówka (V+ OS), Zamarła Turnia
Velickov kut wariant (VI OS), Mały Siarkan
Walka o ogień (VI RP), Kopa Spadowa
Zemsta Wacława (VI+/VII- RP), Mnich
Hobrzański (VII- FL) + Kosiński (VII 1xA0), Mnich

Adrian Bielec, Dawid Bojda:
Dieska (VII- RP), Galeria Osterwy
Estok-Janiga (VII- RP), Galeria Osterwy

Rafał Bielenin, Paweł Kamiński:
Pachniesz Brzoskwinią (VII- FL), Kopa Spadowa

Dawid Bojda, Jakub Papaj:
Puskas (VI+ OS), Szarpane Turnie

Nikodem Borkała, Szymon Mamoń (OS):
Klasyczna (IV+ OS), Mnich
Zacięcie Mogilnickiego (VI- 1xAF), Mnich

Ania Cichoń, Andrzej Ficek:
Cesta k slnku (V OS), Kopa Lodowa
Kutta (V OS), Batyżowiecki Szczyt
Kubin Roland (V OS), Batyżowiecki Szczyt
Rebelia (VI+ OS), Ściana pod Skokiem
Uskok (VI OS), Zadni Mnich
Masowanie Kompleksów (VII+/VIII- RP), Zadni Mnich
Kompleks Stolicy (VII+/VIII- 1xAF), Zadni Mnich
Międzykancie z Rysą Marcisza (VII RP), Mnich
Florecistka z hotelu Adalbert (VII+/VIII- RP), Mnich
Superata Młodości (VIII+/IX- wycof), Mnich
Kant (IX- RP), Skrajne Solisko
Suma Wszystkich Strachów (VI+ OS), Skrajna Liptowska Turnia
Traja kamaráti (V+ OS), Baranie Rogi
Kriššák (VI+ OS), Kieżmarski Szczyt
Pavúci lezú do neba (VIII-/VIII RP), Jastrzębia Turnia
Cesta Tradičného Horolezeckého týždna (VI+ OS), Kozia Turnia
Orolin-Bakoš (VII-/VII wycof), Kozia Turnia

Ania Cichoń, Andrzej Ficek, Paweł Kamiński:
Velickov kut (VI OS), Mały Siarkan
Motyka (V OS), Mała Szarpana Turnia

Ania Cichoń, Adrian Goroncy, Kasia Kajstura:
Cez Knihu (V OS), Rzeżuchowe Turnie

Ania Cichoń, Marcin Iciek:
Korsvoldov Taniec (VII RP), Rzeżuchowe Turnie
Klima Linhart (V OS), Rzeżuchowe Turnie

Ania Cichoń, Kasia Kajstura, Tomek Łukosz:
Štáflovka (V OS), Wołowa Turnia
Droga Świerza (III OS), Wołowa Turnia

Ania Cichoń, Mateusz Janusz:
Lewe Zacięcie (IV+ OS), Wielka Granacka Baszta

Ania Cichoń, Paweł Kamiński:
Stanisławski (V- OS), Kościelec
Patrzykont (V OS), Zadni Kościelec

Ania Cichoń, Monika Lasota:
Pachniesz Brzoskwinią (VII- RP, 3 wyc. TR), Kopa Spadowa
Klasyczna (IV+ OS), Mnich

Ania Cichoń, Ewa Legat:
Prawy Heinrich (VII- RP), Zamarła Turnia

Ania Cichoń, Gracjana Węgrzyn, Małgorzata Woś:
Motyka (V RP), Zamarła Turnia

Ania Cichoń, Małgorzata Woś, Wojciech Woś:
Festiwal Granitu (V OS), Zamarła Turnia

Dominika Chrzan, Kuba Chrzan:
Sprężyna start Luftwaffe (VII- RP), Mnich
Pachniesz Brzoskwinią (VII- RP), Kopa Spadowa
Skłodowski (VI), Kopa Spadowa
Czereśniowy Filar (V+), Mały Lodowy Szczyt
Cepelova (VI), Rzeżuchowe Turnie
Korsvoldov tanec (VII), Rzeżuchowe Turnie
Pytlakuv express (VI+), Batyżowiecki Szczyt
Ciernobiele sokoliku (VI+), Batyżowiecki Szczyt
Sykowny Filarek (VI-), Kościelec
Książkowe Zacięcie (VI+), Kościelec
Rebelia (VI+), Ściana pod Skokiem
Euforia (VI+), Ściana pod Skokiem
Plsek (VI-), Szarpane Turnie
Puskas (VI+), Szarpane Turnie
Rafael, Gabriel, Michael (V+,VI-,VI+), sektor Archanieli Dolina Młynicka

Kuba Chrzan, Ania Gugulska:
Puskas (V OS), Łomnica

Ewelina Cienkus, Agnieszka Dubas:
Autonova (VI+), Galeria Osterwy
AliNina (VI+), Galeria Osterwy
Euforia (VI+), Turnia nad Skokiem
Rebelia (VI+/VII-), Ściana pod Skokiem
Zakaz Stękania (VI+), Zadni Kościelec
Odvet (VII- wycof), Zadni Kościelec

Jakub Cwetler, Adrian Goroncy, Jakub Janik:
Staflovka (V), Wołowa Turnia

Jakub Cwetler, Adrian Goroncy, Paweł Kamiński:
Filar Staszla (V), Zadni Granat

Jakub Cwetler, Jakub Janik:
Znamka Monzunu (V+), Rzeżuchowe Turnie

Jakub Cwetler, Jakub Janik, Paweł Kamiński:
Cesta k slnku (V OS), Kopa Lodowa

Jakub Cwetler, Paweł Kamiński:
Birkenmajer (war. V+ OS), Kieżmarski Szczyt

Jakub Cwetler, Jakub Polasik (NZ):
Cesta cez knihu (V), Rzeżuchowe Turnie

Jakub Cwetler, NZ:
Motyka (V), Zamarła Turnia
Lewy Wrześniacy (V), Zamarła Turnia

Agnieszka Dubas, Szymon Dubas:
Cesta cez knihu (V), Skrajna Rzeżuchowa Turnia)

Andrzej Ficek, Roman Forysiak:
Kant Pietscha (VII+ OS), Zamarła Turnia
Prze Puklina (VIII wycof), Zamarła Turnia
Matrix (IX- RP), Kościelec
Pulp Ficition (VIII+/IX- wycof), Kościelec

Andrzej Ficek, Błażej Jakubiec:
Baryła-Stonawski (VIII RP), Mnich
Sorry Vader (VII- OS), Mnich

Andrzej Ficek, Łukasz Misiakiewicz (NZ):
Psendova cesta (VII- RP), Łomnica

Andrzej Ficek, Szymon Podosek:
Szewska Pasja (VII+ RP), Młynarczyk

Andrzej Ficek, Dawid Tomczyk:
Rozlucka so slobodou (VIII- RP), Wielka Granacka Baszta
Tatarka (VII+/VIII- RP), Turnia nad Skokiem

Sebastian Gorol, Tomasz Markiewicz:
Stanisławski (V-), Kościelec

Agnieszka Greene, Przemek Górak, Karolina Kostka:
Zacięcie Robakiewicza (III), Mnich

Ania Gugulska, Tomek Gugulski:
Międzymiastowa (VI+ OS), Mnich
Dieska (VII- 1xAF), Galeria Osterwy
Cesta k slnku (VI OS), Kopa Lodowa
Sadek (IV- OS), Baranie Rogi
Korosadowicz (V OS), Żółta Ściana
Kutta (V OS), Batyżowiecki Szczyt
Czereśniowy Filar (V+ OS), Mały Lodowy Szczyt
Środkowe Żebro (IV OS), Skrajny Granat
Birkenmajer (war. V+ OS), Kieżmarski Szczyt
Cez Knihu (V OS), Rzeżuchowe Turnie
Znamka Monzunu (V+ OS), Rzeżuchowe Turnie

Ania Gugulska, Tomek Gugulski, Ania Nowakowska:
Kant Klasyczny (VI- OS), Mnich

Ania Gugulska, Tomek Gugulski, Szymon Podosek:
Suma wszystkich strachów (VI+ OS), Skrajna Liptowska Turnia

Ania Gugulska, Tomek Gugulski, Ania Sojka:
Stredom Platne (IV+ OS), Ściana pod Skokiem
Euforia (VI+ OS), Ściana pod Skokiem
Den Svista (IV OS), Ściana pod Skokiem
Filar Cihuli (V+ OS), Batyżowiecki Szczyt)

Ania Gugulska, Mateusz Herman, Łukasz Urbańczyk:
Prawy Dziędzielewicz (VI), Kościelec

Ania Gugulska, Ania Nowakowska:
Orłowski (V-), Mnich (OS)

Ania Gugulska, Ania Sojka:
Środkowe Żebro (IV), Skrajny Granat
Filar Staszla (V OS), Zadni Granat
WHP100 (IV OS), Zadni Kościelec
Stanisławski (V- OS), Kościelec

Ania Gugulska, NZ:
Orłowski Braun (V OS), Hruba Turnia
Cez Knihu (V OS), Rzeżuhowe Turnie
Znamka Monzunu (V+ OS), Rzeżuchowe Turnie
Motyka (V OS), Zamarła Turnia

Mariusz Hatala, NZ:
Wielkie Zacięcie (VI+), Kieżmarski Szczyt

Lucyna Herman, Mateusz Herman:
Julova (V+), Galeria Osterwy
Plsek (VI-), Szarpane Turnie
Aprilova + Igła w Osterwie (V), Osterwa
Cez Vylom (V), Wielicka Baszta
Klima Linhart (V), Rzeżuchowe Turnie

Mateusz Herman, Szymon Podosek, Michał Zygma:
Pachniesz Brzoskwinią (VII- RP), Kopa Spadowa

Mateusz Herman, Łukasz Urbańczyk:
Skłodowski (VI- OS), Kopa Spadowa
Międzymiastowa (VI+ RP), Mnich
Kutta (V), Batyżowiecki Szczyt

Marcin Iciek, Paweł Kamiński:
Sprężyna (VII- 1xAF), Mnich

Błażej Jakubiec, Mariusz Krywult:
Wielkie Zacięcie (VI+ OS), Kieżmarski Szczyt
Oda na radost (VII+ RP), Kieżmarski Szczyt

Jakub Janik, Paweł Kamiński:
Klasyczna (IV+ OS), Mnich
Zemsta Wacława (war. VII+ FL), Mnich
Zakaz Stękania (VI+ OS), Zadni Kościelec

Mateusz Janusz, Tomasz Markiewicz:
Grań Kościelców (III)
Walentkowa Grań przez Liliowe i Zawory (III)

Mateusz Janusz, Arek Kania, Tomasz Markiewicz:
Świstowy Szczyt przez Świstowy Grzebień (I)

Paweł Kamiński, Monika Lasota, Kinga Zemła:
Byczkowski (V+ OS), Kościelec

Paweł Kamiński, Monika Lasota:
Cesta cez knihu (V OS), Rzeżuchowe Turnie

Paweł Kamiński, Monika Lasota, Dawid Tomczyk:
Znamka monzunu (V+ OS), Rzeżuchowe Turnie

Paweł Kamiński, Dawid Tomczyk:
Korsvoldov tanec (VII OS), Rzeżuchowe Turnie

Arkadiusz Kania, Marta Konopnicka-Kubica, Szymon Podosek:
Środkowa Depresja (IV+), Wielka Granacka Baszta
Jubilejna (IV), Wielicki Ząb
Cez Vylom (V), Wielicka Baszta
Korosadowicz (V), Żółta Ściana

Arkadiusz Kania, Tomasz Markiewicz:
Grań Waga-Czarny Szczyt (III)

Bogdan Karp, Ania Masny, Michał Zygma:
Znamka monzunu (V+), Rzeżuchowe Turnie

Witold Łukasik, Erwin Wagner:
Pachniesz Brzoskwinią (VII- RP), Kopa Spadowa

Witold Łukasik, NZ:
Florecistka z hotelu Adalbert (VII+/VIII- RP), Mnich
Folwark Montano (VIII RP), Mnich

Michał Marek:
Grań Zachodnia (III solo)

Tomek Markiewicz, Klaudia Sienkiewicz, Tomek Sporek:
Grań Ciemnosmreczyńska (I-II)

Ania Masny, Michał Zygma:
Majova (VI-), Osterwa
Plsek (VI-), Mała Szarpana Turnia

Ania Masny, Erwin Wagner, Michał Zygma:
Dieska (VII- AF), Galeria Osterwy
Staflovka (V OS), Wołowa Turnia

Ania Nowakowska, Rafał Wojciechowski:
Grań Ciemnosmreczyńska (I-II)

Dorota Orawczak, Patryk Orawczak:
Estok-Janiga (VII- OS), Wołowa Turnia

Agnieszka Ostrzałek, Paweł Zioło:
Titanic (IX- FL), Galeria Osterwy

Franek Parypa, Marek Parypa:
Ciemnosmreczyńska Grań WHP507A (IV)
Festiwal Granitu (V), Zamarła Turnia
Motyka (V), Zamarła Turnia

Patryk Pasternak:
Kurs Taternicki: Filar Staszla (V) Zadni Granat, WHP100 (IV) Zadni Kościelec, Filar Świnicy (III), Grań Kościelców (III), Środkowe Żebro (IV) Skrajny Granat, Pavlin-Kracalik (V) Galeria Osterwy, Odlot (VII), Zadni Koscielec
Środkowe Żebro (IV solo), Skrajny Granat
Grań Fajek (III solo)
Grań Kościelców (III solo)
Martinka (III solo), Polski Grzebień-Gerlach

Szymon Podosek, Erwin Wagner:
Puskas (VI+ AF), Szarpanie Turnie
Stare casy (VI- RP), Szarpane Turnie
Zakaz stękania (VI+ OS), Zadni Kościelec
Problemy przy kasie (VIII- RP), Zadni Kościelec

Szymon Podosek, Erwin Wagner, Michał Zygma:
Zacięcie Mogilnickiego (VI- OS), Mnich

Łukasz Rabiega , Dawid Stanek:
Grań Zachodnia (III), Zadni Mnich
Warianty Olsztyńskie (II), Cubryna

Kasia Siwek:
Prawy Abgarowicz (II FS), Cubryna

Piotr Szuścik, Teresa Szuścik:
Pilierissima (VII), Batyżowiecki Szczyt

Erwin Wagner, Michał Zygma:
Den Zombi (VI+ OS), Turnia nad Skokiem
Euforia (VI+ OS), Ściana pod Skokiem
Nemoralny tanec (VII+/VIII- wycof), Ściana pod Skokiem
Filar Cihuli (V+ OS), Batyżowiecki Szczyt
Indianske leto (VII- OS), Baranie Rogi

TATRY – TURYSTYKA POZASZLAKOWA

Łukasz Filipkowski:
Wielka Korona Tatr w rok

Daniel Kucia, Mirek Kucia:
Ostra i Krótka
Jastrzębia Turnia
Wołowiec Mięguszowiecki
Wołowa Turnia i Żabia Turnia Mięguszowiecka
Mała Wysoka
Trzy Kopy-Banikov

Michał Marek:
Grzbiet Tatr Niżnych (100 km)

SKAŁY

Bartosz Berk:
Kaczogród (VI.1 RP solo)

Tomek Czernek:
33 Marzo (7a FL), Crepe de Oucera Basse Włochy
Troppa Trippa (6c+ OS), Crepe de Oucera Basse Włochy
Angel of Death (6c+ OS), Serrada/Roverto Hiszpania
N.N. 46 (6c+ OS), Promeghin – San Lorenzo in Banale Włochy
Se za Parole (6c OS), Malosco/Fondo Włochy
Taxamán (6c OS), Bellus Hiszpania
Vaga Brut (6b+ OS), Malosco/Fondo Włochy
Sahara (6b+ OS), Bellus Hiszpania
La rata penada (6b+ OS), Bellus Hiszpania
Popeye y la Sirla (6b+ OS), Marxuquera Hiszpania
Gene (6b+ OS), Alcalalí Hiszpania
Alba (6b+ OS), Rovinj Chorwacja
Jeź (6b+ OS), Rovinj Chorwacja

Piotr Czerwiński (Pecet):
Nebojsa (8a RP), Sulov Słowacja
Divji moz (8a RP), Kotecnik Słowenia
Aquaman (7c+ RP), Sulov Słowacja
Vibranium (7c+ RP), Sulov Słowacja
Saman (7c+ RP), Visnove Słowacja
Die zwei Muskeltiere (7c+ RP), Frankenjura Niemcy
Dream Team (7c+ RP), Kotecnik Słowenia
Wakanda (7c RP), Sulov Słowacja
Prijosa (7c RP), Visnove Słowacja
Massaker (7c RP), Frankenjura Niemcy
Biedny stroj (7b+ FL), Sulov Słowacja
Studenten futter (7b+ RP), Jaroniec
Kompromis (7b+ RP), Sulov Słowacja
Nejdelski Den (7b OS), Moravsky kras Czechy
Sulovsky Masaker (7b FL), Sulov
Stara plotna (7a+ RP), Moravsky kras Czechy
Hungry Eyes (7a+ OS), Frankenjura Niemcy
Harlinovi Pohrobci (7a OS), Moravsky kras Czechy
Moment (7a OS), Moravsky kras Czechy
Strange (7a FL), Sulov Słowacja

Romek Forysiak:
Niemyte dusze (VI.4+ RP), Gołębnik
Dymy nad Birkenau (VI.3+/4 RP), Wielka Cima
Filar Zjazdowej (VI.3+), Kobylany
Telewizor (VI.3+), Rzędkowice
Lot w ciemność (VI.3+ RP), Sadek
Kwestia Pary (VI.3 OS), Kapuśniak
Rusz swój tyłek (VI.3 RP), Sadek
Lambada (VI.3 RP), Sadek
Niebezpieczne związki (VI.3 RP), Ratusz

Paweł Kamiński:
Wieszczę Kleszcze (7a RP), Tadzikowa
Mitomaniak (VI.2+ RP), Zamkowa
Wino dzikiej róży (VI.2+ RP), Turnia Lechfora
Rajd Azorów (VI.2 OS), Tadzikowa

Witold Łukasik:
Sulovsky masaker (IX- RP), Sulov Słowacja
Zagadka nieśmiertelności (VI.3+ RP), Wampirek
Lewy Meningitis (VI.3 RP), Dupa Słonia
Zulu Gula (VI.2+/3 OS), Tępa Sokoliki
Prawy Menigitis (VI.2+ FL), Dupa Słonia

Michał Marek:
Dzieci Boga (VI.2), Kacza Skała
As Pik (VI OS), Turnia z Krokiem Dolina Kobylańska
Jarzębinka (V- solo), Żabi Koń
Trawers Żabiego Konia (IV+ solo), Żabi Koń
Filarek z krokiem (IV+ solo), Turnia z Krokiem
Klasyczna (IV trad solo), Iglica Dolina Będkowska

Martyna Szymańska:
La sconoscuita (8a RP), Albenga Włochy
Simondrada (7c/c+ RP), Briancon Francja
American oggi (7c RP), Albenga Włochy
21 grammi (7c RP) Albenga Włochy
Big bolhoi (7c RP), Briancon Francja
Mique la police (7c RP), Briancon

Agnieszka Ostrzałek:
Reggae (VI.5 RP), Toczek
A3 (VI.5 RP), Rożnów
Wieczny odpoczynek (VI.4+ RP), Rzędkowice
Nieustraszony pogromca wampirów (VI.4+ RP), Wampirek
Jemnyclovek (7b+ RP), Kotecnik Słowenia
Zlata streha (7b RP), Kotecnik Słowenia
Srebrna stresach (7b RP), Kotecnik Słowenia
Sulovskimasaker (9- RP), Sulov Słowacja
Biedny stroj (9- RP), Sulov Słowacja
Purpurowa żertwa (VI.4 FL), Wowodnik
Jonki (VI.4 RP), Rożnów

Jakub Papaj:
Prostowanie Ojej (6c), Rożnów
Prva sedma (6c), Porubka
Baader-Meinhof (6b), Turnia Kursantów
Marny (6b), Porubka Słowacja
Taranem (6b), Toczek
Vel’konočná (6b), Porubka Słowacja
Wariant Brunera (6a+), Rożnów
Wskazówka (6a+), Smoleń
Kursowy Filarek (6a+), Smoleń
Frankovka (6a+), Porubka Słowacja
Kalenie ocele (6a+), Porubka Słowacja
Cesta Do CA (6a+), Porubka Słowacja
Hurikán (6a+), Porubka Słowacja
Droga Wacha (6a+), Mirów
Limonada (6a+), Sulov Słowacja
Prostowanie zacięcia (6a), Rożnów
Wczasowicz (6a), Smoleń

Patryk Pasternak:
Rozwalista Turnia – drogi do VI+ solo

Marcin Roczniak:
Ślady zębów na kaszance (VI.3+), Adept
One Love (VI.3+), Laboratorium
Dwie setki i kawa (VI.3+), Deszczowa Skała
Prostowanie Horyzontów (VI.2+), Turnia Lechfora
Świeże Bułeczki (VI.2+), Turnia Cyklopa
Telefon (VI.2+), Turnia Kursantów
Mitomaniak (VI.2+), Zamkowa
Czerstwe Bułeczki (VI.2+), Turnia Cyklopa
Latające Smoki (VI.2+), Słoń
Oktoberfest (VI.2), Knur
Oko Demona (VI.2), Adapt
Igraszki (VI.2), Szara Płyta
Nekrolog dla Taudiego (VI.2), Ogrodzieniec Słoneczne Skały
Wszystko albo nic (VI.2), Ogrodzieniec Słoneczne Skały
Dziecko Rosemary (VI.1+), Filar Birowa
Tyrolka (VI.1+), Szara Płyta

Dawid Tomczyk:
Feldgrau (VI.5 RP), Sowie Skały
Gameta Faceta (VI.5 RP), Czarnorzeki
Assasin (VI.4+ RP), Dolina Wrzosy
Zalety minety (VI.4+ RP), Podzamcze
Super mitomaniak (VI.4+ RP), Łutowiec
Romantycy lekkich obyczajów (VI.4 RP), Łutowiec

Robert Wykręt:
Morchi (8b RP), Leonidio Grecja
Kriza stredneho veku (8a+ RP), Porubka Słowacja
Dynamisch Tirol (8a OS), Frankenjura Niemcy
Zarax (8a OS), Kyparisi Grecja

Paweł Zioło:
Kwestia wiary (VI.5+ RP), Rożnów
Transylwania (VI.5+ RP), Wampirek
Nieustraszeni pogromcy wampirów (VI.5+ soft RP), Wampirek
Ruchy łakomczuchy (VI.5+ RP), Toczek
Dream Team (7c+ RP), Kotecnik Słowenia
Reggae (VI.5 RP), Toczek
Kawaleria Szatana (VI.5 RP), Szczyrzyc
Siła wsparcia (VI.5 RP), Sowie skały
Vibranium (9+ RP), Sulov Słowacja
Aquaman (9+ RP), Sulov Słowacja
Sloni pilir (9/9+ RP) Holstejn Czechy
Hier und jetzt (7c OS), Schleierwasserfall, Austria
Przerzuty na oczodoły (7c RP), Rożnów
Reporter Milan (7b+/c RP), Kotecnik Słowenia
Jemny cloviek (7b+ RP), Kotecnik Słowenia
Spotkajmy się w Nawii (VI.4+ RP), Wowodnik
Don Kichote (VI.4+ RP), Mirów
Thorin dębowa tarcza (VI.4+ RP), Rożnów
Młode Lwy (VI.4/4+ OS), Kamieniec
Zlata streha (7b OS), Kotecnik Słowenia
Srebrna streha (7b OS), Kotecnik Słowenia
Czeski film (VI.4 OS) Szczytnik
Sulovskimasaker (9- RP), Sulov Słowacja
Biedny stroj (9- RP), Sulov Słowacja

BULDERY

Piotr Czerwiński (Pecet):
Bezdak (8A+), Brno Czechy
Gniociarz (8A+), Solna Jama
Zakazane Uvolneni (8A+), Ostas Czechy
Iluzia (8A+), Koncita Słowacja
Panoramix (8A), Moravsky kras Czechy
Vasek Taska (8A), Brno Czechy
Tragikomix (8A), Moravsky Kras Czechy
Gamba (8A), Sneznik Czechy
Kilian (8A), Moravsky Kras Czechy
Medved (8A), Makita Słowacja
Kurvafix (7C+), Moravsky Kras Czechy
Nocturne part II (7C+), Dolina Mięguszowiecka Słowacja
Atomic swing (7C), Lensberget Szwecja
Foter line (7C), Ostas Czechy
Domoklesove ocakavanie (7C), Dolina Mięguszowiecka Słowacja
Troll (7C FL), Ostas Czechy
Don Corleone (7C FL), Ostas Czechy
Omerta zkracena (7C), Ostas Czechy
Future line (7B+), Ostas Czechy
Linker Boulder (7B FL), Bahratal Niemcy
Medizinmann (7B), Bahratal Niemcy

Witold Łukasik:
Jack Sparrow (7A), Corona Wood

Agnieszka Ostrzałek:
Muchou uz me serou (7B+), Bor
Czernina (7A+/B), Kamienna Góra

Małgorzata Szymańska:
Radosti bolesti (8A RP), Sneznik Czechy
Bowl drink (7C+ RP), Sneznik Czechy
Mazec (7C FL), Sneznik Czechy
Spindra (7C RP), Sneznik Czechy
Prawa burdelmama (7C RP), Sneznik Czechy
Silovka (7C RP), Sneznik Czechy
Lego (7B+ RP), Sneznik Czechy
Zajic z krymu (7B FL), Sneznik Czechy
Soudni ster (7B RP), Sneznik Czechy
Trhec (7B RP), Sneznik Czechy
Fingers trawers (7B RP), Sneznik Czechy
Leharna (7A+ FL), Sneznik Czechy
Najeb (7A RP), Sneznik Czechy
Spanelak (7A FL), Sneznik Czechy
Le drz (7A RP), Sneznik Czechy
Hra na hranu (7A RP), Sneznik Czechy

Martyna Szymańska:
Bowl drink (7C+), Decinsky Sneznik
Binetu kowalsky (7A FL), Decinsky Sneznik
Spanelak (7A FL), Decinsky Sneznik

Dawid Tomczyk:
Dog in the fog SD (7B+), Borzęta
Perun (7B+), Wadowickie Piachy
Dog in the fog (7B FL), Borzęta
Cud nad Rabą (7B), Borzęta

ZAWODY

Natalia Fajfer:
3 miejsce klasyfikacja generalna Pucharu Polski Młodzieżowców Prowadzenie
3 miejsce klasyfikacja generalna Pucharu Polski Młodzieżowców Bouldering
3 x 3 miejsce Puchar Polski Młodzieżowców Prowadzenie
1 x 2 miejsce Puchar Polski Młodzieżowców Bouldering

Jakub Ziętek:
1 miejsce klasyfikacja generalna Pucharu Polski Prowadzenie
2 miejsce klasyfikacja generalna Pucharu Polski Bouldering
1 miejsce Mistrzostwa Polski Prowadzenie
1 miejsce Mistrzostwa Polski Dwubój


W galerii trochę zdjęć z niektórych spośród wyżej wymienionych przejść/wydarzeń – kolejność alfabetycznie wg imion.