Zapraszamy na krótkie podsumowanie działalności naszych klubowiczów w sezonie letnim AD 2021. Poniżej tekst w którym wspominamy niektóre przejścia oraz kompletny wykaz, sporządzony na bazie informacji które otrzymaliśmy. Dziękujemy osobom, które były tak miłe by podzielić się z nami swoją działalnością i zachęcamy do dalszego wspólnego pisania historii naszego klubu!

KARAKORUM

Mieliśmy jedno, ale zdecydowanie warte odnotowania przejście. 18 lipca 2021 drogą normalną przez Banana Ridge, Gaszerbruma II (8 035 m.) zdobyli Piotr Krzyżowski i Radek Woźniak. Wejście odbyło się w 20 dniu od dojścia do Base Camp, bez użycia tlenu i medykamentów oraz bez wsparcia HAPsów.

ANDY

W masywie Cordillera Blanca działał nasz przedstawiciel w teamie Polskiego Himalaizmu Sportowego (PHS), Mariusz Hatala. Jego łupem padły trzy ściany, Artesonraju (6 025 m.), Alpamayo ( 5 947 m.), Huascarán Sur (6 768 m.) – szczegóły akcji w wykazie.

ALPY

W sierpniu w pokaźnej liczbie 48 osób gościliśmy na obozie w Courmayeur. Z ciekawszych przejść warto odnotować powtórzenie przez zespół Andrzej Ficek, Romek Forysiak, Szymon Podosek słynnej drogi Ratti-Vitali na trudno dostępnej, zachodniej ścianie Aiguille Noire de Peuterey (VII A1 TD+, 950m.) oraz Innominaty (IV A0 D+) na Mont Blanc przez Romka, Mariusza Krywulta i Michała Zygmę.

Dwa zespoły (Tomek Markiewicz i Mateusz Janusz oraz Marek Borkowski, Adrian Borutko i Erwin Wagner) meldują się Mont Blanc drogą 3M, zdobywamy też inne czterotysięczniki jak Gran Paradiso czy Breithorn. Oczywiście prawdziwe oblężenie przeżywa Ząb Giganta, na którym staje 17 klubowiczów 😊.

Kilka zespołów działa na przepięknych granitowych turniach lodowca Geant/Vallee Blanche– zaliczamy niektóre z klasyków m.in. na Grand Capucin (Szwajcarska/Sole Mio) i Petit Capucin (Lifting du Roi), Pointe Adolphe Rey (Salluard), Pointe Lachanel (Contamine), Aiguille du Midi (Rebuffat). Szczegółową relację oraz sporo zdjęć znajdziecie tutaj -> https://kwbielsko.org/oboz-letni-w-alpach-2021-relacja/.

Klubowicze wizytowali również Alpy w innym terminie. Ania Cichoń i Andrzej Ficek dwukrotnie odwiedzili Paklenicę (cztery drogi, m.in. piękny Klin VIII- 480m. i Besmrtnici VIII- 360m. na Anića Kuk) oraz spędzili tydzień w Dolomitach (pięć dróg, w tym m.in. klasyki Tofany – Constantini-Ghedina VI- 630m. i Aspettando la Vetta VII+ 550m.).

W Paklenicy pojawili się też Ania i Tomek Gugulscy (4 drogi, m.in. Diagonalka VII- na Debeli Kuk) oraz Marcin Roczniak (2 drogi. m.in. Domzalski VII- na Stupie). W Dolomitach działali z kolei również Maciek Botor (3 drogi, m.in. Miriam V+ na Cinque Torri) oraz Lucyna i Mateusz Herman (2 drogi, m.in. Comici V- na Torre Piccola i Falzarego), którzy wizytują też Hollental (Plattenfuhre V-).

Mariusz Hatala jesienią działa w rejonie Mont Blanc – zarówno mikstowo (m.in. Rebuffat-Terray M5 na Des Pelerins), letnio (Fin de Babylone 6c na Brevent) oraz narciarsko (zjazdy z Triangle du Tacul, Aiguille du Toule czy Mont Maudit).

Grań Lion (IV AD+) na Matterhorn przechodzą Marek Borkowski, Adrian Borutko, Krzysztof Jakubiec, Paweł Piątek, Erwin Wagner, Mitellegi (IV AD) na Eiger Wojciech Szura. Poza obozem na Mont Blanc wchodzi również Michał Marek – solo drogą normalną.

TATRY

Tym razem obóz letni organizujemy w Dolinie Staroleśnej, mimo covidowych obostrzeń i weekendowego załamania pogody w Zbójnickiej Chacie stawiają się 33 osoby. Poza popularnymi, nietrudnymi klasykami (jak Motyka na Ostrym czy Małym Lodowym, Czereśniowy Filar, Filar Kellego) udało zrobić się dwie rzadziej powtarzane drogi (Gross-Palenicek i Primula Minima). Szczegóły i zdjęcia tutaj -> https://kwbielsko.org/oboz-letni-w-tatrach-2021-relacja/.

A co poza obozem? Będzie mniej więcej alfabetycznie imionami 😊.

Adrian Bielec z Patrykiem Orawczakiem zrobili Sprężynę (VI+) i Prawego Dziędzielewicza (VI+) na Kościelcu, ten sam zestaw padł łupem zespołu Ania Cichoń/Erwin Wagner, z wariantem startowym Matrixem (VII). Adrian dorzucił też Kant Klasyczny (VI) na Mnichu, z Dariuszem Szymalą.

Andrzej Ficek i Ania Cichoń mieli „dość” intensywny sezon górski – razem i z innymi partnerami przeszli ponad 30 dróg w Tatrach (+ 17 w Alpach), z bardzo długiego wykazu można wspomnieć np. Kant Hakowy (VII) i Folwark Montano (VIII) na Mnichu, Pachniesz Brzoskwinią (VII-) i Bastion (VII-) na Kopie Spadowej, Greystone (VII) i Pro Pain (VII+/VIII-), Haninę (VII+), Carpe Diem (VIII) i Dieskę (VII-) na Osterwie, Fantomasa (VIII) na Rzeżuchach czy piękną Odę na Radost (VII+) na Kieżmarskim. Andrzej w zespole z Dawidem Tomczykiem dorzucił też słynne Pająki (VIII-) na Kieżmarskim, Shangri La (VIII) i Spravny cas (VIII) na Osterwie w zespole z Błażejem Jakubcem i Szymonem Podoskiem czy dłuuugą łańcuchówkę Prawy Filar Wideł (VI+)-Widły (IV)-Cunasova (VI+) na zachodniej Łomnicy, w zespole z Michałem Zygmą. Ania z kolei poprowadziła Indiańskie Lato (VII-) na Baranich Rogach i Klasyczną (VI-) na Zamarłej (z Erwinem i Michałem).

Ania i Tomek Gugulscy doszkalali się na kursie taternickim, podczas którego przeszli 6 dróg, m.in. Velickov kut (VI) na Siarkanie czy Prawy Filar (V) i grań Strzeleckiej Wieży czy Plska (VI-) na Szarpanych. Siedem dróg na swoim koncie zanotował zespół Bartek Berk/Grzesiek Szczotka (vel Lenon), poza klasykami Zamarłej chłopaki zrobili m.in. Skłodowskiego (VI) na Kopie Spadowej czy Surdela (V+) na MSW. Bartek dorzucił też piękne drogi Puskasa (VI+) na Wołowej i Szarpanych. Błażej Jakubiec z Szymonem zanotowali na swoim koncie Kant Hakowy (VII) na Mnichu, ten drugi wizytował też z Erwinem okolice wodospadu Skok (LTT VII- i Euforia VI+).

Dawid Bojda przeszedł m.in. Prawych Wrześniaków (VI+) na Zamarłej z Dawidem Kocyanem i Prawego Dziędziela (VI) z Erwinem i Michałem. Aga Wichary towarzyszyła mu na Zamarłej podczas przejścia Motyki (V), a Bartek Sobotka na Osterwie (Autonova VI+ i Julova V+). Dawid Staniek z Łukaszem Rabiegą zaliczyli WHP100 (IV) i Grań Kościelców oraz Środkowe Żebro (IV) na Granatach.

Drugim najaktywniejszym zespołem klubowym w Tatrach byli Państwo CirzanDawid tzn. Kuba z Dominiką przeszli około 13 dróg, spośród których wymienić można np. Dieskę (VII-), Puskasa (VI+) na Wołowej, Sprężynę (VI+) na Kościelcu czy Międzymiastową (VI+) na Mnichu.

Wspomniany już Erwin wspinał się z kilkoma partnerami, oprócz przejść już wspomnianych z Michałem Zygmą zaliczył m.in. Prawych Wrześniaków (VI+), z Arkiem Kanią Kuttę (V) na Batyżu, a z Markiem Borkowskim Plska (VI) na Szarpanych. Maciek Botor poza drogami na obozie, na swoim koncie zapisał Byczkowskiego (V+) i Grań Kościelców. Marcin Roczniak sieknął dwa mnichowe klasyki – Sprężynę (VII-) i Wacław Spituje (VII+). Kasia Omyła z Tomkiem Czernkiem zrobili Odlot (VI-) na Zadnim Kościelcu i Euforię (VI+) na Skoku.

Mariusz Hatala w Tatrach działał głównie solo, na swoim koncie zapisując m.in. Grań Morskiego Oka (IV), Festiwal Granitu (V) czy Motykę (V) na Zamarłej – tą ostatnią w stylu „free”. Na Zamarłej działali też Michał Ficner z Krzyśkiem Fiutkiem (Lewi Wrześniacy IV i Motyka V), Panowie odwiedzili też m.in. Halę (Filar Staszla V). Hermanowie (Lucyna z Mateuszem) zrobili Pavlina (war. VI) na Osterwie.

Mirek Cebrat w „pociągu” z Filipem Byrskim, Martą Konopnicką-Kubicą i Szymonem Podoskiem zdobył Mnicha drogą Orłowskiego (V-), a w dwójce z Rafałem Grelą przeszedł Augustovą (V+) na Osterwie. Popularną w tym sezonie Dieskę tamże zaliczył też Rysiek Cieślak, w zespole ze Sławkiem Kawęckim. Tomkowie Sporek i Markiewicz wraz z Mateuszem Januszem przeszli Grań Lodowego Szczytu.

PS. Podsumowanie „klubowej” Zimy w Tatrach było tutaj -> https://kwbielsko.org/podsumowanie-sezonu-zimowego-2020-2021/.

SKAŁY

W skałach wspina się wielu klubowiczów, którzy zarówno w kraju jak i zagranicą przechodzą setki dróg – stąd też ciężko by w podsumowaniu wszystko opisać. Szczególnie biorąc pod uwagę zróżnicowany poziom – dla kogoś życiówką będzie VI.2, dla kogoś innego drogą nie wartą zgłoszenia będzie VI.5 – jak słusznie mówią, każdy ma swój Everest 😊. Poniżej znajdziecie więc jedynie informacje o kilku „mocniejszych” przejściach (oczywiście w odniesieniu do naszego klubowego poziomu) oraz wybór dróg ciekawszych z perspektywy danej osoby, kibicujemy każdemu i na każdym poziomie!

Patrząc pod kątem „cyfry” najmocniejsze drogi padły łupem Dawida Tomczyka (Parametryczny balet VI.6 w Podlesiach i Klops VI.5+ oraz Wariant Iwony w Bolechowicach), Kuby Ziętka (Casablanca 8a+ OS!, Nikita 8a+, Blow Job 8a), Natali Fajfer (L’eau rage 8a na Frankenjurze), Pawła Zioła (Dezynfekcja VI.5+ w Rzędkowicach) i Agnieszki Ostrzałek (Dupa Biskupa VI.5 w Rzędkach i Samotność długodystansowca VI.5 na Okienniku). Ziółek i Strzała zebrali również ładny wykaz w Leonidio (szczegóły poniżej), do indywidualnych przejść dorzucając wspólnie wielowyciągową drogę Fanis (7c OS).

Na Jurze sporo podziałał Romek Forysiak, robiąc m.in. Strzelców Podhalańskich (VI.4, Rzędki) czy Krakowski Spleen (VI.4 na Podzamczu). Z dwoma-czwórkami rozprawił się również Błażej (Syndrom niedopchania na Birowie i San Quentin na Grochowcu), a swoją życiówkę poprawił na Chorwacji (Sex je precijenjen 7b+/c w Omisu). Szymon Podosek zadebiutował na poziomie VI.4 Rekinem na Białym Psie, z jego ciekawszych przejść warto odnotować też słynny Hokej (VI.3) w Sokolikach. Pozostali nie wymienieni w zestawieniu „sekcjowicze” z grupy Tomka Przewoźnika również regularnie działali w skałach polskich (Jura, Sokoły, Rudawy – również na własnej asekuracji) i zagranicznych (Chorwacja, Włochy) kompletując sporo dróg w okolicy VI.3/7a.

Adrian Bielec zrobił swoje pierwsze VI.3 (na Kobylej Skale), kilka ładnych dróg na tym poziomie uzbierał Marcin Roczniak (m.in. Penis Russos w Podlesicach czy Deszczowa Piosenka w Birowie). Spory wykaz podesłał Mariusz Hatala, który swoje najlepsze drogi zrobił zagranicą (Suchoizd 7a w Splicie czy The Band Pleyel on 7a+ i Menaga a Trios 7a na Sycyli), na Jurze dorzucając m.in. Zwierciadełko (VI.3 w Podlesicach).

Wiele dróg spod znaku VI.2 zebrał Erwin Wagner, blisko tego poziomu wspinał się też Mateusz Herman (zarówno na Jurze jak i zagranicą). Kuba Papaj oraz inni „sekcjowicze” Strzałki działali ostro nie tylko na sportowych drogach (systematycznie podnosząc swój poziom!) ale i tradach w Rudawach, Sokolikach czy Hradoku.

ZAWODY

Nie zawiódł nasz mistrz – „Ziętuś” osiągał zarówno sukcesy w grupie juniorskiej i młodzieżowej, jak i seniorskiej (m.in. 2 miejsce w bulderach i 3 w prowadzenia na Mistrzostwach Polski). Bardzo cieszy też stały rozwój naszej kadrowiczki Natalii – w tym roku na Mistrzostwach Śląska Juniorów wygrała konkurencje trójboju i bulderów, a w prowadzeniu była druga. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!


Pełna lista zgłoszonych/odnotowanych przejść poniżej (włącznie z obozami).

Karakorum

Piotr Krzyżowski, Radek Woźniak:
Gaszerbrum II 8035 m.

Andy

Mariusz Hatala:
Artesonraju Northeast Face (6025 m n.p.m.) D+, M5+, 75°, 1000m., zejscie Northridge D
Alpamayo Southwest Face Normal Route (5947 m n.p.m.) AD+, 80°, AI3+ 600m.
Huascarán Sur (6768m n.p.m.). wejscie drogą Escudo D+styl alpejskim ,zejscie droga Garganta PD+/AD-

Alpy

Adrian Bielec, Dawid Bojda, Bartek Sobotka:
Salluard (6a OS), Pointe Adolphe Rey
Ząb Giganta droga normalna (IV A0)

 Andrzej Ficek, Ania Cichoń:
Besmrtnici (6c OS 360m.), Anića Kuk/Paklenica
Wolkenreise (6b+ OS 160m.), Pilastro di Misurina/Dolomity
Constantini-Ghedina (VI- OS 630m.), Tofana di Rozes/Dolomity
Nikibi (6b+ RP 300m.), Torrione Marcella/Dolomity
Miriam (V+ OS), Torre Grande/Dolomity
Franceschi (6b OS), Torre Grande/Dolomity
Aspettando la Vetta (6c OS 550m.), Tofana di Rozes/Dolomity
Orizzonti di Gloria (6a+ OS) Piccolo Lagazuoi/Dolomity
Salluard (6a OS 250m.), Pointe Adolphe Rey
Lifting du Roi (5c OS), Petit Capucin (+ Krzysiek Jakubiec)
Droga Szwajcarska/O Sole Mio (6a+ OS 400m.), Grand Capucin
Baquet-Rebuffat  (6b OS 280m.), Aiguille du Midi
Contamine (6a+ OS 320m.), Pointe Lachenal
Karamara sweet temptations (6a+ OS), Veliki Čuk/Paklenica
Klin (6c+ RP 480 m.), Anića Kuk/Paklenica
Slovenski (6a+ FL), Debeli Kuk

Andrzej Ficek, Romek Forysiak, Szymon Podosek
Ratti-Vitali (6b A1 TD+ OS 1000m.), Aiguille Noire de Peuterey

Ania Cichoń, Arek Kania, Marta Konopnicka-Kubica:
Ząb Giganta droga normalna (IV A0)

Ania Gugulska, Tomek Gugulski:
Kanjonski (3+), Veliki Cuk/Paklenica
Diagonalka (6a+), Debeli kuk/Paklenica
Sjeverno rebro (4b+), Veliki Cuk/Paklenica
Centralni kamin (5b), Veliki Cuk/Paklenica
Via Gobbi (5a wycof), Pic Gamba
East Ridge (5a), Pyramide du Tacul
Grand Designe (6a wycof), Tete de Chasseurs

Błażej Jakubiec, Mariusz Krywult, Michał Zygma:
Fast&Furious (6a+), Aiguille du Chatelet
Que cherches-tu Jean Marie? (6c), Aiguille Crux

Błażej Jakubiec, Joanna Folwarczny, Mariusz Krywult:
Ząb Giganta droga normalna (IV A0)

Dawid Cirzan i Dominika Cirzan:
Bucce D’Arrancia (5c), Paretone di Machaby
Salluard (6a), Pointe Adolphe Rey

Filip Byrski, Marta Konopnicka-Kubica, Szymon Podosek:
Trawers Aiquille D’Entrevers (IV AD)

Filip Byrski, Michał Zygma
Ząb Giganta droga normalna (IV A0)

Kuba Papaj, Ania Sojka:
Via Gobbi (5a wycof), Pic Gamba
East Ridge (5a), Pyramide du Tacul
Grand Designe (6a wycof), Tete de Chasseurs
Ząb Giganta droga normalna (IV A0)

Maciej Botor + tow:
Via Miriam (V+), Cinque Tori
Via Normale (IV), Cima Piccola di Lavaredo
Via La Cengia Rossa (VI) – Parete di San Paolo

Marcin Roczniak + tow.:
Domzalski (6a OS), Anica Kuk Stup/Paklenica
Thuringer weg (6a OS), Anica Kuk Stup/Paklenica

Marek Borkowski, Adrian Borutko, Krzysztof Jakubiec, Paweł Piątek, Erwin Wagner:
Liongrat (IV AD+), Matterhorn

Marek Borkowski, Adrian Borutko, Arek Kania, Paweł Piątek, Erwin Wagner:
Trawers Rochefort (IV AD)

Marek Borkowski, Adrian Borutko, Erwin Wagner:
Mont Blanc droga 3M (PD+)

Mariusz Hatala:
Trawers Aiguilles Marbress (5a AD+ OS)
Kuluar Chere, Triangle du Tacul (IV D OS) + zjazd na nartach
Aiguille du Toule (AD2 OS free solo) + zjazd na nartach
Grań Kuffnera (4c D OS), Mont Maudit + zjazd na nartach
Rebuffat-Terray, Des Pelerines (M5 ED- OS)
La Fin de Babylone, Brevent (6c TD+ OS)

Mateusz Herman, Lucyna Herman:
Comici (V-), Torre Piccola di Falzarego
Cengia Martini (V), Lagazuoi Piccolo
Plattenfuhre (V-), Stadelwand/Hollental

Mateusz Janusz, Arek Kania, Tomek Markiewicz, Paweł Niesporek, Agnieszka Wichary:
Gran Paradiso, droga normalna (TD)

Mateusz Janusz, Tomek Markiewicz:
Mont Blanc droga 3M (PD+)

Michał Marek:
Mont Blanc drogą normalną solo

Michał Zygma, Romek Forysiak, Mariusz Krywult:
Innominata (IV A0 AD+), Mont Blanc

Patryk Ćwiertnia, Teresa Stanclik:
Baquet-Rebuffat  (6a OS), Aiguille du Midi
Salluard (6a OS), Pointe Adolphe Rey

Romek Forysiak, Szymon Podosek:
Salluard (6a OS), Pointe Adolphe Rey

Rysiek Cieślak, Tomek Maciąg, Łukasz Mszyca, Marta Płoskonka, Michał Płoskonka, Kazimierz Szypuła
Gran Paradiso, droga normalna (TD)

Rysiek Cieślak, Tomek Maciąg, Łukasz Mszyca, Michał Płoskonka
Ząb Giganta droga normalna (IV A0)

Tomek Cios, Marta-Konopnicka-Kubica, Iwona Krysta, Ania Masny, Ola Troszok:
Breithorn droga normalna (F+)

Wojciech Szura + tow.:
Grań Mittellegi (IV AD) + biwak na grani

Tatry

Adrian Bielec, Patryk Orawczak:
Sprężyna (VI+) + Prawy Dziędzielewicz (VI+), Kościelec

Adrian Bielec, Dariusz Szymala:
Kant Klasyczny (VI), Mnich

Adrian Bielec, Dawid Bojda:
Lewy Filar (IV), Strzelecka Turnia
Grań Rohatka-Mała Wysoka (III)

Andrzej Ficek, Ania Cichoń:
Dieška (VII- FL) + Carpe Diem (VIII- RP), Galeria Osterwy
Shangri La (VIII RP) + Správny čas (VIII RP), Galeria Osterwy
Pachniesz Brzoskwinią (VII- RP) + Bastion (VII- OS), Kopa Spadowa
Kant Hakowy (VII RP) + Folwark Montano (VIII OS), Mnich
Zárez  (VI+ OS), Wielka Łomnicka Baszta
Klasyczna (V FL), Galeria Gankowa
Čerešňový pilier (V+ OS) + Gross-Páleniček (VII- OS), Mały Lodowy
Primula minima (VI OS), Ostry Szczyt + Motyka (V FL), Mały Lodowy
Greystone (VII OS), Czołówka MSW
Pro pain (VII+ OS) + Chrobak (VI OS), Żabi Mnich
Cesta horských zvodcov (VII+ 1xAF), Jastrzębie Spady
Smrť Vegetariánom (VI- OS), Jastrzębia Turnia
Hanina (VII+ OS), Galeria Osterwy
Plšek (VI- FL), Szarpane Turnie
Pre Jarku (IX- AF), Turnia nad Skokiem
LTT (VII- RP), Ściana pod Skokiem
Filar Čihuli (V+ OS), Batyżowiecki Szczyt
Známka monzunu (V+ FL) + Fantomas (VIII RP), Rzeżuchowe Turnie
Lewy Puškáš (IV FL) + Óda na radosť (VII+ FL), Kieżmarski Szczyt
Začiatok príbehu bez 1 wyciągu (VIII- OS), Wielka Łomnicka Baszta

Andrzej Ficek, Ania Cichoń, Erwin Wagner:
Filar Kellego (V FL) + Jaworowy Szczyt

Andrzej Ficek, Dawid Tomczyk:
Płyty Pochylego – Pająki (VIII- PP), Kieżmarski Szczyt

Andrzej Ficek, Szymon Podosek:
Medzi legendami  (VIII- 1xAF), Wołowa Turnia

Andrzej Ficek, Szymon Podosek, Błażej Jakubiec:
Shangri La (VIII RP) + Správny čas (VIII RP), Galeria Osterwy

Andrzej Ficek, Michał Zygma:
Prawy Filar (VI+ OS), Wielki Szczyt Wideł + Grań Wideł (IV) + Cuňasova (VI+ OS), Łomnica

Ania Cichoń, Erwin Wagner, Michał Zygma:
Klasyczna (VI-), Zamarła Turnia

Ania Cichoń, Erwin Wagner:
Prawy Dziędzielewicz/start Matrixem (VII) + Sprężyna (VI+), Kościelec

Ania Cichoń, Ewa Legat:
Indiańskie Lato (VII-), Baranie Rogi

Ania Cichoń, tow:
Stanisławski (V-) i Staflokva (V), Wołowa Turnia

Ania Gugulska, Tomek Gugulski:
Veličkov kút (VI), Siarkan
Plškova cesta (VI-) + grań, Szarpane Turnie
Prawy Filar (V) + grań, Strzelecka Wieża
Pavlin-Kracalik (V+), Galeria Osterwy
Droga Motyki (V), Mały Lodowy
Droga Świerza (III), Wołowa Turnia

Bartosz Berk, Grzegorz Szczotka:
Motyka (V OS) + Lewi Wrześniacy (V), Zamarła Turnia
Prawi Wrześniacy (VI+ OS) + Festiwal Granitu (V OS), Zamarła Turnia
Skłodowski (VI OS, Kopa Spadowa
Direttissima (VI+ 1xAF), Mniszek
Surdel (V+ RP), MSW

Bartosz Berk, Michał Maksim:
Puskas (VI+ OS) + Direttissima (VI OS) Wołowa Turnia
Puskas (VI+ OS) + Komarniccy (III OS), Szarpane Turnie

Błażej Jakubiec, Szymon Podosek:
Kant Hakowy (VII OS), Mnich

Dawid Bojda, Dawid Kocyan:
Prawi Wrześniacy (VI+), Zamarła Turnia

Dawid Bojda, Erwin Wagner, Michał Zygma:
Prawy Dziędzielewicz (VI), Kościelec

Dawid Bojda, Bartek Sobotka:
Autonova (VI+) + Julova (V+), Galeria Osterwy

Dawid Bojda, Aga Wichary:
Motyka (V), Zamarła Turnia

Dawid Staniek, Łukasz Rabiega:
WHP100 (IV), Kościelec
Grań Kościelców (III)

Dawid Staniek, Łukasz Rabiega, Paweł Kubik:
Środkowe żebro (IV), Granaty

Dawid Staniek + tow:
Załupa H + Gnojek (III), Kościelec
Robakiewicz (III), Mnich

Dawid Cirzan i Dominika Cirzan:
Dieška-Halás-Marek (VII- RP), Galeria Osterwy
Gilotyna (V/V+) + Kutom (VI), Kozia Kopka
Puskas   (VI+ RP) + Staflovka (V), Wołowa Turnia
Ondrejova Cesta (VI) + Cesta Autonovy (VI+), Galeria Osterwy
Sprężyna (VI+), Kościelec + Odlot (VI-), Zadni Kościelec
Międzymiastowa (VI+), Mnich
Euforia (VI+), Stena pod Skokom
Pavlin-Kracalin (VI) + Ali Nina (VI+), Galeria Osterwy

Erwin Wagner, Michał Zygma:
Prawi Wrześniacy (VI+), Zamarła Turnia
Lewy Heinrich war. (IV), Zamarła Turnia
AliNina (VI+), Galeria Osterwy

Erwin Wagner, Arek Kania:
Kutta (V), Batyżowiecki Szczyt

Erwin Wagner, Marek Borkowski:
Plsek (VI-), Szarpane Turnie

Erwin Wagner, Szymon Podosek:
LTT (VII-) + Euforia (VI+), Ściana pod Skokiem

Erwin Wagner, Rysiek Cieślak:
Czereśniowy Filar (V+), Mały Lodowy Szczyt

Kasia Omyła, Tomek Czernek:
Odlot (VI-), Zadni Kościelec
Euforia (VI+), Ściana pod Skokiem

Kuba Papaj, Ania Sojka:
Haberlein (IV) i Motyka (IV), Ostry Szczyt

Maciej Botor + Agnieszka Dubas:
Motyka (V), Mały Lodowy Szczyt
Filar Kellego (V), Jaworowy Szczyt
Grań Rohatka-Mała Wysoka (III)

Maciej Botor + tow.:
Byczkowski (V+) + Grań Kościelców

Marcin Roczniak + tow.:
Sprężyna (VII- OS), Mnich
Wacław Spituje (VII+ RP), Mnich

Mariusz Biłyk, Mateusz Herman, Zbigniew Schleifer:
Czereśniowy Filar (V+), Mały Lodowy Szczyt
Motyka (V), Mały Lodowy Szczyt
Motyka (IV), Ostry Szczyt

Mariusz Hatala:
Grań Żabiego Konia (IV lotna)
Grań Kościelców (III)
Grań Morskiego Oka (IV solo)
Motyka (V free solo), Zamarła Turnia
Festiwal Granitu (V OS solo), Zamarła Turnia

Mariusz Tyc + tow:
Klasyczna (VI-), Zamarła Turnia
WHP100 (IV), Zadni Kościelec
Filar Staszla (V), Granaty
Północny Filar Świnicy (IV)

Mateusz Herman i Lucyna Herman:
Pavlin-Kracalin (VI), Galeria Osterwy

Mateusz Herman, Łukasz Urbańczyk:
Lewy Filar (IV), Strzelecka Turnia

Michał Ficner, Krzysiek Fiutek:
Lewi Wrześniacy (IV OS), Zamarła Turnia
Filar Staszla (V OS), Granaty
Motyka (V OS), Zamarła Turnia

Michał Marek:
Załupa H + Grań Kościelców (III OS)

Mirek Cebrat, Filip Byrski, Marta Kubica, Szymon Podosek:
Orłowski (V-), Mnich

Mirek Cebrat, Filip Byrski:
Motyka (IV), Ostry Szczyt
Filar Kellego (V), Jaworowy Szczyt

Mirek Cebrat, Rafał Grela:
Augustova (V+), Galeria Osterwy

Rysiek Cieślak, Sławek Kawęcki:
Dieska (VII- OS), Galeria Osterwy

Tomek Sporek, Tomek Markiewicz, Mateusz Janusz:
Grań Lodowego Szczytu

Skały:

Adrian Bielec:
Pierwsze VI.3 na Kobylej Skale

Aga Ostrzałek:
Klasztor Koszalin VI.4/4+ RP, Apteka
Poradnik starego zielarza VI.4 RP, Apteka
Trzy kwadranse jazzu VI.4 RP, Apteka
Palec boży VI.4 FL, Jastrzębnik
Samotność długodystansowca VI.5 RP, Okiennik Wielki
Dupa biskupa VI.5 RP, Rzędkowice
Torellis tys 7b+ FL, Leonidio
Savra ext 7b FL, Leonidio
Bonobo 7b RP, Leonidio
Asclepius 7c RP, Leonidio

Aga Ostrzałek, Paweł Zioło:
Fanis 7c OS (droga 4-wyciągowa)

Błażej Jakubiec:
Sex je precijenjen (7b+/c), Omis
Syndrom niedpochania VI.4, Birów
San Quentin VI.4, Grochowiec

Dawid Tomczyk:
Parametryczny balet (VI.6), Podlesice
Klops (VI.5+), Bolechowice
Wariant Iwony (VI.5), Bolechowice
Donos (VI.4+/5), Podlesice
Kampania zimowa (VI.4+), Podlesice

Erwin Wagner:
pierwsze VI.2-ki

Kuba Papaj:
drogi obite i trady w Rudawach, Sokolikach, Sulovie, Hradoku

Kuba Ziętek:
Casablanca 8a+ OS
Nikita 8a+
Blow Job 8a

Marcin Roczniak + tow.:
Penis Russos (VI.3 RP), Podlesice
Deszczowa Piosenka (VI.3 RP), Birów
Latające Smoki (VI.2+ RP), Grochowiec
Czerstwe Bułeczki (VI.2+ RP), Grochowiec + kilka VI.2 na Jurze
Veleshit (6a+ RP), Paklenica
Zava (6b+ RP), Paklenica

Mariusz Hatala:
Suchoizd (7a RP), Split
Papa je s vama (6c+ RP), Split
Kisieli Kupus (6c OS), Split
Twist of nausname (6c RP), Split
Baleja (6c OS), Split
Gracija (6c OS), Split
Zajoku (6b+ RP), Split
Inne 6a-6b w Splicie
Cawamen (6b OS), Sycylia
Per i nostre Amici (6b+ OS), Sycylia
Menaga a Trios (7a OS), Sycylia
Il Barbagiani (6c RP), Sycylia
The Band Pleyel on (7a+ RP), Sycylia
Slay Back (6b OS), Sycylia
Beem me up scotie (7a RP), Sycylia
Strestest (6b OS), Sycylia
Rognetta (6b OS), Sycylia
Dorotko wymyśl mi nazwę (VI.2+ RP), Rzędkowice
Zwierciadełko (VI.3 RP), Podlesice
W krainie deszczowców (VI.2+ OS), Podlesice
Płyta szymendry (VI.2+ RP), Podlesice
Kwarc (VI.2 RP), Kobyla Skała
Kopalnia radości (VI.2 FL), Kramnica

Mateusz Herman:

Spadek transaminazy (VI.1), Rzędkowice
Wam to kury szczać prowadzić (VI.1+), Rzędkowice
Lipasomia (VI.1), Będkowska
Daidalos a Ikaros (VII-), Hradok
Baltazar (VII-), Bela
Popaj (VI.1+), Paklenica

Natalia Fajfer:
L’eau rage 8a, Frankenjura
Mephisto 7c, Frankenjura

Paweł Zioło:
Dezynfekcja VI.5+, Rzędkowice
Koumbaros 7b+ OS, Leonidio
Torellis toys 7b+ FL, Leonidio
Bonobo 7b Fl, Leonidio
Amalthee 7b OS, Leonidio
Myros 7b OS, Leonidio
Sara ext. 7b OS, Leonidio
Kalimeralex 7b FL, Leonidio

Romek Forysiak:
Lewy Białystok 6.3, Podlesice
Prawy Białystok 6.2+, Podlesice
Miłość w Windzie 6.3+, Podlesice
Krakowski Syfon 6.3, Rzędkowice
Zawierciański Syfon 6.3+/4, Rzędkowice
Strzelcy Podhalańscy 6.4, Rzędkowice
Myśliwi z Jurgowa 6.2+, Rzędkowice
Magnezjówka 6.2+, Rzędkowice
Misja 6.3, Podzamcze
Krakowski spleen 6.4 Podzamcze
Czas apokalipsy 6.3+/6.4, Kobylany

Szymon Podosek:
– Hokej (VI.3 RP), Sokoliki
– Rekin (VI.4 RP), Biały Pies

Zawody:

Kuba Ziętek:
Mistrzostwa Świata juniorów – 4 miejsce trójbój, 8 prowadzenie
Puchar Europy juniorów – 3 miejsce prowadzenie
Mistrzostwa Polski Bouldering – 1 miejsce młodzieżowcy, 2 seniorzy
Mistrzostwa Polski Prowadzenie – 1 miejsce młodzieżowcy, 3 seniorzy

Natalia Fajfer:
Mistrzostwa Śląska Juniorów – 1 miejsce baldy, 1 miejsce trójbój, 2 miejsce prowadzenie

 


Trochę zdjęć z minionego sezonu od klubowiczów: