Podsumowanie wydarzeń 2022 KW Bielsko

Przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie tego co działo się w poprzednim roku w naszym Klubie, które wcale tak krótkie nie jest, bo działo się naprawdę sporo, o czym możecie się przekonać patrząc poniżej:)

Pełne relacje z wydarzeń znajdziecie na naszej stronie internetowej. Są tam również szczegółowe wspinaczkowe podsumowania sezonów z działalności naszych Klubowiczów. Zachęcamy Was do zajrzenia  Podsumowanie sezonu zimowego 2021/2022 – KW Bielsko Biała i Podsumowanie sezonu letniego 2022!

 

Styczeń

Styczeń rozpoczął się klubowymi warsztatami lawinowymi z ogniskiem na Hali Górowej, które poprowadził Mariusz Biłyk. 

Pojawiła się też nowa inicjatywa Klubowych spotkań przy piwie. Pierwsze spotkanie, którego inicjatorem, a zarazem głównym gościem był nasz kolega Paweł Piątek dotyczyło tematu Rumunia – wspinanie i rest w Baile Herculane

Nasz Klub zaangażował się także w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzięki Mariuszowi Biłykowi odbyły się warsztaty lawinowe dla WOŚP w Bacówce na Hali Rycerzowej i tym sposobem mogliśmy wesprzeć tą piękną akcję. 

Udało się też zorganizować coroczną imprezę karnawałową połączoną z zawodami towarzyskimi na naszej Pakerni – Karnawał Bulder Seszyn 2022. Tematem przewodnim były postacie historyczne. 

Styczeń to niestety też smutne wieści – pożegnaliśmy klubowego kolegę Michała Kruczałę, tragicznego zmarłego w wypadku pod Gerlachem.

https://kwbielsko.org/pozegnanie/

https://kwbielsko.org/spotkania-przy-piwie/

 

Luty

Luty to tradycyjnie nasz klubowy obóz zimowy w Tatrach. Tym razem padło na Dolinę Kieżmarską. Na obóz pomimo nadal obowiązujących obostrzeń dot. Covid dotarło 28 osób. Aktywności były różnorodne, od turystyki począwszy, przez skitury po wspinanie lodowe i mikstowe. Szczegółową relację oraz wykaz przejść z obozu znajdziecie na klubowej stronie.

Początkiem miesiąca odbyło się spotkanie organizacyjne sekcji skiturowej, którą koordynują Mariusz Biłyk i Zbyszek Schleifer. 

Na kolejnym Spotkaniu przy piwie Erwin Wagner i Marek Borkowski podzieli się z swoimi alpejskimi osiągnięciami z ubiegłorocznego obozu letniego – zdobycie szczytów Matternhorn, Mount Blanc słynną drogą 3M oraz przejściem grani Aiguille de Rochefort

Wpadła też druga odsłona zawodów na Pakerni –  jak zawsze ogrom świetnych baldów, dobra zabawa i nagrody dla uczestników 🙂

https://kwbielsko.org/spotkanie-przy-piwie-no-2-podsumowanie/

https://kwbielsko.org/oboz-zimowy-w-tatrach-2022-relacja/

Spotkanie przy piwie 

Sekcja Skiturowa

 

Marzec

W marcu zostało zorganizowane wyjście z Angeliką na sankach w Zielonej Dolinie Kieżmarskiej. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz dziękujemy:) Odbyły się dwa Spotkania przy piwie, mocno osadzone w naszych rodzimy i sąsiednich górach – na pierwszym Mirek Kucia podzielił się z nami swoim osiągnięciem zdobycia Wielkiej Korony Tatr. Drugie spotkanie dotyczyło zdobycia solo Korony Gór Polski w zaledwie 72 godziny przez Kacpra Mrowca. 

Zaangażowaliśmy się też w pomoc dla naszych sąsiadów na Ukrainie w związku z wybuchem konfliktu zbrojnego. Trwała zbiórka na pomoc Ukraińcom oraz zbiórka darów, które zostały osobiście zawiezione na naszą wschodnią granicę. 

Gościliśmy także wybitnego wspinacza i taternika Andrzeja Marcisza na prelekcji „44 lata w górach i skałach”.

https://kwbielsko.org/pomoc-dla-ukrainy/

https://kwbielsko.org/spotkanie-przy-piwie-no-3-podsumowanie/

https://kwbielsko.org/prelekcja-andrzeja-marcisza/

Andrzej Marcisz

 

Kwiecień

W kwietniu było już trochę spokojniej;) Podczas Spotkań przy piwie wraz z Mariuszem Krawcem przenieśliśmy się na najwyższy szczyt Ameryki Południowej – Aconcaguę, a z Przemkiem Górakiem w góry Kaukazu, a dokładnie na Kazbek. Wystartowały też kursy wspinaczkowe, prowadzone przez naszych instruktorów Agnieszkę Zioło – Ostrzałek oraz Pawła Zioło. 

Uznaliśmy też, że już pora najwyższa definitywnie zamknąć sezon zimowy i powstało podsumowanie sezonu zimowego, opracowane przez Andrzeja na podstawie przesłanych od Klubowiczów informacji. 

https://kwbielsko.org/spotkanie-przy-piwie-no-5-podsumowanie/

https://kwbielsko.org/podsumowanie-sezonu-zimowego-2021-2022/

 

Maj

W weekend tuż po  majówce w Trzebniowie pod Kaczą Skałą odbyło się spotkanie w skałach, rozpoczynające symbolicznie wspinaczkowy sezon letni. 

Kazimierz Szypuła podczas Spotkań przy piwie zachęcał do wybrania się na via ferraty w Dolomitach – tematyka w sam raz z myślą o naszym letnim obozie. Klubowicze, korzystając w końcu z prawdziwie wiosennej aury ambitnie ruszyli w skały wyznaczać i realizować nowe projekty.

https://kwbielsko.org/rozpoczecie-sezonu-07-05-2022-relacja/

https://kwbielsko.org/spotkanie-przy-piwie-no7-podsumowanie/

Rozpoczęcie sezonu

 

Czerwiec

Czerwiec był intensywnym czasem szkoleniowym. Odbywały się kursy skałkowe (Agnieszka Ostrzałek) oraz warsztaty klubowe na Łysinie (Ścieszków Groń – Mariusz Biłyk). Obok tego mieliśmy prelekcję Andrzeja Ficka z komentarzem Ani Cichoń  o najładniejszych letnich drogach wspinaczkowych w Tatrach. 

Na Spotkaniu przy piwie Piotr Krzyżowski opowiadał o przygotowaniach do wyprawy w najwyższe góry świata – nowości sprzętowe, a także trochę wiedzy o treningach i badaniach, które są niezbędne na takie wyprawy.  

Członkowie Sekcji Górskiej pomogli Bartkowi Michalakowi zdobyć Kazalnicę Mięguszowiecką.

Pojawił się też ogromny sukces – Jakub Ziętek został mistrzem Polski seniorów w prowadzeniu!

https://wspinanie.pl/2022/06/ida-kups-jakub-zietek-mistrzostwa-polski-prowadzenie-2022/

Warsztaty klubowe

Kazalnica Mięguszowiecka z Bartkiem

 

Lipiec

Lipiec, a właściwie jego końcówka oznacza letni obóz tatrzański. Co prawda pogoda nie była łaskawa, ale coś nie coś udało się podziałać, w tym roku w rejonie Morskiego Oka w Dolinie Rybiego Potoku.

Odbyło się też drugie Spotkanie w skałach – wybór padł na Podlesice i Popielowe Skały. 

Ten miesiąc to czas dużych osiągnięć naszych klubowiczów. Mariusz Hatala i Piotr Krzyżowski spełnili jedno ze swoich największych górskich marzeń, 19 lipca stanęli na szczycie K2 –  najtrudniejszego technicznie ośmiotysięcznika na Ziemi, drugiej co do wysokości góry na świecie, a 9 dni później 28 lipca wspięli się w stylu alpejskim na szczyt Broad Peak.  Oba wejścia odbyły się bez użycia tlenu. Andrzeja Ficka i Romka Forysiaka natomiast skusiła legendarna linia Cassina na Filarze Walkera (6a+ ED- M4 WI3 ok. 2000m) zwana „królową alpejskich dróg”. Zlokalizowana na jednej z największych alpejskich ścian, północnej wystawie Grandes Jorasses. Akcja zakończyła się sukcesem, wszystkie z ok. 56 wyciągów pokonali klasycznie w stylu OS.

https://kwbielsko.org/nasi-na-broad-peaku/

https://kwbielsko.org/nasi-klubowicze-na-filarze-walkera/

https://kwbielsko.org/spotkanie-w-skalach-relacja/

https://kwbielsko.org/oboz-letni-w-tatrach-2022-relacja/

https://wspinanie.pl/2022/07/broad-peak-na-szczycie-rowniez-ekipa-beskid-expedition-team-oraz-dorota-rasinska-samocko/

https://wspinanie.pl/2022/07/andrzej-ficek-i-roman-forysiak-na-filarze-walkera/

Obóz Tatry

 

Sierpień

W drugiej połowie sierpnia corocznie odbywa się obóz alpejski. Po siedmiu latach Klub wrócił na Camping Sass Dlacia w Dolomitach. Na obozie zameldowała się prawdopodobnie rekordowa ilość uczestników, a niemal 40 klubowiczów zapisało na swoim koncie przynajmniej jedną wspinaczkę w tych pięknych górach. 

https://kwbielsko.org/oboz-letni-w-dolomitach-2022-relacja/

Obóz Dolomity

 

Wrzesień

We wrześniu po wakacyjnej przerwie wróciły Spotkania przy piwie. Pierwsze z nich o dość dramatycznym przebiegu wyprawy, ale szczęśliwym zakończeniu pt. Trawers Triglav i graniowy trawers Grossglockner. Czyli studium przypadku, który mógł się skończyć nieciekawie, a nikomu nic się nie stało prowadził Rafał Wojciechowski.  

Korzystając z krótkiego „okna pogodowego”, po kilku deszczowych weekendach z rzędu, w końcu odbyło się klubowe Spotkanie w skałach na Janikowej Skale.

To był też czas intensywnych prac remontowych na Pakerni, która została nie tylko odświeżona, ale również zostało zbudowane zupełnie nowe przewieszenie! Trudno tu wymienić wszystkich, którzy brali udział w tych pracach, ale na szczególną uwagę zasługują Agnieszka Zioło – Ostrzałek, która włożyła tam ogrom serca i pracy, motywując również klubowiczów do zaangażowania się. Prace techniczne w dużej mierze wykonali Tomek Skonecki i Paweł Piątek, nowe drogi wymyślali i kręcili Agnieszka oraz Paweł Zioło, Piotr Czerwiński i Bartek Kurz. Wszystkim osobom, które włączyły się w to przedsięwzięcie jesteśmy bardzo wdzięczni. Bez Was i waszego zaangażowania nie udałoby się to! 

Wspinaczkowo działo się nie tylko na Pakerni, ale też w skałach! Zakończono rewitalizację Janikowej Skały i obito dwie nowe drogi Klubowa IV-(8R+ST) 21m oraz Kubusiowy ogródek IV- (8R+ST) 21m – autorem ich jest Tomek Skonecki. 

 

Rafał Wojciechowski Trawers Triglav

Spotkanie w skałach

Janikowa Skała – prace ekiperskie

Pakernia

 

Październik

Wystartowały sekcje wspinaczkowe na Pakerni, prowadzone przez  Agnieszkę oraz Pawła Zioło. Podczas Spotkań przy piwie nasza Klubowiczka Paulina przedstawiła nam jak można wspomóc regenerację w sporcie za pomocą refleksologii i żywienia.  

W październiku mogliście spotkać nas też na Festiwalu Górskim Adrenalinium w Żywcu!

https://adrenalinium.pl/

 

KW na Adrenalinium

 

Listopad

Listopad w Klubie zaczął się prelekcji Łukasza podczas Spotkań przy piwie, który w zaledwie 9 dni samotnie zdobył Eiger i 12 innych czterotysięczników. 

Końcem miesiąca w Klubie odbyły się warsztaty z zagadnień dotyczących zimowej turystyki wysokogórskiej. 

Odbyła się też ostatnia edycja zawodów Bald Religion w tym roku. 

Mieliśmy zaszczyt gościć Marcina Tomaszewskiego na spotkaniu, który opowiedział o prawdopodobnie pierwszej wyprawie bigwallowej do Pakistanu w warunkach zimowych, która zaowocowała wytyczeniem drogi Frozen Fight Club.

W rzeszowskim Centrum Wspinaczkowym FlyWall rozegrano drugą edycję bulderowych zawodów Rock’n’Wall, którą wygrał nasz kolega Kuba Ziętek zajmując tym samym drugą pozycję w rankingu   Pucharu Polski 2022 w boulderingu.

https://kwbielsko.org/spotkanie-z-marcinem-yeti-tomaszewskim/

https://wspinanie.pl/2022/11/barbara-burczyk-i-jakub-zietek-najlepsi-w-rocknwall-rocknwall-raektywacja/

Marcin Tomaszewski 

Bald Religion

Eiger i 12 innych czterotysięczników

 

Grudzień

W weekend 10 – 11 grudnia spotkaliśmy się w naszym klubowym gronie aby podsumować sezon 2022. Relację z tego wydarzenia znajdziecie oczywiście na naszej stronie. Jednym zdaniem – impreza była bardzo udana. Dopisała prawie setka Klubowiczów!

Premierę miał też nasz klubowy kalendarz na rok 2023 wraz z całym kalendarium przyszłorocznych wydarzeń oraz limitowana kolekcja klubowych koszulek, bluz, gadżetów sygnowanych logiem 70-lecia działalności KW Bielsko, które będziemy świętować w 2023 roku. Drugiego dnia chętni wzięli udział w szkoleniu z auto-ratownictwa ze ścian i szczelin pod przewodnictwem GOPR Beskidy. 

W połowie miesiąca odbyły się warsztaty z zakresu wspinania zimowego – kwestie dotyczące sprzętu wspinaczkowego, ubioru, logistyki działania oraz przegląd polecanych dróg dla początkujących i średniozaawansowanych.

W ramach środowych Spotkań przy piwie, Paweł zaprosił do nas Kasię Pigoń, która na co dzień pracuje w Katowicach jako lekarz, a poza tym… zajmuje się zabezpieczeniem medycznym wypraw.

 

Koniec roku pożegnaliśmy na klubowym ognisku noworocznym 30 grudnia. 

 

https://kwbielsko.org/zakonczenie-sezonu-2022-podsumowanie/

 

https://kwbielsko.org/6910-2/

 

Przysłop – Zakończenie sezonu

 

W tym roku minęło 30-lat działalności jednego z naszych Klubowiczów w naszym bielskim KW – Pawła Zioło. Dziękujemy mu za te piękne 30 lat działalności w KW Bielsko. To ogromny zaszczyt mieć w swoim gronie tak wybitnych i zaangażowanych ludzi!

https://kwbielsko.org/30-lat-w-kw-bb/

30 lat w KW Pawła Zioło

 

Dwójka naszych Klubowiczów w tym roku spisała się dosłownie na medal. Natalia Fajfer była trzecia w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Młodzieżowców w Prowadzeniu, zajmując równie wysoką lokatę w Boulderingu. Duży sukces stał się udziałem Kuby Ziętka, który został Mistrzem Polski Seniorów AD 2022!

http://pza.org.pl/sport/ranking-pucharu-polski-2022-mlodziezowcy-prowadzenie

http://pza.org.pl/sport/ranking-pucharu-polski-2022-mlodziezowcy-bouldering

 

W naszej wypożyczalni sprzętu pojawił się set friendów  do Waszej dyspozycji oraz wymieniliśmy wszystkie uprzęże na nowe.

 

https://kwbielsko.org/wypozyczalnia/

 

 

W klubowej biblioteczce pojawiło się trochę nowych pozycji: 

  • dwa kolejne przewodniki po Dolomitach – jeden opisujący rejony sportowe, drugi obite drogi wielowyciągowe (dwa przewodniki po górskich wielowyciągach i trzy po ferratach dostępne już wcześniej);
  • dwa tomy przewodnika po Frankejurze;
  • przewodnik po drogach wielowyciągowych na Sardynii (przewodnik po rejonach sportowych dostępny już wcześniej);
  • przewodnik pod rejonach sportowych na Sycylii;
  • przewodnik wspinaczkowy po Costa Blanca;
  • przewodnik Wielka Korona Tatr.

https://kwbielsko.org/nowe-przewodniki-w-bibliotece-klubowej/