Tym razem z klubowym obozem zimowym zawitaliśmy do Doliny Kieżmarskiej. Podobnie jak zawsze gdy bywamy w tym miejscu wybraliśmy nocleg w drewnianej chacie obok schroniska, która mimo mniejszych wygód niż pokoje dla mieszczuchów, zapewnia dużo lepsze możliwości integracji 😊. I jak zawsze okazało się, że mimo sporego mrozu po napaleniu w kozie i przy wspomaganiu napojami rozgrzewającymi nikt na zimno nie narzekał, o braku towarzystwa nie wspominając!

Na obóz pomimo nadal obowiązujących obostrzeń dot. Covid dotarło 28 osób – jak zwykle aktywności były bardzo różnorodne, od turystyki począwszy, przez skitury po wspinanie lodowe i mikstowe. Poza działaniem w terenie klubowicze oczywiście intensywnie się integrowali – zarówno w chacie, jak i schronisku czy w zlokalizowanym pod nim barze. Nastrój mąciły nam jedynie szczątkowo docierające do nas informacje na temat rosyjskiej napaści na Ukrainę, która rozpoczęła się zresztą w pierwszą noc naszego pobytu na obozie…

W mroźny ale i słoneczny czwartek poza działalnością turystyczną i skiturową odnotowaliśmy kilka wyjść wspinaczkowych. Jedną z największych tatrzańskich ścian, północną Małego Kieżmarskiego zaatakowały dwa zespoły – ponad kilometrową kombinację Żuławskiego i Filara Grosza pokonali Ania z Andrzejem i ich śladem Adrian z Dawidem. Pierwsza Ania obchodziła tego dnia urodziny, świętowanie więc rozpoczęło się od przejścia pięknej linii, a zakończyło dopiero w sobotni wieczór podczas głównej klubowej imprezy 😉. Dwie ładne krótkie drogi na Kieżmarskiej Buli (Lewy Y i Skotska Anabaza) przeszli Mateusz, Michał i Szymon, Bartek z Michałem zaliczyli z kolei Orłowskiego na Pośrednim Kieżmarskim Strażniku (do Niemieckiej Drabiny).

Piątek przywitał nas wiatrem i opadem śniegu – mimo to nie odpuściliśmy i ruszyliśmy do działania na niżej położonych ścianach. Tomek z Mateuszem i Michałem dwójkowym żlebem zdobyli Kieżmarską Kopę, na Zivagovym Blues (Skrajny Kieżmarski Strażnik) z pyłówkami powalczyli Andrzej, Mateusz i Szymon, a Owczą Ścieżkę pokonali Marta, Tomek i Szymon. W międzyczasie kilka osób rozpoczynających swoją przygodę ze wspinaniem zimowym miało okazje potrenować na powieszonej nieopodal wędce.

W sobotę mróz nie odpuszczał, niebo było już jednak bardziej przyjazne – dzięki temu każdy miał okazję zrealizować swoje plany. Nie odbyły się co prawda (odwołane z uzasadnionej przyczyny) zaplanowane warsztaty, jednak ponieważ kilka już wspinających się osób wybrało się na lodospady (Zavojovy i Medeny) – udało powiesić się kilka wędek na których potrenować mogło kilkanaście osób. W tym samym czasie z wspomnianym już Filarem Grosza mierzyli się Ania z Tomkiem, a z wymagającą Atlantidą na Kopie Kieżmarskiej – Andrzej, Michał i Szymon. Oba zespoły w ścianie walczyły do wieczora, udało się im jednak dołączyć do reszty klubowiczów świętujących w schroniskowym barze zakończenie obozu oraz urodziny Ani i Krzyśka (oraz nieobecnego Kućki 😉).

Niedzielny poranek poświęciliśmy głównie na regenerację i pakowanie. Przed opuszczeniem okolicy Zielonego Stawu tylko kilku klubowiczów zdecydowało się jeszcze na wycieczki, dziabanie w lodzie czy mikst. Co ważne wszyscy do cywilizacji wrócili cało i zdrowo, z poczuciem dobrze spędzonego czasu w jednym z najładniejszych miejsc w Tatrach.

Poniżej wykaz odnotowanych wspinaczek, do których dorzuciliśmy kilka fajnych wyjść turystycznych oraz skiturowych/zjazdów, tych w okolicy nie brakuje.

Droga Żuławskiego (M3), Mała Złota Kazalnica i Filar Grosza (M3), Mały Kieżmarski Szczyt:

– Ania Cichoń, Andrzej Ficek

– Adrian Bielec, Dawid Bojda

– Anna i Tomasz Gugulscy

Živagove Blues (M5+), Skrajny Kieżmarski Strażnik:

– Andrzej Ficek, Mateusz Herman, Michał Zygma

Atlantida (M6), Kieżmarska Kopa:

– Andrzej Ficek, Szymon Podosek, Michał Zygma

Skotska Anabaza (M4+), Kieżmarska Bula:

– Mateusz Herman, Szymon Podosek, Michał Zygma

Lewy Y (M5), Kieżmarska Bula:

– Mateusz Herman, Szymon Podosek, Michał Zygma

Závojový ľad (WI3-4), Próg Doliny Dzikiej:

– ok. 20 osób (część prowadzenie, reszta wędka)

Medený ľad (WI4-5), Próg Kotliny Miedzianej:

– Mateusz Herman, Krzysiek Prudel

– Marcin Iciek, Paweł Kamiński

Ovcia stezka (M3), Skrajny Kieżmarski Strażnik:

– Tomek Cios, Marta Konopnicka-Kubica, Szymon Podosek

Polska Cesta (M4), Skrajny Kieżmarski Strażnik – 2 z 3 wyciągów:

– Anna i Tomasz Gugulscy, Mateusz Herman

Orłowski (M4), Pośredni Kieżmarski Strażnik (do Niemieckiej Drabiny):

– Bartosz Berk, Michał Maksim

Racko-Vestenicky (xxx), – dwa wyciągi

– Bartosz Berk, Michał Maksim

Żlebem (II), Kieżmarska Kopa

– Mateusz Janusz, Tomasz Markiewicz

Do zobaczenia na kolejnych obozach!