FILMOWE ŚWIĘTO MIŁOŚNIKÓW GÓR.
Kino Janosik w Żywcu zaprasza na 14. Festiwal Górski Adrenalinium
 
Świetne filmy, fascynujące spotkania, niezwykli goście, ciekawe rozmowy, ważne tematy. Wydarzenia towarzyszące i dobra muzyka. Ale przede wszystkim mnóstwo dobrej energii w samym sercu Beskidów. W przedostatni weekend października w Żywcu odbędzie się 14. Festiwal Górski Adrenalinium. Zapraszają organizatorzy Festiwalu: Kino Janosik w Żywcu i Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach.

Odbywająca się od kilkunastu lat w stolicy Żywiecczyzny impreza ma swoją tradycję, wierną widownię i miejsce na festiwalowej mapie Polski, od lat łącząc miłośników kina i tematyki górskiej. W tym roku odbędzie się w dniach 22 – 24.10.2021 w Kinie Janosik w Żywcu, ale już dzień wcześniej czekają nas pierwsze wydarzenia zapowiadające Festiwal. W programie Festiwalu, jak co roku, znajdzie się mnóstwo interesujących wydarzeń, pokazów, spotkań i warsztatów. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych o tematyce związanej z nazwą Festiwalu zapraszani są młodzi, często początkujący twórcy, dla których Festiwal jest szansą na zaistnienie na dużym ekranie. W ramach Przeglądu Filmów Długometrażowych pokazane zostaną tytuły wyselekcjonowane z największych festiwali górskich na świecie i w Polsce, m.in. z Festiwalu w Lądku-Zdroju. W tym roku widzowie będą mogli zobaczyć m.in. „Stroiciela Himalajów” Michała Sulimy, najnowszy film Pavola Barabasa pt. „Everest the hard way” czy „Cholitas” (reż. Jaime Murciego, Pablo Iraburu): fascynujący dokument o pięciu rdzennych mieszkankach Boliwii, które biorą udział w wyjątkowej wyprawie na Aconcaguę.
 Nieodłącznym elementem ADRENALINIUM są spotkania z gośćmi: niezwykłymi ludźmi o różnych doświadczeniach i umiejętnościach, którzy często pokonują własne bariery w drodze do celu, a swoją postawą i opowieściami motywują innych do podejmowania wysiłków. Gośćmi Adrenalinium byli do tej pory m.in. Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Gosia Wojtaczka, Eliza Kubarska, Tomek Mackiewicz, Aleksander Lwow, Michał Woroch, Aleksander Doba. W tym roku Żywiec odwiedzą m.in . Tomasz Owsiany, autor książki „Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej”, Rafał Fronia – maratończyk, kartograf, członek Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego i himalaista oraz ultramaratończyk Roman Ficek i wspaniała górska kobieta Kamila Kielar.
Organizatorzy Festiwalu podejmują też tematy społecznie istotne, do rozmów zapraszając ekspertów i specjalistów. W tym roku tematem dyskusji będzie dostępność i to, jak osoby z niepełnosprawnościami mogą realizować się w ekstremalnych wyprawach. Punktem wyjścia do rozmowy będzie projekcja filmu „Nasze góry” (reż. Kobas Laksa) oraz spotkanie z producentami filmu – Stowarzyszeniem Bonitum z Wrocławia.
Dla najmłodszych uczestników Festiwalu czekają specjalne warsztaty jogowe. Od lat swoje stałe miejsce w programie Festiwalu ma też Scena Muzyczna, na której w tym roku posłuchamy muzycznych wariacji Bajzla.
Festiwal Górski ADRENALINIUM to pełne dobrej energii spotkanie stale powiększającego się grona przyjaciół, którzy co roku wspólnie wyruszają na pełną wrażeń filmową wyprawę.
Więcej o Festiwalu Górskim Adrenalinium: https://adrenalinium.pl/
Bilety na Festiwal dostępne w kasie Kina Janosik w Żywcu oraz na Filmowa.net